Руслан Марцінків: Е-квиток здешевлює проїзд, заощаджує час для пасажирів, полегшує роботу перевізника

1 березня в Івано-Франківську планують нарешті ввести електронний квиток на комунальному транспорті. Таке завдання комунальному підприємству «Електроавтотранс» (далі – КП «ЕАТ») на оперативній нараді минулого тижня дав міський голова Руслан Марцінків.

Впровадження в нашому місті цієї новації, під яку в Україні в 2017 році було навіть прийнято відповідний закон, досі затримувалося не лише через проблеми з тендерними закупівлями та брак коштів на неї, але й складністю цієї справи. Адже е-квиток є цілковитою новизною для України, яка базується на цифрових технологіях і дорогій техніці. Електронні квитки, як відомо, наразі запроваджено лише на метрополітені в Києві, трамваях у Вінниці та автобусах у Луцьку, і то в тестовому режимі, лише під кінець 2019 року.

Тим часом Івано-Франківськ у середині грудня отримав основну частину обладнання, потрібного для впровадження на комунальному транспорті е-квитка, – 150 стаціонарних валідаторів для оплати за проїзд картками та багато іншого допоміжного обладнання. Загалом планується встановити 200 валідаторів, яких має вистачити на весь комунальний транспорт. Понад місяць тому до нашого міста прибула й остання партія нових білоруських тролейбусів. Тож якщо 1 березня Івано-Франківську вдасться запровадити е-квиток, наше місто буде серед перших у державі, де діятиме ця найсучасніша система оплати за проїзд у громадському транспорті.

Що ж являє собою електронний квиток? Як сказано на сайті міськвиконкому (http://smartcity.mvk.if.ua/project/218) і спеціально створеному на замовлення міського Департаменту соціальної політики сайті (https://ekvytok.if.ua/), це багатофункціональна електронна картка передусім для безготівкової оплати проїзду в громадському комунальному транспорті. Е-картка матиме 5 різновидів: пільгову, студентську, учнівську, загальну персоніфіковану і загальну неперсоніфіковану, яка не потребуватиме попереднього оформлення і яку продаватимуть у кіосках преси, на КП «ЕАТ», водії чи кондуктори. Загальна картка діятиме в режимі одноразової поїздки, денної та місячної, яку запустять пізніше. Е-картка працюватиме за принципом електронного гаманця. Поповнити її можна буде через термінал або в особистому кабінеті.

Першочергово картки отримають учні та пільгові категорії населення, які вже оформили необхідні документи. Пільгові картки з прізвищем і фотознімком перший раз видаватимуть безплатно, але за повторне виготовлення власникам такої картки доведеться вже платити. За інформацією департаменту соцполітики, загалом очікується оформлення карток для 50 тисяч осіб, які мають право на безплатний проїзд. Пільгові транспортні картки отримають лише особи, які проживають на території Івано-Франківської міської ради та мають право на пільговий проїзд у громадському комунальному транспорті відповідно до законодавства України та рішень міськвиконкому.

У місті працює низка пунктів, куди можна подати документи на виготовлення е-картки чи вже її отримати відповідно до того, які з них були зазначені при поданні документів: вул. Незалежности, 9 (ЦНАП); вул. Василіянок, 62-а (КП «МІУК»); вул. Грушевського, 27 (Департамент соціальної політики); вул. Галицька, 124-а (КП «МІУК», ЦНАП, Департамент соціальної політики); вул. Івана Павла II, 4 (КП «МІУК», ЦНАП, Департамент соціальної політики); вул. Гетьмана Мазепи, 185 (КП «МІУК», ЦНАП, Департамент соціальної політики); вул. Тролейбусна, 40 (КП «Електроавтотранс»); вул. Ботанічна, 2 (КП «Івано-Франківськводоекотехпром»); вул. Хмельницького, 59-а (ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»); вул. Вовчинецька, 198 (клуб «Прометей»). Запустили для подання заявок і сайт ekvytok.if.ua. Учні отримають картки в своїх навчальних закладах.

Яка ж вартість проїзду буде з впровадженням е-квитка? Планується, що квиток за 4 грн. залишиться для розрахунку банківськими картками, QR-кодом чи через sms. А  готівкою доведеться платити більше. Так мотивуватимуть людей до безготівкових розрахунків.

Разом із технічною підготовкою до запуску е-квитка у Франківську КП «ЕАТ», яке стало оператором цієї системи, зайнялося ребрендингом е-картки. З попередньої залишиться лише назва – «Галка», але вона буде написана вже українською.

«Електронна картка для проїзду на комунальному транспорті – це не дань моді, – сказав у коментарі для преси міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Це дуже серйозна справа, для якої Верховна Рада навіть прийняла закон. Е-квиток здешевлює проїзд і заощаджує час для пасажирів, а для підприємства-перевізника полегшує економічну роботу. По-перше, буде немала економія на паперових талонах – досі КП «ЕАТ» витрачало близько 400 тисяч гривень на рік лише на друк проїзних талонів. По-друге, значно поліпшиться облік пасажирів і виторгу від перевезення пасажирів. По-третє, нова система оплати за проїзд повинна збільшити експлуатаційну швидкість комунального транспорту, бо значною мірою звільнить водіїв від функції обілечування пасажирів, а значить, дозволить зробити більшу кількість рейсів. Адже досі всього до 2 відсотків пасажирів використували безконтактну оплату за проїзд. По-четверте, оперативна інформація про перевезення пасажирів допоможе краще розуміти стан і проблеми міського комунального транспорту. Звичайно, проблема е-квитка полягатиме і в контролі, пасажирів доведеться привчати платити за проїзд. Дуже важливо ще одне: коли в Івано-Франківську запрацює електронна карткова система, значні кошти від перевезення (а це нині 3,5 млн гривень на місяць при тарифі за проїзд 4 грн) отримуватиме не приватна структура, а наше комунальне підприємство. Тобто місто вирішило обходитися без посередників».