Цього року керівництво Івано-Франківська посилило увагу до доступности міської інфраструктури для людей з інвалідністю, серед яких є багато ветеранів війни та молодих мам із дитячими візками, й почало комплексно усувати перепони для їх руху містом. Тож якби 2024-й, в якому вже немало зроблено для цього, назвати роком доступности у Франківську, це не було б великим перебільшенням.
До системної роботи над розв’язанням проблеми безбар’єрности місто взялося наприкінці минулого року, коли було створено мапу доступности, над якою попрацювали радник міського голови з питань доступности, ветеран війни Юрій Гапончук та міські департаменти з участю людей з інвалідністю. На ній вони визначили п’ять основних маршрутів з центру міста до медичних закладів, де відбувають реабілітацію та лікування учасники війни, а також люди з обмеженими можливостями, й запланували зробити їх зручними для руху на візках, понизивши до мінімуму переходи на вулицях.
Перший кількакілометровий маршрут, який було завершено у серпні, дає можливість людям на колісних кріслах безперешкодно дістатися від обласної лікарні у «Пасічній» аж до середмістя. На ньому ремонтники, понизивши тротуари на пішохідних переходах або ж піднявши перехід над рівнем проїзної частини й подекуди ще й поставивши антипаркувальні стовпці, ліквідували всі бар’єри для людей з обмеженою рухливістю. Якість виконаних робіт особисто перевірив на візку міський голова Руслан Марцінків у супроводі комунальників та підрядників, а також активних людей з інвалідністю, й наочно переконався, наскільки є безперешкодним маршрут для руху на колісних кріслах.
Далі до впорядкування руху на візках взялися на головних «медичних» вулицях – Чорновола та Мазепи, до лікувальних закладів на яких найчастіше навідуються ветерани війни та франківці з обмеженими можливостями. Наразі на завершальній стадії робіт – піші переходи на вулиці Чорновола, вздовж якої зроблено пониження та встановлено тактильні плитки для незрячих людей. Тим часом на вулиці Мазепи ще тривають ремонтні роботи. На кількох ділянках використали старі плитки та бордюри, завдяки чому, як стверджують підрядники, істотно заощадили на матеріялах й вартости робіт.
Але в Івано-Франківську кожна вулиця має бути зручною й доступною для всіх – таке завдання ставить перед собою керівництво міста. До раніше відремонтованих біля військової поліклініки на Старозамковій, дитячої лікарні, пологового, «Дому воїна», вул. Матейки, поблизу перехрестя вулиць Гузара, Галицької та Дністровської доступними зробили й чимало пішохідних переходів у різних мікрорайонах міста – на вулицях Миколайчука, Стуса, Деповській, Вовчинецькій, Сагайдачного, Коновальця, Надрічній, Шпитальній та інших.
З упорядкованих останнім часом об’єктів увагу привертає насамперед облаштування тротуарів біля «Промприладу» на вулиці Української перемоги та на вулиці Хіміків, 2-6, які є особливо людними. Добротно облаштований тротуар біля «Промприладу», на якому є піша зона, велодоріжка й дерева, став прикладом конструктивної взаємодії між містом і бізнесом. Ще 2021 року між містом і проєктом «Промприлад. Реновація» було підписано меморандум про співпрацю і його частиною стало погодження щодо благоустрою довкола колишнього заводу. Нині цей задум уже реалізовано з урахуванням всіх потреб інклюзивности й доступности та сучасних вимог до урбаністики й архітектури, як наголосив генеральний директор проєкту «Промприлад» Юрій Филюк. Обидві сторони виконали свою частину робіт, і ця комфортна пішохідна зона стала справжньою окрасою цього мікрорайону. Міський голова Руслан Марцінків сподівається, що після перемоги у війні місто і проєкт «Промприлад. Реновація» впорядкують у такому ж стилі й дотичну вулицю Мельника.
Таким же важливим для мікрорайону «Пасічна» є відрізок вулиці Хіміків, 2-6, який щодня перетинають тисячі людей, у тому числі діти та мами з візочками. Облаштувати тут зручний проїзд взялися на прохання жителів цього мікрорайону. Тут не просто відремонтували тротуар і раніше аварійні сходи, а й подбали про інклюзивність – передбачили пологий з’їзд для зручности маломобільних людей і батьків із дитячими візками, поставили поручні на з’їздах і сходах. «Це все виконали досить непогано. Місцеві жителі задоволені, бо це зручність, і вже немає ніякого болота і ям під ногами», – зазначив радник міського голови Юрій Гапончук.
«Доступність міської інфраструктури – на другому місці за важливістю після підтримки українського війська, – зазначив міський голова Руслан Марцінків. – Наш обов’язок – зробити все місто доступним для людей з обмеженими можливостями. Доступність у всьому має бути апріорі. Чи це вулиця, чи двір, чи магазин – вони повинні бути доступними, мати понижені тротуари, пандуси, і не інакше. Попереду у нас ще багато роботи».