Руслан Марцінків: Допомога міста дозволить фінансово полегшити людям перехід на індивідуальне опалення

Упродовж 2023 року, згідно з рішенням Івано-Франківської міської ради «Про врегулювання питань теплопостачання у м. Івано-Франківську» від 10 березня ц. р., від централізованого опалення в Івано-Франківську буде від’єднано 38 багатоквартирних будинків, які раніше отримували тепло від котельні ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) на вул. Індустріальній, 34. Загалом це 2 015 квартир. За рішенням міської ради власники цих квартир отримають 50 тисяч гривень на заміну внутрішніх і зовнішніх мереж та встановлення індивідуального опалення. Механізм і процедуру нарахування цих коштів було затверджено на одному з останніх засідань виконкому міської ради. Допомога жителям на заміну опалювальної системи з міського бюджету становитиме майже 100 млн грн.

«Від’єднання житлових будинків від систем централізованого опалення та постачання гарячої води відбувається через закінчення терміну експлуатації та неможливість подальшого використання теплових мереж», – мовиться в рішенні міської ради.

«Наступний рік ми не зможемо розпочати з центральним опаленням для жителів цих мікрорайонів, які обслуговувала колишня «СТЕК», – роз’яснив ситуацію з опаленням міський голова Руслан Марцінків. – Бо постійні прориви труб і неякісно надані послуги опалення – це насамперед незручності для людей, які мерзнуть у холодних квартирах, поки тепловики латають труби. Ситуація з опаленням у цих мікрорайонах з кожним роком ставала все гірша й гірша. Тож ми перейняли досвід міста Дніпра в переведенні на індивідуальне опалення, розбили мікрорайон на черги. Доведеться відключити більше 100 будинків. Для міського бюджету це будуть великі видатки, однак це дозволить фінансово полегшити людям перехід на індивідуальне опалення».

У першій черзі на перехід на індивідуальне опалення й, відповідно, отримання на цю справу 50 000 грн – мешканці 38-ми будинків за адресами: вул. С. Бандери, 6; 60-а; 62-1; 62-3; вул. Гвардійська, 5 і 7; вул. Дудаєва, 1; вул. Карпатської Січі, 5; вул. Є. Коновальця, 80; 88-а; 106-а; 128; 130; 136-д; 147; 149; 207; вул. Львівська, 7-а; вул. Національної Гвардії, 16; 18; 20; вул. С. Петлюри, 1; 5-а; 7; 23; вул. Республіканська, 3; 5-а; 15; вул. О. Сорохтея, 16; 16-а; 32; вул. В. Чорновола, 94; 96; 98; 102-а; 104; 143; 153. Із цих 38-ми будинків 19 уже мають дозволи на від’єднання від теплової централі.

Щоб отримати з міського бюджету 50 000 грн для переходу на індивідуальне опалення, мешканцям будинків із першої черги потрібно:

1. Провести збори та обрати уповноважену особу житлового будинку, яка представлятиме інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку. Оформити протокол зборів.

2. Замовити й отримати технічні умови на від’єднання від централізованого опалення в ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго».

Заяву з копією рішення Івано-Франківської міської ради від 10.03.2023 р. №47-34 «Про врегулювання питань теплопостачання у м. Івано-Франківську» подає уповноважена особа до теплопостачальної організації.

3. Замовити й отримати технічні умови на реконструкцію системи газопостачання об’єкта або технічні умови на тимчасове приєднання до електричних мереж електроустановок.

При встановленні газового індивідуального опалення замовляти треба також гідравлічний розрахунок газових мереж будинку: проєкт на заміну загальнобудинкових газових мереж на облаштування індивідуального опалення. Постачальником послуг індивідуального опалення може бути газо- або електропостачальна організація.

4. Звернутися за матеріальною допомогою в розмірі 50 000 грн для облаштування індивідуального опалення у квартирах мешканців та реконструкції газових/електричних мереж будинку в цілому. Алгоритм дій:

1) уповноважена особа від будинку подає в ЦНАП копії документів, виготовлених для переходу на індивідуальне опалення: копію технічних умов на від’єднання від ЦО; копію технічних умов на реконструкцію системи газопостачання об’єкта, приєднаного до ГРМ, або технічних умов на тимчасове приєднання до електричних мереж електроустановок. При встановленні газового індивідуального опалення: копію проєкту гідравлічного розрахунку газових мереж будинку; копію проєкту на заміну загальнобудинкових газових мереж.

2) Заявник після того, як уповноважена особа передала у ЦНАП попередній пакет документів, звертається в ЦНАП із заявою встановленої форми та копіями паспорта громадянина України; реєстраційного номера облікової картки платника податків; документів, що підтверджують право власности на квартиру; реквізитів рахунку, відкритого в установі банку.

5. Виконання будівельно-монтажних робіт у будинку і поквартирного встановлення індивідуального опалення. Роботи виконують ліцензовані організації.

6. Від’єднання від централізованого опалення. Роботи виконують ліцензовані організації. Від’єднання будинку від мереж центрального опалення здійснюють в міжопалювальний період.

7. Після підписання відповідного акту будинок відключають від мереж центрального опалення. Абонентам припиняють нарахування плати за послуги центрального опалення.

Отже, кошти можна отримати лише після виконання четвертого кроку й після того, як уповноважена особа подасть документи у ЦНАП. Кожен мешканець тоді особисто має звернутися в ЦНАП (вул. Незалежности, 9) із заявою на отримання коштів. За деталями та запитаннями звертатись за тел: (0342) 78-41-10, (050) 808-11-20.

Як повідомив Р. Марцінків, уже є перші вісім будинків (загалом 472 квартири), які виконали всі необхідні кроки та могли з понеділка, 27 березня, звертатися за виплатами. А для тих жителів, які не потрапили до першої черги, очільник громади нагадав, що місто надає матеріяльну підтримку на встановлення індивідуального опалення у розмірі 10 тисяч гривень і на придбання газового котла – 13 тисяч гривень.

У планах міської ради на 2024 – 2025 рр. – від’єднання від централізованого опалення ще понад 60-ти будинків. Для ліцею №12 і дитячого садка, розташованих у районі відключень, встановлять індивідуальні котельні.

На цей час в Івано-Франківську чимало багатоквартирних будинків уже перейшли на індивідуальні системи опалення квартир. Показовий приклад – ОСББ «Китайська стіна» на вул. Хоткевича, 54, де поетапно від 2019 року не тільки замінили мережі, а й утеплили стіни, дахи та підвали завдяки активності керівництва ОСББ та участі цього обєднання в міжнародному проєкті з енергозбереження.