Руслан Марцінків: Докладатимемо всіх зусиль задля того, щоб транспортний Івано-Франківськ ставав кращим, сучаснішим і комфортнішим

2022 рік буде продовженням транспортної революції в Івано-Франківську. На травень, до Дня міста, очікується завершення значущого для міста проєкта спорудження нової тролейбусної лінії від мікрорайону «Бам» через Південний і Північний бульвари до вулиці Галицької, який фінансує Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з міським бюджетом, і запуск на цій лінії нового тролейбусного маршруту з «Пасічної» до «Баму».

Після того, як підрядна організація збудувала на вул. Гурика нову тягову підстанцію, першу в Івано-Франківську за останні 28 років, настала черга встановлення опор контактної мережі. Нині підрядники вже дійшли до складного перехрестя вулиці Галицької з Північним бульваром. Там загалом мають встановити 21 нову металеву опору контактної мережі. Як вважає керівник цього проєкту заступник директора КП «Електроавтотранс» Андрій Тютюник, завершення монтажу цих опор очікується в найближчі два-три тижні. Очевидно, вже на початку березня візьмуться до натягування контактної мережі.

Але нова тролейбусна лінія — це комплексний проєкт, до якого входить і заміна вуличного освітлення, і встановлення зупинок, і запровадження нової схеми організації дорожнього руху. Відповідно на перетині Галицької і Північного бульвару заплановано розширення дороги та зміна руху транспорту. По всій довжині нової тролейбусної лінії від вул. Мазепи через бульвари до вул. Галицької, а це 3,55 км довжини в один бік, встановлять енергоощадливі світлодіодні лампи. Особливість нового вуличного освітлення в тому, що це будуть т. зв. розумні світильники з функцією димірування — налаштування для автоматичного вмикання ламп у потрібний час. На приблизно 400 штук таких LED-ламп завод-виробник дає п’ять років гарантії.

«Також не варто забувати про інші інфраструктурні речі, – наголошує заступник міського голови, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Михайло Смушак. – Це павільйони зупинок громадського транспорту, табло на кожній зупинці… І це все ми плануємо встигнути до відкриття тролейбусної лінії». Нових зупинок на цьому відтинку має бути 15.

Новий маршрут потребуватиме, за словами директора КП В. Голутяка, від восьми до десяти тролейбусів. А тому КП «Електроавтотранс» спільно з Європейським інвестиційним банком вже оголосили тендер на закупівлю сучасних тролейбусів довжиною від 16,5 до 18,75 метра з автономним ходом мінімум 10 км для КП «Електроавтотранс». Тендерні пропозиції прийматимуть до 16 березня. Відповідно до п. 2.5 оголошення, ціна не є єдиним критерієм визначення переможця. Всі критерії оцінювання зафіксовано в тендерній документації. Процедура закупівлі відбувається згідно з Правилами Європейського інвестиційного банку, заявили в КП «Електроавтотранс». Очікувана вартість закупівлі становить 3 млн 615 тис. євро, з яких 3 млн євро – кредитні кошти Європейського інвестиційного банку в рамках програми «Міський громадський транспорт», та 615 тис. євро гранту Європейського Союзу для Івано-Франківська. Крім нашого міста, гранти на оновлення громадського транспорту від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP) отримали також Луцьк і Запоріжжя, причому ці кошти містам не треба буде повертати.

Але транспортна інфраструктура міської громади не обмежиться лише реалізацією великого проєкту нової тролейбусної лінії та оновлення громадського транспорту. Цього року в Івано-Франківську також анонсують ремонт дорожнього покриття на трьох десятках вулиць. При цьому чільник міської громади закликав жителів використати для ремонту доріг і можливості, які відкриває бюджет участи. Під час недавньої наради міські урядники зазначили, що вкрай важливо відремонтувати дорогу в Крихівцях, де розмістилася військова частина, а також ті шляхи, якими курсує громадський транспорт. Мова йде про 70 км, які є за межами населених пунктів. Щоправда, з них лише менше 10% перебувають на балансі міськради, решта – це дороги національного значення або місцеві шляхи, які є на балансі ДП «Дороги Прикарпаття».

Окрім доріг, заплановано встановлення 5 нових світлофорів, реконструкцію 5 старих світлофорів і облаштування 5 нових кілець на дорогах. А ще в планах – 15 острівців безпеки, 50 понижень на переходах та підсвітка 25 переходів, розробка 10 нових схем руху. На дорогах мають з’явитися 25 «берлінських подушок» і ще 50 «лежачих поліціянтів», 10 нових зупинок з новими електронними табло і т. ін.

«Розуміємо, що цей рік буде не з легких. Та докладатимемо всіх зусиль задля того, щоб транспортний Івано-Франківськ ставав кращим, сучаснішим і комфортнішим», – зазначив Руслан Марцінків.