Руслан МАРЦІНКІВ: Бюджет участи допомагає людям повірити, що багато в житті міста й сіл залежить і від них

В Івано-Франківську визначили переможців конкурсу проєктів 2021 року в рамках міської цільової програми «Партиципаторне бюджетування», більш знаної як бюджет участи, і цього вівторка в міській раді вручили їм відповідні сертифікати і подарунки. Автори проєктів познайомилися з розпорядниками коштів – управліннями і департаментами, з якими будуть реалізовувати свої задуми.

На втілення проєктів партиципаторного бюджетування в бюджеті міста на 2021 рік заплановано рекордну суму – 18 млн гривень. На участь у цьогорічному конкурсі надійшло 272 проєкти від мешканців територіяльної громади, з яких робоча група допустила до голосування 252. Переможцями стали 62 проєкти у різних категоріях на суму понад 19,8 млн грн – вони отримали найбільшу кількість голосів. Усього ж цього року проголосував 54 961 житель міської територіяльної громади. Це в понад два рази більше, ніж два роки тому, коли за проєкти проголосувало 25 515 іванофранківців.

Переможців мало бути взагалі-то менше, але робоча група, яка опікується проведенням конкурсу, звернулася до міського голови з проханням дофінансувати по два проєкти у категорії «малі» (освітні та інші), по одному – у «великих» (освітні та інші) та одну вулицю, і міський голова Руслан Марцінків до їх думки прислухався.

Отож у категорії «Об’єкти культурної спадщини» переможцем серед 18-ти претендентів став проєкт «Збережи спадщину прабатьків» – це відновлення храму Різдва Пресвятої Богородиці у селі Березівці (бюджет – 1 500 000 грн).

У категорії «Ремонт малих вулиць» фінансування отримали вісім проєктів із понад чотирьох десятків. Зокрема за 820 380 грн відновлять заїзд до спортивної школи № 1, ліцею № 11 та переходу до ліцею № 3, де нині зовсім немає тротуарів. Майже по 1,5 млн грн буде виділено на капремонт дорожнього покриття частини вул. В. Стуса до ліцею № 10 і на відновлення дорожнього покриття вул. Стефінина в Чернієві; 1 440 000 грн – на ремонт вул. Цьоклера; по 1,5 млн грн – на ремонт вулиць Черемшини, Котляревського, Кобринської в Івано-Франківську і С. Бандери у Драгомирчанах.

У категорії «Великий інше» з-понад пів сотні запропонованих фінансову підтримку в межах 300 000 грн отримають шість проєктів: сквер «Центральний» у Драгомирчанах, облаштування інклюзивної сонячної пекарні «Радість без меж» і пляжної зони на Майзлях, закупівля сучасних інформаційних технологій для шкільних бібліотек міста, встановлення системи відеонагляду в будинку № 54 на вул. Г. Хоткевича і ремонт коридору травматологічного відділення в міській клінічній лікарні №1.

На таке ж фінансування розраховують чотири проєкти–переможці в категорії «Великий освітній»: облаштування кабінетів в навчальному корпусі ліцею №10, ремонт санвузлів у ліцеї №21, обладнання інтерактивним комплексом 3-х кабінетів природничо-математичних наук і 2-х кабінетів суспільно-гуманітарних наук у ліцеї №16 і ремонт їдальні Криховецького ліцею.

У категорії «Малий освітній» з майже шести десятків поданих переможцями стали 17 проєктів: ліцеїв №1, №6 ім. І. Ревчука, №7, №11, №12, №13, №15, №20, № 25, №26 і Черніївського ліцею, гімназії в Драгомирчанах, початкових шкіл імені С. Русової і «Пасічнянської», ЗДО №1 «Калинонька», ЗДО №3 «Бджілка» і Тисменичанського ЗДО «Їжачок». Їхній бюджет становитиме в межах 100 000 грн.

У категорії «Малий інше» фінансування здобули 26 проєктів на суму майже 2,45 млн грн. Переважна більшість їх має бюджет у межах 100 000 грн, лише проєкт на придбання мультимедійного обладнання для Каміннецької сільської бібліотеки потребує порівняно незначних 7 074 грн.

Решта проєктів-переможців у цій категорії стосуються зовнішнього благоустрою храму Богоявлення Господнього на вул. Вовчинецькій, 200-а, облаштування дитячого ігрового комплексу з канатів на міському озері, впорядкування прибудинкової території будинку на вул. Незалежности, 101-а, облаштування скверу ім. Р. Грицика біля будинків 136-д і 130-а на вул. Коновальця, встановлення системи глибинного водовідведення в гаражному кооперативі №15, захист від бактерій і вірусів студентських авдиторій Навчально-наукового юридичного інституту ПНУ, облаштування спортивного майданчика для фізичного розвитку підлітків та молоді на вул. Івасюка, 76-а, облаштування спортивного майданчика у Пласті, встановлення спортивних тренажерів біля будинку 30-б на вул. Дудаєва, заміна підвального розгалуження водовідведення та випусків в ОСББ «Фортеця-27», заміна вхідних дверей до під'їздів в ОСББ «Вишенька ІФ», гідроізоляція поролонової ями СДЮСШОР №1, встановлення камер у дворі будинків Чорновола №134 б, 136, 138 і 140, реконструкція ліфтів на вул. Г. Хоткевича, 52, корп. 4, придбання малої мобільної техніки для розчищення снігу для ОСББ «СІМ СОТ», проведення міжнародного турніру з таеквондо І. Т. Ф. «Open cup of Ivano-Frankivsk city 2021», придбання акустичного обладнання для вокального квінтету «ADORO», створення Куточка Милосердя при церкві св. Пророка Іллі на вул. Гаркуші, купівля реабілітаційного обладнання «Кабіни для кінезотерапії» для навчально-реабілітаційного центру, архітектурне освітлення храму Зіслання Святого Духа на вул. Коновальця, 105, забезпечення працівників департаменту соціальної політики передовими технологіями високої мобільности, встановлення дитячого спортивно-ігрового майданчика «Пташенята» в Крихівцях, реконструкція сидінь на стадіоні ім. І. Краснецького в Братківцях, впорядкування дамби р. Бистриця-Надвірнянська, облаштування доріжки, встановлення лавочок і смітників у с. Микитинці, протипаводкові заходи в с. Радча.

«Бюджет участи – це школа соціальної активности для жителів міської територіяльної громади, яка допомагає їм повірити, що багато в житті міста й сіл залежить і від них, зрозуміти, що вони теж можуть поліпшувати свій життєвий простір, – каже міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Я з оптимізмом дивлюся на те, як люди беруть ініціативу в свої руки і виявляють громадянську позицію».