З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України відбулася дискусійна платформа за участі голів громад Прикарпаття та експертів на тему: «Діяльність місцевих рад в умовах завершення реформи з децентралізації влади».
Під час заходу голова Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків наголосив: «Для завершення децентралізації потрібно ухвалити зміни до закону про місцеве самоврядування, Податкового і Бюджетного кодексів, тому що без прийняття цих рішень – це фактично не реформа децентралізації влади, а просто зміна адміністративно-територіального устрою».
Помилковим у виборчому законодавстві Руслан Марцінків вважає те, що громади позбавили права обирати старост. На його думку, з огляду на виборчі зміни неналежно будуть представлені території в органах місцевого самоврядування. Відповідно не буде кому захищати інтереси того чи іншого населеного пункту. І це дуже важливо врахувати при зміні виборчого законодавства у майбутньому. А ще не зрозуміло, що будуть робити районні ради, тобто якими будуть їхні повноваження. А визначення повноважень після виборів дасть можливість спекулювати і перетягувати ковдру від ОТГ на рівень району, звернув увагу Руслан Марцінків.
А виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, виступаючи перед очільниками місцевого самоврядування Прикарпаття, підкреслив: «На Прикарпатті сформовано 62 територіальні громади, в яких відбудуться вибори 25 жовтня цього року. Але це не говорить про те, що процес децентралізації завершено. Сьогодні ні повноваження, ні ресурси в громадах не мають законодавчих гарантій. Найперше варто звернути увагу на важливість внесення змін до бюджетного законодавства, зокрема, перегляду доходів та видатків новоутворених сільських, селищних, міських рад, оскільки чинна редакція Бюджетного кодексу України визначає однаковий склад доходів і видатків для районів, міст обласного значення та ОТГ. Наша позиція – це дворівнева система місцевого самоврядування громада – область, оскільки саме такий формат не матиме дублювання повноважень. Вибори оголошено, але остаточного бачення діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування, повноваження яких точно мають бути розмежовані, не має. Ми готові надати пропозиції, напрацьовувати документи та вести діалог, оскільки маємо досвід роботи та бачення розвитку місцевого самоврядування 53 територіальних громад Прикарпаття, де проживає 82 % жителів нашої області. Ми підготували та надіслали голові Верховної Ради України та народним депутатам від Прикарпаття перелік законопроєктів, прийняття яких необхідне для завершення реформи місцевого самоврядування (і їх налічується 22) та бачення повноважень і ресурсів, що потрібно для ефективної роботи громад після виборів. Тому робота тільки починається!»
Міський голова Рогатина Сергій Насалик у розмові з журналістами акцентував, що зміни виборчого законодавства є ефективними тільки тоді, коли усувають технічні невідповідності та незручності в організації виборчого процесу, або коли забезпечують формування справді демократичного та спроможного місцевого самоврядування. Все інше – це зміна правил одних учасників виборчого процесу проти інших. «Бачу дві позитивні зміни до виборчого кодексу: гендерні права та права внутрішньо переміщених осіб. Негатив – тотальна партизація виборчого процесу», – зазначив Сергій Насалик. На його думку, щоб захистити норми законопроекту 3614 необхідно забезпечити розгляд Верховною Радою проектів нової редакції законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про місцеві державні адміністрації», якими врегулювати проблеми передачі повноважень органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування та їх розмежування за принципом субсидіарності. Критичними для їх прийняття вважає час до набуття повноважень обраними 25 жовтня місцевими радами.