У регіонах тривають дискусії щодо того, якою ж буде Конституція України. Як ми вже повідомляли, 4 березня делегація лідерів місцевого самоврядування від Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України долучиться до обговорення змін до Конституції України в частині децентралізації, яке проходитиме у Чернівцях.
Селищний голова Богородчан Ростислав Заремба, який візьме участь у тому заході, у розмові з журналістами наголосив: «Усі ми усвідомлюємо, що Конституція – це засадничий документ держави, який у своєму тексті не передбачає деталізації. Однак в українських реаліях це створює можливості для довільного тлумачення. Наведу приклад: у ч.5 статті 119 проєкту Закону вказано наступне: «Префект виконує інші повноваження, визначені законами». В умовах відсутності Закону про префекта це є реальним ризиком. Адже отримавши право зупиняти своїм актом рішення місцевої ради, влада префекта стає вищою від волі виборців, які наділили голову та депутатів здійснювати владні повноваження у конкретній громаді. А це, своєю чергою, фактично змінює модель управління державою на президентсько-парламентську.
Іншим важливим аспектом є невизначеність повноважень окружних рад, тих, які б не могли бути делеговані на базовий рівень громад чи областей. Цілком можливо, щоб округ залишився просто адміністративною одиницею без функції місцевого самоврядування».
Найбільше застереження у голів громад Прикарпаття викликає позиція щодо інституту префектів. За словами селищного голови Богородчан Ростислав Заремба, префектів намагаються наділити функціями і виконавчої влади, і прокуратури, і навіть суду. З огляду на це префекти можуть стати інструментом тиску на місцеве самоврядування, що спричиниться до загрози його поступу.
Нагадаємо, голови громад Прикарпаття, які взяли участь у засіданні платформи «Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади у контексті конституційних змін і впровадження засад нового адміністративно-територіального устрою» в Івано-Франківському регіональному відділенні АМУ, схвалили резолюцію, в якій закликали парламентарів не підтримувати законопроєкт №2598, про зміни до Конституції щодо децентралізації влади, оскільки він звужує статус органів місцевого самоврядування та надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів.