В інтерв’ю для газети «Галичина» голова Тлумацької міської ОТГ Роман Круховський розповів про річні перемовини з німецьким інвестором, які увінчалися підписанням договору про співпрацю, відповідно до якого на території громади, у селі Прибилові, постане вітрова електростанція – джерело для наповнення місцевого бюджету та розвитку територій; наголосив, що реформа місцевого самоврядування наразі не виправдала його сподівання, оскільки держава передала на місця багато повноважень, проте не підкріпила їх фінансовим ресурсом; також поділився з нашими читачами, що планує балотуватися на посаду голови Тлумацької міської ОТГ й на наступних місцевих виборах, щоб завершити чимало проєктів.
– Пане Романе, недавно нашу область облетіла приємна новина, що в селі Прибилові Тлумацької ОТГ збудують 12 вітряків для розвитку вітрової енергетики, а партнерами проєкту виступить німецька компанія FEFA. А також, що це не просто слова, а вже підписано угоду про реалізацію проєкту. Розкажіть детальніше про перспективу його впровадження.
– Насправді з німецькою компанією FEFA, що займається вітровою енергетикою, ми підписали договір про співпрацю. А перемовини уже ведемо упродовж року. До речі, відколи було утворено Тлумацьку міську ОТГ, ми шукали можливості для розвитку. Для цього налагодили співпрацю з міжнародними програмами, які стали донорами для громади, та почала активно шукати інвесторів. Одним з них і стала німецька компанія FEFA, що займається вітровою енергетикою.
Близько року керівництво міської ради співпрацювало з компанією з німецького міста Штендаля. Влітку її представники відвідали нашу громаду, а недавно мій перший заступник Андрій Радовець, начальник відділу земельних відносин, архітектури та містобудування міської ради Василь Безверхів, представник Прибилова Михайло Груб’як і я побували з робочим візитом у Німеччині. Ми відвідали центральний офіс компанії й чинні вітрові станції. А також побували на будівельному майданчику і на власні очі побачили процес встановлення 246-метрового вітряка.
Після тривалих переговорів підписали договір містобудівної діяльності, згідно з яким у Прибилові встановлять 12 вітрових турбін з трьома крилами кожна. Це будуть вітрові установки типу Vestas платформи EnVentus V150/162 5.6MW номінальною потужністю 5600 кВт і висотою маточини 166 м. Стандартний фундамент має діаметр близько 32 м і глибину близько 3,5 м. Це відповідає приблизно 1300 м куб. бетону, або вазі 2600 т. Коли лопать ротора стоїть вертикально, загальна висота дорівнює близько 246 м. Діаметр ротора приблизно 162 м. Сталева вежа вітрової турбіни обслуговується зсередини, обладнана промисловим ліфтом і має висоту близько 166 м. Ротор розташований на лицьовому боці, а привід, трансмісія, генератори – у так званому машинному відділенні, обладнаному також трансформатором для забезпечення енергії, сумісної з мережею.
За угодою, вітрова електростанція має розташовуватися не ближче, як 1000 метрів від житлових будинків. Також є обмеження щодо шуму, відстані до місцевих доріг тощо. У разі ж пошкодження шляхів під час будівництва вітрової електростанції німецька компанія зобов’язується їх відремонтувати. А також сплатити компенсацію та відшкодувати збитки за втручання у природу й ландшафт. Своєю чергою, громада має надати всі необхідні дозволи для прокладення кабелю, укріплення доріг тощо.
– Коли мала би запрацювати вітрова електростанція? Скільки робочих місць буде створено у результаті впровадження цього проєкту?
– За нашими підрахунками, перший вітряк мав би запрацювати приблизно через рік. А доти представники компанії проводитимуть різні дослідження й виготовлятимуть потрібні документи для будівництва відповідно до українського законодавства. Саме ж зведення вітрових турбін за сприятливих умов заплановано розпочати восени 2020 року. А один вітряк фахівці будують орієнтовно місяць.
Але представники компанії уже взимку відвідають Прибилів, зустрінуться з громадою, побувають у школі, дитячому садку, оскільки мають на меті паралельно розпочати соціальні проєкти. Невдовзі в селі буде встановлено станцію для вимірювання сили вітру, щоб визначити оптимальну висоту вітряків, які можуть тут мати від 100 до 200 метрів. Відповідно до попередніх досліджень, вітер у цьому населеному пункті є постійним, і коливається від 3 до 8 м/с, тобто відповідає вимогам компанії. Будівництво електростанції заплановано на землях комунальної, а не приватної власності. Також своїм коштом представники німецької компанії прокладуть під’їзну дорогу, щоб будівельні матеріали і самі комплектуючі вітряків можна було доставити до місця призначення.
До різних робіт, які передуватимуть встановленню вітряків, залучимо вітчизняні будівельні фірми, тобто наші люди отримають роботу. Наприклад, щоб встановити один вітряк, потрібно залити 2 600 тонн бетону. Відповідно для цього потрібно чимало різноробів. На самій електростанції, за попередніми прогнозами, буде створено щонайменше 20 робочих місць.
– А скільки коштів до бюджету громади надходитиме щороку від німецького інвестора?
– FEFA зобов’язана зареєструвати компанію для експлуатації станції на території Тлумацької ОТГ, аби податки і мито йшли до місцевого бюджету. У перші 10 років компанія відшкодовуватиме громаді 2,5 відсотка від проданої електроенергії. А це, за підрахунками фахівців, близько 46 тисяч євро на рік. З 11-го року цей відсоток зросте до 3,5. Тож громада отримає потужний інструмент для наповнення місцевого бюджету, створення робочих місць та розвитку.
– Як ставляться жителі Прибилова до того, що в їхньому селі буде споруджено вітрову електростанцію?
– Люди схвалюють таку ініціативу, оскільки розуміють, що будівництво електростанції – це нові робочі місця, надходження коштів у бюджет ОТГ, що відповідно сприятиме розвитку територій. Проте ми ще проведемо громадське обговорення, і, звісно, з огляду на «за» і «проти» людей продовжуватимемо роботу.
– Пане Романе, уже три роки Ви є головою Тлумацької міської ОТГ. Якими з реалізованих проєктів пишаєтеся найбільше?
– Зроблено чимало, спрямовуємо свою роботу на наближення доброякісних послуг до жителів усіх населених пунктів громади та поліпшення їхнього добробуту, залучення інвесторів, співпрацю з міжнародними програмами. Проте пишаємося передовсім ремонтом доріг комунальної власності, будівництвом котелень, заміною звичайних вікон і дверей на енергоощадні в освітніх та медичних закладах, придбанням техніки для нашого комунального підприємства, зокрема трьох тракторів, екскаватора тощо, будівництвом чотирьох спортивних майданчиків зі штучним покриттям, реконструкцією міського парку. Також на належному рівні діє первинна ланка медицини. Нам вдалося придбати для закладів охорони здоров’я, крім великої кількості обладнання, і три автомобілі, невдовзі надійде ще чотири, за які ми вже переказали кошти, а плануємо придбати ще два. Прикметно, що майже всі жителі Тлумацького району підписали декларації із сімейними лікарями КНП «Тлумацький центр первинної медичної допомоги» Тлумацької міської ОТГ.
Також впорядкування земельного фонду, проведення аукціону на оренду землі та розроблення генплану Тлумача є досягненням нашої об’єднаної громади.
Безумовно, нашими значними здобутками є і співпраця з європейськими програмами «Dobre», «Despro», «GIZ», «USAID», і укладання угоди про партнерство з польською гміною Пачкув, і участь у проєктах Державного фонду регіонального розвитку та в інших програмах соціально-економічного розвитку. Словом, не лише поява на наших теренах потужної вітрової електростанції стане джерелом розвитку громади. На це ми спрямовували всю свою наразі трирічну діяльність, а вітрова електростанція – то лише ще один успішний проєкт нашої команди.
– Як відомо, Ви є прихильником реформи місцевого самоврядування. Чи виправдала децентралізація Ваші очікування від об’єднання громад?
– Так, я був і залишаюся прихильником реформи місцевого самоврядування, проте, на жаль, мої сподівання вона наразі не виправдала. Адже держава передала на місця багато повноважень, проте не підкріпила їх фінансовим ресурсом. Також об’єднання громад є добровільним, тому не всі населені пункти, які мали належати до Тлумацької ОТГ відповідно до перспективного плану, дали на це згоду. Й вийшло так, що до Тлумацької ОТГ приєдналися найбідніші села. Тому говорити предметно про очікування можна буде аж тоді, коли об’єднання громад буде завершено. Але все ж очевидним є розвиток усіх населених пунктів нашої громади. Адже реформа з децентралізації влади дала громадам ширші можливості щодо залучення інвестицій.
– Політики та експерти прогнозують дочасні місцеві вибори, які, ймовірно, відбудуться у квітні-травні. Чи плануєте вдруге подаватися на цю посаду?
– Так, планую балотуватися на посаду голови Тлумацької міської ОТГ й на наступних місцевих виборах, адже є дуже багато розпочатих проєктів, які ще наразі остаточно не впроваджено. До речі, таке саме запитання мені ставили й представники німецької компанії FEFA. Адже перед тим, як підписати угоду, вони вивчали діяльність громади, зокрема мою, отже, їх також цікавило, чи балотуватимуся вдруге на цю посаду. Багато людей довірило мені долю громади, тому мушу завершити розпочаті проєкти, спрямовані на її розвиток.