Робота в замкнутому просторі: які загрози чигають на її виконавців та яких правил слід дотримуватися при тому

Велику небезпеку та негативний вплив на здоров’я людини становлять шкідливі хімічні речовини. Особливо уважними потрібно бути в місцях, де вкрай низький повітрообмін та недостатній вміст кисню в повітрі. Насамперед це стосується проведення робіт у замкнутому просторі.

Замкнутий простір – закрита місткість чи середовище з вузьким отвором для проходу – це переважно відкриті люки, оглядові колодязі, каналізаційні колектори, траншеї, трубопроводи, повітропроводи, закриті підвали та інші місця з недостатньою вентиляцією. Через розкладання осаду в каналізаційному колодязі чи колекторі утворюється небезпечне повітряне середовище, де у великих концентраціях є такі небезпечні хімічні речовини, як аміак, сірководень, метан, вуглекислий газ та ін.

Роботи, що виконують у замкнутому просторі, належать до підвищеної небезпеки, до них застосовують додаткові вимоги з охорони праці та видають наряд-допуск. Порушення в організації виконання цих робіт нерідко стають причинами нещасних випадків, більшість з яких має важкі наслідки. Через недостатній вміст кисню, шкідливі хімічні речовини в повітрі робочої зони у працівника можуть виникати такі симптоми, як запаморочення, нудота, блювання. А шкідливі й небезпечні пари і гази в робочій зоні можуть викликати отруєння, часто зі смертельними наслідками.

На практиці рівень нещасних випадків та отруєнь під час виконання газонебезпечних робіт є високим. Це спричинено інтенсивним утворенням шкідливих та небезпечних газів у каналізаційних системах. Більшість нещасних випадків та отруєнь, пов’язаних із проведенням робіт у таких умовах, як правило, є груповими та мають смертельні наслідки.

Роботодавцям слід звернути увагу на безпеку людей під час газонебезпечних робіт, зокрема в колодязях, колекторах тощо. Там може утворитися концентрація токсичних сполук, шкідливих для здоров’я й небезпечних для життя людей.

Для запобігання нещасним випадкам і отруєнням під час виконання газонебезпечних робіт перед їх початком (у каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах) необхідно дотримуватись таких вимог безпеки: спершу провести аналіз загазованості на наявність шкідливих і небезпечних речовин та за потреби забезпечити їх вентиляцію (перед спуском у колодязь слід упевнитись у відсутності шкідливих газів за допомогою переносного газоаналізатора або опусканням запаленого шахтарського ліхтаря); спускати людей у колодязь дозволено тільки у шланговому або ізолювальному протигазі.

Власників приватних будинків попереджаємо про небезпеку самовільного виконання робіт з очищення каналізаційних колодязів та про необхідність залучення до таких робіт фахівців спеціалізованих організацій, які мають відповідний дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки. В разі потреби проведення лабораторних досліджень на робочих місцях установи або організації пропонуємо звертатись будь-яким зручним способом в усній або письмовій формі до фахівців ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», які в найкоротший термін нададуть якісну та повну відповідь на ваші запитання. А також телефонуйте на 53-30-30.

Богдан ЛЕВИЦЬКИЙ. Лікар з гігієни праці ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».