Багато хто нині звинувачує новообраного президента України Володимира Зеленського у тому, що ПАРЄ прийняло рішення повернути російську делегацію до складу Асамблеї і зняти санкції з Росії. І зрозуміло, що у світлі виборчої кампанії телеефіри та соцмережі заповнюватимуться осуджувальними коментарями у бік тої чи іншої політичної сили. Проте міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що рішення про повернення РФ в ПАРЄ було прийнято ще до президентських виборів. І це сталося б за будь-якого розвитку політичної ситуації в Україні. Тому не потрібно звинувачувати у ситуації, що склалася, ні Зеленського, ні Порошенка чи ще когось іншого і бути чесними перед виборцями, - заявив Клімкін.
Міністр наголосив, що складність виникає з Радою Європи, адже це наш юридичний і людський обов’язок – брати участь у її механізмах захисту прав людини, хоч арсенал цих механізмів не ідеальний. І нині у ситуації, що склалася у зв’язку з поверненням російської делегації до складу ПАРЄ, Рада Європи втратила нашу довіру і відновити її буде надзвичайно складно. З лідера у справі захисту прав людини організація перетворилась на простого менеджера, який керується суто з позиції вигоди, адже Росія платитиме великі внески. Клімкін наголосив, що такі непродумані на перспективу дії ще "відгукнуться" усій Європі.
У знак протесту українська делегація в ПАРЄ через ганебне рішення Асамблеї, яке показало справжнє лице і реальні цінності європейців, просить Верховну Раду терміново розглянути питання про зупинення участі України в роботі ПАРЄ і визначити подальшу участь України в органах Ради Європи, повідомив член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи депутат Леонід Ємець. Також МЗС відкликає посла України при Раді Європи для консультацій.
Після оголошення радою ПАРЄ скандального рішення українська делегація покинула зал засідань Асамблеї через небажання перебувати з представниками РФ в одному приміщенні.
"Українська делегація оскаржила повноваження російських вбивць. Слухання щодо їхніх повноважень відбудуться у четвер. До цього ми не можемо сидіти в одній залі з убивцями. Ми вийшли із зали Асамблеї і на камери сказали росіянам, що вони вбивці", - розповіла перша віцеспікерка Верховної Ради України, член української парламентської делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко.
"Вистачило голосів оскаржити повноваження делегації РФ. Тепер впродовж доби комітети ПАРЄ мають розглянути питання і запропонувати проект рішення. Вночі ми програли бій, але не програли війну", - прокоментував подію член української делегації Олексій Гончаренко.
За правилами ПАРЄ, повноваження тепер можуть бути заново підтверджені впродовж 24 годин. За добу делегація зможе працювати в залі, але не зможе голосувати з питань, які пов'язані з її повноваженнями. Для оскарження потрібні були голоси 30 членів асамблеї з п'яти країн, ця кількість була набрана, і повноваження опротестовано.