Якщо людині доводиться стикатися з деревом, то при істотній його кількості виникає питання, як швидко і якісно настругати дошки. Можна зробити це вручну, але це досить довго і занадто важко. Прискорити і полегшити процес допоможе рейсмусовий верстат по дереву. Його основне завдання - надати конкретним предметам певної товщини і гладкості. Сучасні технології, спрямовані на забезпечення максимально можливого ККД, дають змогу обробляти кілька площин. Рейсмус має два ножі зі швидкорізальної сталі, він відносно невеликий, тому вирізняється мобільністю. Купити рейсмусові верстати наважуються як аматори, що працюють із деревом як хобі, так і більш кваліфіковані майстри теслярі.
Що таке рейсмусовий верстат по дереву? Його види
Це незамінний інструмент для всіх, хто займається різьбленням по дереву. Завдяки йому дошки не тільки матимуть рівні краї, а й розміри їхні будуть однаковими. Сфера застосування рейсмусового верстата полягає у високоточному калібруванні дерев'яних виробів за товщиною. Йдеться не тільки про пиломатеріали, а й про інші заготовки. Наприклад, про стільниці, двері, дверцята шаф, паркетні дошки тощо. Конструкція рейсмусових верстатів забезпечує ідеальну обробку заготовок. Важливим елементом рейсмуса є притискний ролик, завдяки йому (або завдяки їм, оскільки деякі моделі оснащені двома роликами) деревний матеріал спрямовується безпосередньо між стругальними ножами. Матеріал, з якого виготовлені ролики, - метал або гума. Хоча останній добре поглинає вібрації, у разі тривалої роботи пристрою та спричиненого ним нагрівання, можливо, на платі залишаться його сліди. Робота з верстатом полягає в механічній подачі матеріалу до згаданих на початку ножів, які встановлені на певній відстані. Вони позбавляють непотрібного шару деревини. Рейсмус дає змогу надати матеріалу потрібної товщини та гладкості. Він механічно подає матеріал, який надходить на заздалегідь встановлені ріжучі ножі. Саме вони відсікають зайву деревину. Кінцевим результатом є високоякісні вироби, оброблені на верстаті та готові до подальшого оздоблення чи використання. Кожен пристрій оснащений захисним кожухом, перемикачем подачі та столом. Існують різні види верстатів: як невеликі малопотужні моделі, які підходять для початківців, так і складні промислові верстати. Останні нерідко бувають багатофункціональними. Наприклад, існують фугувально-рейсмусові верстати, на яких можна вирівняти обидві сторони пиломатеріалу і підігнати всі деталі під потрібну товщину.
Керівництво з вибору рейсмусового верстата
Сьогодні складно уявити роботу професійного столяра або мебляра без рейсмуса. Щоб вибрати кращий з верстатів, зверніть увагу на такі параметри:
- Потужність двигуна - як правило, чим вона вища, тим краще. На практиці це від 1300 до навіть 3000 Вт.
- Ширина стругання - найкраще обирати односторонній стругальний верстат із робочою шириною не менше 600 мм. Для початківців ширина стругання на верстаті не обов'язково має бути такою великою.
- Подача - у разі обробки великих обсягів деревини хорошим рішенням є пристрої, що пропонують кілька швидкостей подачі.
- Робоча швидкість - вказується в обертах на хвилину. Обладнання хорошої якості досягає швидкості понад 6000 об/ хв.
- Тип ножів - найбільш популярні стандартні ножі, наприклад, зі швидкорізальної сталі, які можна багаторазово заточувати. Другим варіантом є одноразові ножі Tersa, які не заточуються.
- Сегментний вал - при одночасній обробці трохи більших елементів можна одночасно стругати кілька матеріалів. Це, звісно, суттєво підвищує ефективність роботи.
- Вага і габарити - для багатьох людей мобільність має велике значення. Якщо рейсмус буде використовуватися в різних місцях, перед покупкою варто перевірити його розміри і вагу.
- Техніка безпеки - верстат хорошої якості повинен забезпечувати максимальну безпеку під час роботи. Основою в цьому випадку є система захисту від випадкового ввімкнення пристрою. Нові моделі також мають спеціальний захист від перегріву. Рейсмус для обробки дерева має бути стійким і добре збалансованим. Ще добре, коли під час роботи він не видає сильного шуму.
У магазинах можна знайти безліч моделей, що відрізняються ефективністю та призначенням. Пристрій зазвичай не надто великий, тому його можна вільно переміщати. Зберігає стійке положення навіть при обробці довгих і важких колод. На корпусі є ручки, що полегшують зручність у пересуванні. Все це доповнюється спеціальним запобіжним вимикачем. Для початківців можна вибрати малопотужний пристрій. Більш великогабаритне обладнання служить для важкої роботи і використовується людьми, яким рейсмусові верстати потрібні на виробництві.