Рецепти унікального відпочинку на Прикарпатті від Сергія Адамовича

Державна влада в Україні мала би скористатися пандемією COVID-19 у світі, щоб переорієнтувати українців на внутрішній туризм, аби наступними роками вони більше не хотіли їхати за кордон і вивозити з країни таку потрібну валюту. Однак значних зусиль у цьому напрямі на владному Олімпі, на жаль, не помітно.

Оскільки наше Прикарпаття має чудову природу, унікальні архітектурні пам’ятки та видатні місця історичних подій, спробую надати рецепти відпочинку в нашому краї. Для любителів природи – це карпатські вершини, хребти й озера (гори Говерла, Хом’як, Сивуля, Ігровець, Сокільський хребет, Петрос, Піп Іван, Довбушанка, озера Несамовите, Марічейка… – на всі вихідні літа вистачить), а також неперевершений Дністровський каньйон, численні швидкі і тихоплинні річки й озера. Мене завжди приваблювали як величні і поважні гори Чорногори, так і гострі таємничі як з середньовічної легенди Горгани, а Дністровський каньйон викликає відчуття східної казки.

Якщо ви цінуєте середньовічні замки, то вас чекають Галицький старостинський замок, Раковецький замок, Чернелицький замок, Пнівський замок, Рожнятівський замок, Палац Потоцьких. Вони в жалюгідному стані, без належної туристичної інфраструктури, а в Рожнятові у приміщенні замку ще й поліція розташувалася. Але від того вони не стають менш величними.

Прикарпаття – це й пам’ятки унікального сакрального зодчества. Ви можете милуватися гуцульськими, бойківськими, покутськими, опільськими дерев’яними храмами, серед яких церква св. Духа в Рогатині і церква Різдва Пресвятої Богородиці в Нижньому Вербіжі, яких внесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Збереглися й неймовірні кам’яні храми – церкву в романському стилі св. Пантелеймона під Галичем у с. Шевченковому збудовано ще 1194 р. галицько-волинським князем Романом Мстиславовичем чи неймовірна церква оборонного стилю у с. Чесниках Рогатинського району. І перелік цих церков дуже великий. Якщо ж вас цікавлять дохристиянські вірування, то їхні найвідоміші культові місця – Терношорська Лада, Писаний камінь, скелі Довбуша…

Наш край приваблював видатних українців. Ви зможете побачити музеї, присвячені їм, і відчути атмосферу їх життя і творчості. Так місцем збору велетнів українського духу стало с. Криворівня – там літували Іван Франко і Михайло Грушевський, були Леся Українка, Володимир Гнатюк, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський. Тут творила Параска Плитка-Горицвіт – «Гомер Гуцульщини». А в сільській церкві знімали шедевральний фільм – «Тіні забутих предків» і правив майбутній Патріарх отець – диякон Василь Романюк. В іншому разі вирушайте до витоків Покутської трійці і відвідайте музей В. Стефаника в с. Русові та Марка Черемшини у Снятині. Для розуміння, як формувався національний дух і як українці важко боролися за незалежність, важливо побачити Історико-меморіальний музей Степана Бандери у Старому Угринові та Меморіальний комплекс у Дем’яновому лазу.

А хто відчуває в собі сильні інстинкти мисливця, не забувайте, що Прикарпаття – це місце «масового поселення грибів» – спочатку вони з’являються на пагорбах над Дністром, потім у лісах Чорного лісу, а далі дістаються й до Карпат. Різні їхні види можна збирати від ранньої весни до різдвяних свят. А ні то, спробуйте себе в рибальстві. На теренах області є великі водойми на кшталт Бурштинського чи Рожнятівського водосховищ, багато ставків, Дністер і численні річки на будь-яку рибу і смак. Тільки під час збирання грибів і ловлі риби не забувайте про Червону книгу та інші обмежувальні вимоги. Залишається сказати, що наш край чудовий, і це щира правда!

Cергій АДАМОВИЧ.

Депутат обласної ради, доктор історичних наук, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.