В Україні курс долара до кінця вересня може опуститися до рекордної за останні три роки позначки. Аналітики прогнозують, що найближчим часом він коштуватиме від 24,3 до 24,7 грн.
Падіння курсу валют спостерігається від початку літа 2019 року. Така поведінка іноземної валюти є традиційною для цієї пори року і пов’язана з експортом аграрної продукції. Сприяє зростанню надходжень валюти до України ще й високі ціни на товари, які експортують українські аграрії та високі ціни на продукцію металургійної промисловості. Водночас в Україні дещо послабилися обсяги імпорту товарів. Як наслідок, валюти в економіку України надходить більше, а її ціна (тобто курс валют) — падає.
Експерти пояснюють здешевшання долара і такими факторами: наша економіка показала рекордне за останні роки зростання в другому кварталі 2019-го (на 4,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року); інвестори сприймають Україну як країну для швидкого заробітку (через високі ставки на цінні папери і жорстку монетарну політику НБУ); політична стабільність, незважаючи перебування країни у стані війни, і готовність продовжити співпрацю з МВФ, який і надалі обіцяє надати кредитний транш; сформовано парламент, який озвучив позитивні для інвесторів заяви, наприклад, про відкриття ринку землі.
Разом із доларом зменшується курс євро, а також прибуток від валютних надходжень. З одного боку, це кошти, які отримують компанії у валюті, а з другого – бюджетні надходження. Тому чим дешевший долар, тим менше отримує український бюджет. Проте разом з цим знижуються і суми, які потрібно витрачати на обслуговування і погашення зовнішнього боргу.
У результаті зміцнення гривні й активних дій НБУ з викупу іноземної валюти золотовалютні резерви зросли до $21 млрд, яких вистачить для проходження пікових виплат у вересні й у першій половині 2020 року. Водночас якщо Україна отримає наступний транш кредиту МВФ, то й ризиків можна буде уникнути.
Якщо НБУ не наростить обсяги інтервенцій з купівлі валюти, гривня продовжить зміцнюватися.
Проте це не ще не означатиме, що будуть падати ціни на товари і що курс іноземної валюти знову не почне рости, як це відбувається зазвичай щороку у період осінь-зима.