Раніше паспорт громадянина України можна було виготовити протягом доби, а тепер на це йде 10 – 20 робочих днів

Як ми вже повідомляли в попередньому матеріалі, на недавньому брифінгу в Державній міграційній службі в Івано-Франківській області йшлося про переваги так званої «ID-картки», у вигляді якої видають нині паспорти громадян України, та про інші актуальні моменти в роботі паспортної служби. Ширше про це в нотатках нашого журналіста.

«ID-картка» – це внутрішній паспорт громадянина України, котрий прийшов на зміну «книжечці». Як і закордонний паспорт, він має чип, де міститься інформація про власника, є відбиток пальця, і за цим документом можна поїхати не тільки до Туреччини, а й до Грузії.

Про це повідомив журналістам на брифінгу, присвяченому питанню отримання внутрішніх українських паспортів, заступник керівника департаменту Державної міграційної служби в Івано-Франківській області Андрай Якуб’як. Питання актуальне, адже 25 березня закінчується реєстрація на ЗНО, яку без посвідчення особи не пройдеш. Нагадаємо, що згідно з чинним законодавства, кожна особа, яка досягла 14-річного віку, зобов’язана отримати паспорт громадянина України. Його видають безкоштовно терміном на чотири роки. Документи подаються за місцем реєстрації. В подальшому людина може звернутися з ними до будь-якого територіального підрозділу ДМС.

А. Якуб’як також нагадав, що 31 березня відбудуться вибори. І може таке трапитися, що в останній момент комусь для здійснення свого права на волевиявлення, терміново знадобиться паспорт – чи забув, чи загубив, чи не подбав, щоби вчасно отримати. Але, як наголосив Андрій Петрович, якщо раніше, коли посвідчення громадянина України було у вигляді книжечки, його можна було видрукувати на місці протягом дня, то «ID-картки» виготовляються в Києві і на це йде від десяти до 20 робочих днів.

Ще одне принагідне зауваження заступника керівника департаменту ДМС в області стосується осіб, котрі мають паспорти у вигляді вже згаданих книжечок. Як відомо, після досягнення певного віку туди вклеюються нові фотографії власників. Доволі часто люди це забувають зробити вчасно, що, до речі, є адміністративним правопорушенням, за яке передбачено невеличкий штраф. Нині особам, котрі пропустили 30-денний термін, уже не вклеюють фотографії, а виготовляють нове посвідчення особи у вигляді «ID-картки». Ну а що стосується виборів, то, за роз’ясненням ЦВК від 27 грудня 2018 року, не допускається відмова особі, яка є у списках виборців, у праві на голосування навіть за відсутності вчасно вклеєної фотографії після досягнення нею 25 та 45-річного віку.

Також не є підставою не допустити особу до голосування, якщо є розбіжності у її виборчій адресі у списку виборців та паспорті громадянина України у вигляді книжечки, пов’язані з перейменуванням населеного пункту, вулиці, зміни нумерації будинку тощо.

Наразі отримання нових посвідчень у вигляді пластикової картки – не проблема. В області діє 15 територіальних підрозділів ДМС, в яких можна оформити такий паспорт за місцем реєстрації людини, а також в Центрах надання адміністративних послуг, розташованих в Івано-Франківську, Надвірній та Калуші.

Вартість «ID-картки» у разі її виготовлення протягом 20 днів становить 279 гривень, при терміновому (протягом 10 днів) оформленні – 366 гривень.

Ще один нюанс: людям, які через війну змушені були переїхати в інші регіони на тимчасове проживання, для оформлення «ID-картки» потрібно ще буде пред’явити довідку внутрішньо переміщеної особи.

Редактор відділу газети “Галичина”