На 19 грудня 2023 року в Україні нараховувалося 2,993 мільйони ФОПів, свідчать дані Опендатабот, що веде ретельну статистику діяльності малих підприємців. Лише цього року було зареєстровано понад 300 тисяч фізичних осіб - підприємців, що свідчить про неабияку активність українців в частині засвоєння бізнес-навичок.
Для банків же така активність є приводом докласти зусиль задля залучення початківців до своїх лав. Й перша послуга, якої потребують підприємці – відкриття рахунку ФОП. Звісно, за законом приватні підприємці не зобов’язані зараховувати на поточний рахунок готівкову виручку, якщо при цьому споживачем їхніх товарів та послуг є приватні особи. Але сучасні розрахункові технології зробили настільки розповсюдженими безготівкові платежі, що для успішного ведення бізнесу уникнути відкриття рахунку вкрай важливо.
Мабуть, в Україні немає банку, що не має в переліку послуг відкриття та супроводження рахунків ФОП. Деякі фінустанови навіть пропонують відкрити рахунок за лічені хвилини онлайн, без необхідності відвідувати відділення. Для багатьох підприємців-початківців така зручність є достатнім мотивом для відкриття рахунку саме в такій фінустанові. Та, кажуть фінансисти, поспішати не треба.
Якщо ви тільки починаєте підприємницький шлях, скоріш за все вам знадобиться допомога бухгалтерів та консультантів, вірогідно, доведеться сплачувати абонплату за програму РРО. Одним словом, витрачати гроші буде на що. Якщо до цього ще додати витрати на обслуговування рахунку, загальні витрати на бізнес, який ще не почав нічого заробляти, зростуть додатково.
Тому важливо, щоб банківське обслуговування було якомога дешевшим, а ще краще – безкоштовним. Чимало українських банків мають в тарифних пакетах спеціальні пропозиції для ФОПів-початківців. Але й тут все не так просто.
Відсутність абонплати часто компенсується платним відкриттям рахунку, що вже на початку співпраці з банком вимагає сплати 150-250 гривень. Далі – гірше. Часто в таких пакетах встановлюється плата за кожне платіжне доручення в межах 5-10 гривень за кожну операцію, може братися платня за встановлення клієнт-банку, застосовуватися підвищені тарифи на валютообмінні операції тощо.
Якщо таких послуг ФОП робити не збирається – проблем немає. В іншому випадку безкоштовний рахунок ФОП може виявитися доволі дорогою іграшкою.
Це, щоправда, не означає, що слід обирати «платні» рахунки, та щомісяця вносити за них абонплату. Така тактика справді може виявитися слушною, але зрозуміти це на старті бізнес-кар’єри майже неможливо. Тож для початку слід обрати банк, який пропонує усі базові послуги в одному пакеті, та ще й не бере платні за нього. Такі пропозиції важко зустріти у великих банках, але якщо поблизу вашого дому чи офісу є відділення невеликої фінустанови, що не входить до ТОП-20 банків, завітайте до нього та дізнайтеся про умови відкриття рахунку ФОП.
В ідеалі банківський пакет для ФОП має містити безкоштовне відкриття рахунку та відсутність абонплати за його обслуговування. Відсутність жодних додаткових платежів за встановлення клієнт-банку. Видачу готівкових коштів з рахунку щонайменше в межах певного ліміту в місяць, безкоштовні безготівкові платежі - також принаймні в межах певного ліміту.
І ще одна вкрай важлива деталь, яку вкрай рідко пропонують великі фінустанови – депозитний відсоток на залишок грошей на рахунку ФОП. Космічних грошей тут не заробиш, але мати додаткові 8-10% річних з грошей, що зберігаються на рахунку, вкрай важлива опція.