Ця формула, згадана у заголовку, часто характеризує те, що відбувається у відносинах Європи з Росією. Так, це просто бізнес, так вигідніше нам, і тому інтереси інших у цій ситуації, м’яко кажучи, не можуть бути враховані. Однак у житті часто буває так, що саме цією формулою маскують справжні інтереси. Заробити більше грошей. Почуватись більш захищеним, попри те, що комусь від того завдано шкоди. А на політичному рівні можна і далі повторювати про те, що «ми стурбовані» чи навіть «дуже стурбовані». Однак це ні грошей не приносить, ні проблем не вирішує. Це просто слова.
На початку вересня Верховний суд Європи скасував рішення ЄС, що дозволяє російському «Газпрому» транспортувати більше газу газопроводом «OPAL», котрий з’єднує трубопровід «Nord Stream» з Німеччиною. Про це повідомила польська компанія «PGNiG». Суд дійшов висновку, що «відповідне рішення було ухвалено з порушенням принципів енергетичної солідарності». Тому він підтримав аргументи Польщі про те, що Європейська комісія, видаючи таке рішення, порушила принципи Євросоюзу, оскільки не вивчила вплив його на енергетичну безпеку Польщі.
Нагадаємо, що рішенням Єврокомісії було ухвалено монопольне використання «Газпромом» німецького газопроводу «OPAL», дозвіл на яке надав енергетичний регулятор Німеччини. Після вироку Суду ЄС, який скасував рішення Єврокомісії щодо допуску «Газпрому» до газопроводу «OPAL», обсяги транспортування газу «Північним потоком», який, нагадаємо, прокладено в обхід України, мають зменшитися на 12,4 мільярда кубометрів на рік.
Про це заявив президент польської нафтогазової компанії «PGNiG» Пйотр Возняк. За його словами, рішення у справі газогону «OPAL» має бути негайно виконано: «Для недискримінаційної політики продажу та транспортування газу в ЄС цей результат буде тільки позитивним. У мене таке враження, що енергетична солідарність вперше набула матеріального значення, і це не просто порожні слова», – цитують інформаційні агенції слова керівника польської нафтогазової компанії.
Суд Євросоюзу скасував рішення ЄК від 28 жовтня 2016 р., що дало змогу російському «Газпрому» постачати більше газу газопроводом «OPAL», який зв’язує його газопровід «Nord Stream» з Німеччиною.
Польща заявила, що рішення ЄК призводить до концентрації в одних руках джерел і засобів постачання газу, що суперечить принципу диверсифікації джерел, шляхів постачання та управління ризиками перешкод або припинення поставок газу. В результаті польський уряд оскаржив це рішення у Суді ЄС. У грудні 2018 року Варшава аргументувала, що рішення ЄК є несприятливим для енергетичної безпеки Польщі.
Рішення суду ЄС, яким скасовано рішення Єврокомісії про надання «Газпрому» монопольного права на використання німецького газопроводу «OPAL», на думку експертів, фактично рятує від припинення транзиту російського газу до Європи через газотранспортну систему України.
Додамо, що 10 вересня 2019 р. Суд ЄС відбувся за позовом урядів Польщі, Литви та Латвії. Саме він анулював рішення Європейської комісії №C(2016) 6950 від 28 жовтня 2016 р., яке дозволяло монопольний доступ до газопроводу «OPAL».
За інформацією вітчизняних ЗМІ, компанії «PGNiG S.A.», «PGNiG Supply and Trading GmbH», «Нафтогаз України» та уряди Польщі, Литви і Латвії об’єднали скарги проти цього рішення, ухваленого ще у грудні 2016-го.
«З моменту видання такого рішення в 2016 році було очевидним, що рішення Єврокомісії стосовно газопроводу «OPAL» входить у конфлікт із законодавством ЄС, зокрема з Третім енергетичним пакетом. Єврокомісія не змогла зважити, окрім іншого, негативний вплив власного рішення на газові ринки Польщі, Литви, Латвії та інших країн Центральної Європи. Енергетичне законодавство ЄС призначено для запобігання монополізації у доступі до газопроводів в межах Європейської Спільноти. Ми задоволені тим, що Суд ЄС чітко підтвердив: законодавство ЄС рівною мірою застосовується до всіх, включаючи «Газпром». Хочу висловити вдячність головним чином міністерствам закордонних справ та енергетики, які відповідали за цю справу», – зазначив з цього приводу голова правління PGNiG Пйотр Возняк.
«Рішення суду має ще один важливий аспект. Після скасування рішення, яке надавало монопольний доступ до газопроводу «OPAL», «Газпром» має скоротити обсяги використання газопроводу «Північний потік-1» до рівня, дозволеного у 2015 році. Наслідком цього буде транзит обсягів газу, що залишатимуться, через Україну. Оскільки «Газпром» не може скористатися власною монопольною позицією у використанні газопроводу «OPAL», він не буде здатним припинити транзит газу в Європу через Україну, принаймні протягом наступних місяців. Рішення суду може врятувати Україну та Європу від ринкових потрясінь, на зразок тих, що трапилися у січні-лютому 2009 року», – додав Возняк.
Отже, на думку польського керівника нафтогазової компанії, це приведе до того, що «Газпром» буде змушений підтримувати транзит газу Україною. Разом з тим це «змінить переговорну позицію України стосовно майбутнього транзиту газу через країну». Наразі, як відомо, термін дії угоди про транзит територією України завершується наприкінці цього року. «Газпром» уже оголосив, ще не має наміру продовжувати цю угоду. Але після рішення суду ЄС такі дії не можна буде вчинити без значних збитків для самої Росії.
Нагадаємо, що газопровід «OPAL» потужністю 36 млрд кубометрів газу на рік був побудований у серпні 2011 року та сполучив «Північний потік» з європейською газотранспортною системою.
Зазначимо, що глава міністерства енергетики Польщі Кшиштоф Тхужевський уже заявив, що ухвалене судом рішення «покладе край монополії «Газпрому» в Європі» та не дозволить російській компанії відмовитись від транзиту газу через Україну. Водночас російському постачальникові доведеться також скорочувати постачання газу через «Північні потоки», що знижує також імовірність кризи в Україні, яка могла б мати наслідки і для Європи.
«Це урок для тих, хто вважає, що можна працювати на європейському енергетичному ринку без дотримання його принципів», – наголосив польський міністр.