Прорив СОУ під Бахмутом. Ще не контрнаступ, але ефективне формування «бойових операцій» для цього

Сили оборони України (СОУ) поступово перехопили ініціативу від ворога на одному з найважчих відтинків фронту. Принаймні трохи більше як тиждень тому вони рішуче перейшли від глухої оборони Бахмута, який у надміру інтенсивних боях успішно захищають понад пів року, до стрімких контратак. І на середину травня відсунули ворога орієнтовно на два кілометри на схід, південь і північ від міста, ліквідувавши загрозу його оточення.

Правда, «2 км» – це лише факт, який офіційно підтвердили у Міноборони України. В інших інформаційних джерелах фігурують і «3 км», і ще вищі цифри. А в деяких російських каналах та соцмережах, які охопила справжня хвиля паніки, промайнуло й число «17». Втім, річ уже не у відвойованих метрах, а в деморалізуючому для рашистів ефекті від дій СОУ: скажімо, удар 3-ї штурмової бригади ЗСУ по позиціях 72-ї бригади росіян на одному з тактичних відтинків битви за Бахмут був таким професійно навальним і розгромним, що рештки її особового складу покинули позиції, бойову техніку й озброєння й ганебно втекли…

Відтоді підрозділи СОУ на тих чи інших ділянках бахмутського відтинку повільно, але неухильно просуваються вперед. А загалом, як заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, насправді російські війська все ще намагаються наступати на декількох напрямках східного фронту, а українські сили здійснюють заходи з оборони, в тому числі «контрштурми та інші активні дії». За її словами, попри те, що ворог сильний, наші оборонці не дають йому просуватися вперед та подекуди відкидають назад і вщент знищують.

У Генштабі ЗСУ наразі ніяк не коментують той «частковий успіх» українських захисників. Тим часом відомий британський військовий аналітик Лоуренс Фрідман у твітері звернув увагу на оцінку ситуації фінського експерта з військової історії Еміля Кастехельмі. «Я підозрюю, що це були атаки на відволікання – як із політичними, так і з військовими цілями, – написав той. – Якщо російське командування відправить резерви до Бахмута, щоби запобігти подальшому просуванню українських військ, то цим істотно послабить інші сектори фронту, де українці теж якщо не вдаються до локальних контратак, то готові до них. Якщо ж воно цього не зробить, то існує ймовірність значного політичного приниження для «другої армії» світу. Обидва варіанти вигідні для України».

Водночас американський телеканал Сі-Ен-Ен повідомив із посиланням на західних військових чиновників, що ЗСУ, ймовірно, вже почали «формувати» операції для контрнаступу. Відповідно до оцінки джерел Сі-Ен-Ен, такі підготовчі дії охоплюють завдавання ударів по складах зброї, командних центрах, бронетанкових та артилерійських системах, щоб підготувати поле бою для сил наступу.

Так чи інакше, а останніми днями порясніло повідомлень про державні нагороди за мужність нашим бійцям, які найбільше відзначилися в боях за розблокування Бахмута, їх вручав і командувач ЗСУ Валерій Залужний, і Президент Володимир Зеленський. Глава держави в недавньому своєму інтерв’ю Бі-Бі-Сі наголосив, що Україні ще потрібен час, аби розпочати контрнаступ, а ЗСУ все ще чекають на обіцяну зброю від союзників. «З тим, що вже маємо, можемо йти вперед, і, я думаю, матимемо успіх. Проте втратимо багато людей. А це неприйнятно. Тому потрібно ще почекати», – сказав він.

Напередодні ж секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Київ хотів би покінчити з війною на своїй території до завершення 2023-го.