«Project W», або Бути чи не бути «Театру добра»?

Уже більше року в Україні триває арт-проект «W» (Veterans, Volunteers and William), більш відомий як «Ветеранський театр» чи «Project W» або ж «Театр добра».

Ще в березні 2018-го у столиці нашої держави презентували цей волонтерський проект, призначений допомогти ветеранам АТО адаптуватися до мирного життя, залучивши їх до вічного мистецтва театру. Прикметно, що підтримати його зголосилося двоє наших краян – народний артист України Ростислав Держипільський та заслужений артист України Олексій Гнатковський. Сьогодні в Києві – в розпалі репетиційний процес вистави «Дванадцята ніч, або Як собі хочете» В. Шекспіра, а вже на травень заплановано її прем’єру.

Учасники «Ветеранського театру» після репетиції: Олексій Гнатковський – у  центрі

Художнім керівником проекту є Ростислав Держипільський, котрий зі своїм колективом ще до війни відвідував Донецьк і одним із перших показав легендарну виставу «Нація» за твором Марії Матіос на звільнених територіях Луганщини, зокрема у Сватовому, Кремінній та Сєверодонецьку. Режисером-постановником комедії Шекспіра став Олексій Гнатковський. Він першим в Україні поставив на сцені театру «На Західному фронті без змін» за однойменним романом Ремарка. Він вільно володіє англійською і нині більшість зі своїх вихідних проводить у Києві, працюючи з ветеранами.

Цікаво, що Шекспіра ставлять мовою оригіналу, тобто староанглійською, і це ще один виклик для усіх. Спершу ветерани бойових дій на сході України і волонтери вивчали англійську мову, опановували акторську майстерність, а вже потім почали приміряти на себе цікаві образи комедії Шекспіра.

Як розповідає Олексій Гнатковський, з такою цікавою ідеєю до нього прийшов Ігор Касьян, десантник, розвідник, ветеран АТО, командир 95-ї десантно-штурмової бригади, котрий після демобілізації разом зі своїми друзями відкрив школу живої англійської мови, засновану на інноваційній методиці, котра охоплювала не лише практичні заняття на тематичних локаціях, а й квести, ситуативні занурення, ігри, анімаційні підходи тощо. Ще на війні він задумав проект, яким хотів допомагати ветеранам отримати цікаве повноцінне життя, підтримувати інших учасників війни, і не тільки, та створювати щось нове. Тому й ідея зіграти Шекспірівський твір мовою оригіналу також належить йому. Бо після справжньої війни добре розумієш, яким насправді цінним є життя і як важливо відчути його на повні груди.

З часом до проекту долучилися інші люди.

Надідея – показати ветеранів війни як людей творчих, готових долати незвичні труднощі і бути наполегливими – впевнено збирає прихильників і втілюється в життя, щоб бути.

«Project W» підтримали посольство Великобританії в Україні й українські митці, серед яких відомий режисер і актор Ахтем Сеїтаблаєв. На його думку, цей проект – чудова нагода «долучити ветеранів до соціально-культурного життя країни через мистецтво».

2019-го «Театр добра» фінансово підтримало багато небайдужих українців. За словами директора громадської організації «Eleos-Ukraine» протоєрея Сергія Дмитрієва, на сьогодні вже зібрано 154 025 тисяч гривень – 221 внесок на платформі «Спільнокошт».

«Зібрані для проекту соціального англомовного театру ветеранів та волонтерів АТО кошти буде спрямовано на найнеобхідніше – костюми, грим, декорації, технічне забезпечення та поліграфію. Театр «Project W» буде справді театром добра, того, яке ми так часто шукаємо в цьому житті й іноді не знаходимо з різних причин. Крім допомоги ветеранам та волонтерам у тому, щоб віднайти себе та розкрити свій потенціал, він дасть змогу підтримати соціальні проекти української молоді», – підкреслив волонтер.

Проект має амбіції відвідати міжнародні фестивалі. Та однозначно, що другим після Києва містом, де зіграє виставу «Ветеранський театр», буде Івано-Франківськ.