Прогнозоване завершення децентралізації у 2020 році: підсумки і візії

14 січня відбулася прес-конференція експертів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України на тему «Прогнозоване завершення децентралізації у 2020 році: підсумки і візії».

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук та регіональний консультант з юридичних питань проєкту ПУЛЬС, який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID, Андрій Деркач підбили підсумки щодо впровадження реформи з децентралізації влади на Прикарпатті, а також поділилися баченням щодо завершення децентралізації у 2020-му році.

Юрій Стефанчук наголосив, що експерти АМУ були біля джерел децентралізації, що їхні напрацювання стали основою для законодавчих змін, вони здійснили колосальну роботу щодо формування ОТГ, зокрема на Івано-Франківщині; звернув увагу, що нині місцеве самоврядування є локомотивом змін, а об’єднані громади області мають чим похвалитися, оскільки від старту реформи зуміли здати в експлуатацію 488 різноманітних об’єктів на своїх територіях загалом на 194,8 млн грн., тощо.

Як відомо, на Прикарпатті утворено 40 ОТГ, де живе понад 650 тисяч осіб.

«5 років реформи були непростими для громад. Перший рік став роком формування перспективного плану області. Експерти нашої асоціації здійснили колосальну роботу щодо формування майбутніх ОТГ. Аналіз фінансових показників, наявної інфраструктури та бажання людей у громадах дали можливість визначити майбутні ОТГ, і їх було 53. Наступні два роки – це час системної інформаційної та методичної роботи. Ми здійснили понад 200 виїзних заходів у населені пункти, що дало можливість утворити 10 ОТГ, позитивний досвід яких став прикладом для громад, що стали на шлях об’єднання. Згодом у регіональному відділенні АМУ ми проводили роботу щодо формування нових громад в області, основою чого стала добровільність та економічна складова. Водночас надавали експертну та практичну допомогу чинним ОТГ», –наголосив Юрій Стефанчук.

На думку експертів, бюджетна децентралізація фактично дала старт соціально-економічному розвитку в громадах. Всі об’єднані громади області мають чим похвалитися, оскільки загалом понад 488 різноманітних об’єктів вони зробили за п’ять років на своїх територіях на 194,8 млн грн.

За словами Андрія Деркача, у 2020 році реформа децентралізації завершиться або комплексно, за рахунок прийняття змін до Конституції України, або частково – проведенням виборів до органів місцевого самоврядування на новій територіальній основі. Ці варіанти є прийнятними та потенційно можливими, мають своїх прихильників і критиків.

«Для АМУ – важливо зберегти надбання, досягнуті в попередні роки децентралізаційної реформи щодо фінансового та організаційного ресурсу місцевого самоврядування. А це – діючі правові норми від бюджетного до земельного законодавства. Тому, серед іншого, своїми основними завданнями на 2020 рік ми бачимо проведення системного моніторингу проектів змін до діючого законодавства щодо діяльності ОМС, підготовку пропозицій до цих проєктів, які б відповідали інтересам наших членів, а також оперативне інформування посадовців територіальних громад області про можливі чи прийняті зміни в правовому регулювання місцевого самоврядування. Саме стале та зрозуміле законодавство має стати успішним завершення реформи, де в основі є людина, як основний користувач послуг», - сказав А.Деркач.