Цьогорічним абітурієнтам не позаздриш. Пандемія коронавірусу додала їм стресу та переживань. Скажімо, чого лише варте рішення уряду за два дні до проведення пробного ЗНО заборонити його «очний» варіант та перевести в онлайн через погіршення епідеміологічної ситуації?
Сотні тисяч абітурієнтів втратили унікальний шанс відчути атмосферу ЗНО, ознайомитися з процедурою проведення іспиту та зрозуміти свою готовність до основної сесії тестувань. Натомість вступники отримали дистанційне і доволі стресове проходження пробного ЗНО, адже завантажити тестові зошити та необхідні бланки для проходження іспиту у сотні тисяч учасників вийшло не з першого, і навіть не з другого разу…
Та все ж пробне ЗНО відбулося за планом: 15-го червня – з української мови і літератури та 17-го червня – з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької та французької мов. За словами директора Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Богдана Томенчука, пункти пробного ЗНО були готові до проведення іспитів у звичному режимі під час складної пандемічної ситуації, тому таке рішення можновладців стало неочікуваним сюрпризом для організаторів процесів.
Недарма пробні тести називають генеральною репетицією основного ЗНО, адже його учасники отримують виняткову можливість побачити зсередини усю процедуру, зрозуміти, до чого їм треба бути готовими, в які клітинки ставити «галочки», а також те, скільки часу займає у них виконання усіх завдань. Цьогорічний онлайн-формат тесту не дав можливості вступникам відчути атмосферу іспиту, почасти не виконав своєї основної функції, адже в мережі у вільному доступі є достатня кількість тестів різних років, які можна проходити чи не щодня.
Декілька років тому, готуючи матеріал до газети, сама проходила пробне ЗНО з української мови і літератури. Пригадую, як тоді мене вразила атмосфера на пункті тестування. Якби я не знала, то б подумала, що це проходить основне ЗНО, адже на пункті пробного тестування діють такі самі правила, як і на «бойовому», котрі при всьому бажанні неможливо відтворити, сидячи у своїй домівці перед комп’ютером. А цього року пробне ЗНО стало б ще й винятковою можливістю для персоналу пунктів тестування відшліфувати на практиці усі процеси, адже через пандемію вони цього року – особливі. На жаль, не вийшло.
Студент одного з франківських коледжів Дмитро Філь, який зареєструвався на пробний тест з української мови та літератури, за його словами, засмутився, коли дізнався про скасування пробного ЗНО у звичному форматі, адже хотів побачити, як саме відбуватиметься іспит, попрацювати з тестовим зошитом, відповісти на запитання без телефонів та шпаргалок. Словом, відчути атмосферу іспиту. Хлопець розповідає, що довго не міг зайти у свій особистий кабінет учасника пробного ЗНО, завантажити необхідні документи.
«Складаючи пробний тест, паралельно спілкувалися у чаті зі своїми одногрупниками, майже у всіх були такі ж проблеми, як і у мене, – розповідає Дмитро. – Зміг розпочати роботу лише тоді, коли мій товариш кинув мені завдання, які йому вдалося завантажити. Складати пробне тестування онлайн виявилося дуже складно для мене не лише через збої у системі роботи сайту, а й тому, що я не одразу зрозумів, куди і що потрібно вписувати».
Пробне ЗНО з усіх інших предметів, яке відбулося 17 червня, пройшло у більш спокійнішому режимі, ніж тестування з української мови і літератури, практично без збоїв.
«Проведення пробного ЗНО онлайн заскочило нас зненацька, – коментує директор ІФРЦОЯО Богдан Томенчук. – Івано-Франківський регіональний центр досить швидко виправив збої в роботі сайту під час проходження пробного ЗНО з української мови та літератури, але ми могли зробити це значно швидше, якби були впевнені в тому, що змушені будемо діяти саме так. Якби було хоч трішки більше часу від ухваленого рішення до його виконання, тому що будь-яке рішення для свого виконання потребує часу. Цього часу не було, як і можливості перелаштувати серверні системи, а головне – не було його, щоб звернутися до учасників з тим, аби вони не квапились... А так кожен кинувся одразу проходити тестування, подумавши, що не встигне, і всі разом зробили глоту на серверах».
Ще один аспект, який цікавить батьків учасників пробного ЗНО, – це повернення коштів за тестування, яке є платною послугою. Вартість одного пробного іспиту коливається від 138-ми до 150-ти гривень, для учасників з Івано-Франківської, Тернопільської, Закарпатської та Чернівецької областей, які обслуговує ІФРЦОЯО, становить 142 гривні.
Президент доручив урядові розробити механізм повернення коштів у зв’язку зі скасуванням повноцінного іспиту. Згодом виконувачка обов’язків міністра освіти і науки Любомира Мандзій зазначила, що гроші повернуть через відділення «Приватбанку». Вона роз’яснила, що учасники пробного ЗНО отримають повідомлення від банку з інформацією про зарахування коштів на картку. Тим же, в кого її немає, прийде меседж про те, що картка з коштами чекає на них у найближчому відділенні «Приватбанку».
Кошти за пробне тестування почнуть повертати з 1 липня, і це триватиме до 1 грудня.