За два дні до проведення пробного ЗНО, яке мало відбутися 15 і 17 червня, Уряд заборонив проводити тестування в закладах освіти в період до 22 червня. Тож цей процес в стислі строки перевели у дистанційний режим. Загалом на генеральну репетицію ЗНО цього року зареєструвалося понад 218 тисяч учасників з усієї України, серед них – понад 8 500 прикарпатців.
– Очевидно, в людей, котрі ухвалили таке рішення є достатньо інформації для цього, – коментує директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (ІФРЦОЯО) Богдан ТОМЕНЧУК. – На превеликий жаль, всяке рішення правильне, коли ухвалене вчасно. Рішення заборонити проводити пробне ЗНО за два вихідних дні до початку іспиту стало для організаторів пробного тестування мало не згубним, але практика показала, що регіональним центрам все під силу.
Богдан Томенчук наголошує, що пункти пробного тестування були максимально готовими до проведення процедури. Загалом, в чотирьох областях, котрі обслуговує ІФРЦОЯО, Івано-Франківській, Тернопільській, Закарпатській, Чернівецькій, створили 232 пункти тестування, з них 73 – на Прикарпатті. «Пункти пробного тестування були готові до проведення іспитів в тих умовах, котрі визначив Головний державний санітарний лікар. В окремих областях вже були рейди Державної служби захисту прав споживачів, вони не виявили жодних порушень».
Цьогорічні учасники пробного ЗНО не йдуть на пункт тестування, а складають його вдома. 15 і 17 червня об 11.00 в особистих кабінетах учасників пробного ЗНО з’явиться тестовий зошит та бланк відповідей. Вступник виконує завдання тесту та заносить свої відповіді у сервіс визначення результатів, а згодом дізнається свої бали. Також учасникам продемонструють відеоролик, в якому розкажуть про його дії на пункті тестування в умовах пандемії коронавірусу. Онлайн-сервіс визначення результатів пробного ЗНО буде працювати з 11.00 17 червня до 18.00 19 червня. Також експерти Українського центру оцінювання освіти детально розберуть кожне завдання чотирьох найпопулярніших предметів, – української мови і літератури, історії України, математики та англійської мови, – та порадять, як успішно скласти ЗНО у 2020 році.
Для вступників, новина про те, що пробне ЗНО пройде у дистанційному форматі стала справжнім шоком, адже вони до останнього надіялися відчути атмосферу іспиту, побачити особливості цього процесу та зрозуміти як все відбуватиметься під час основного ЗНО. Адже основна функція пробного ЗНО – ознайомити вступників з процедурою тестування. «Кількість організаційних помилок учасників на «бойовому» тестуванні покаже наскільки було ефективним чи не ефективним цьогорічне пробне тестування. Підозрюю, що цього року буде більше порушень процедури», – наголошує Богдан Томенчук.
А тим часом освітній омбудсмен Сергій Горбачов написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» про те, що у високих владних структурах готуються документи про скасування ЗНО. «Це означає, що, скориставшись ситуацією з пандемією, деякі поки-що невідомі (але скоро точно стануть відомими) персонажі планують повернути до української освіти хабарі та корупцію під час вступних іспитів до закладів вищої освіти. Це означає, що обдаровані діти з родин навіть середнього достатку втратять можливість лише за рахунок власного таланту і працездатності потрапити в омріяний університет, бо у них немає грошей на хабарі. Це означає, що ми остаточно втрачаємо шанс на те, що українська вища освіта буде розвиватися і матиме шанс досягти світового рівня. Це означає ще більшу «втечу розумних» до закордонних університетів. Все це – абсолютно неприйнятно!», – написав він.
Така заява освітнього омбудсмена збурила громадськість, яка доволі оперативно підхопила його флешмоб «РукиГетьВідЗНО», доповнюючи свої аватарки в соцмережі відповідним написом. «Тяжко судити про наміри наших можновладців, думаю, що їм буде страшнувато зазіхати на головне ЗНО, – коментує Богдан Томенчук. – Реально – це єдина реформа, яка відбулася у державі. Карантин працює на соціальне дистанціювання, а ЗНО – на соціальну справедливість. Тому не думаю, що ЗНО скасують, а якщо до цього дійде, то значить – ми такий народ, що не може захистити майбутнє своїх дітей».