З наступного навчального року в ліцеях Івано-Франківська планують запровадити новий факультативний краєзнавчий спецкурс, на якому учні 8–9 класів вивчатимуть історію рідного краю. Одним із перших кроків до впровадження цієї ідеї в життя стала презентація підручника «Івано-Франківськ: сторінки історії». Особливість видання у тому, що воно сучасне та креативне. Підручник проілюстровано чорно-білими коміксами, які можна розфарбовувати. Також його доповнюють QR-коди. Це, безперечно, робить видання ближчим до цільової аудиторії – учнів. Початковий наклад книжки – 1 000 примірників.
![](https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2025/02/20250203_111220.jpg)
За словами директорки департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Вікторії Дротянко, ідея створення підручника, який охопив би історію Івано-Франківська, витала в повітрі декілька років. «Ми зібрали чимало фахівців, які впродовж пів року працювали над цим посібником, щоб зрозумілою мовою розповісти дітям про часи створення міста, про нього самого та його історію, – коментує вона. – Цей підручник підійде як для учнів-франківців, так і для новоприбулих – внутрішньо переміщених осіб, які живуть у Івано-Франківську і хочуть ознайомитися з його історією, для діток, які виїхали за кордон, щоб вони знали, що розповідати про своє рідне місто у новому середовищі. Власне, маємо багато літератури про Івано-Франківськ, але вона більше розрахована на дорослого читача й не адаптована для дітей».
Над книжкою працювала команда з 12 авторів. Це вчителі історії, науковці, журналісти, краєзнавці. Ілюстрації до видання створили не професійні художники, а учні та студенти, що робить його ближчим до підлітків. Посібник містить 35 розділів, які збігаються з темами уроків. Отже, викладачеві буде зручно з ним працювати. «Особливість у тому, що це авторський підручник. Тексти дещо відрізняються між собою, бо автори мали академічну свободу й показували свій погляд. Що ж до ілюстрацій, то вони є до кожного розділу, і їх виконано у формі коміксів, щоб зацікавити дітей. Там зібрано головні факти історії нашого міста – від заснування й досі», – інформує упорядник видання Ігор Антонюк.
![](https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2025/02/20250203_111236.jpg)
Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків наголосив на важливості виходу посібника «Івано-Франківськ: сторінки історії». Він зауважив, що це не монографія з історичними фактами та великою кількістю покликань на джерела, а книжка, зрозуміла й цікава для старшокласників. Він також повідомив, що наступне видання підручника зазнає певних коректив та доповнень.
За словами одного зі співавторів посібника – кандидата історичних наук Андрія Стасюка, літопис будь-якої країни розпочинається з маленьких історій. І саме історія кожних області, міста, села, вулиці в Україні є частиною загальної історії нашого народу та держави.
![](https://galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2025/02/20250203_111241.jpg)
– У локальній історії, як в історії одного міста, зберігається весь пласт минувшини України, – додає І. Антонюк. – Ми бачимо, що Станиславів (Івано-Франківськ) був важливим для українських земель, його пам’ятки мають всеукраїнське значення, як і діяльність видатних осіб, які тут народилися й залишили свій слід в українській історії. Про це потрібно розповідати молодому поколінню, щоби наша молодь надихалася їхніми життєписами й знала, що Івано-Франківськ із часів свого заснування – це багатокультурне місто з глибокою європейською історією…
Наразі працюємо над отриманням для підручника відповідного грифу Міністерства освіти і науки. Також спільно з науковцями ПНУ ім. В. Стефаника працюють над затвердженням навчальної програми до краєзнавчого курсу про Івано-Франківськ. «Є типові навчальні плани, затверджені профільним міністерством, виділено певну кількість годин на факультативні курси та курси за вибором, тож ми можемо впроваджувати вивчення історії Івано-Франківська на них чи навіть на уроках історії України як додатковий матеріал», – зауважила директорка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Златослава Касіян.