Прикарпатські аграрії отримали можливість донести через Івано-Франківську ТПП свої наболілі проблеми до Києва

Івано-Франківська ТПП провела круглий стіл «Розвиток харчової та переробної промисловості та її роль у потенціалі експорту: сучасність і майбутнє». Його учасники, серед яких було близько 70-ти керівників аграрних підприємств західних регіонів України, обговорили поточний стан і перспективи розвитку харчової та переробної промисловості з огляду на їхню роль у підвищенні експортного потенціалу України. Прикметно, що серед представників агросектору були присутні і шестеро депутатів Івано-Франківської обласної ради, тобто п’ять відсотків усього її депутатського складу.

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів учасникам круглого столу про урядові програми підтримки аграрного сектору, про представлення нашої держави на світових продовольчих ринках та просування на них української продукції. Також він відповів на численні запитання аграріїв, яких цікавили проблеми підтримки програм не лише вирощування, а й збереження продукції, питання доступу до нових технологій, підготовки фахівців, сертифікації та ліцензування, питання логістики, зокрема можливих ризиків блокування кордонів нашими європейськими сусідами, проблеми черг на пломбування вантажів на митниці, які можуть займати від кількох днів до кількох тижнів.

«Ми розуміємо, що в цьому разі митники – це лише виконавці, – їм звеліли відповідним нормативним документом пломбувати, тож вони його й виконують. Раніше такого не було, а з введенням пломбування з’явилася серйозна проблема. Тобто проблема не в митниці, а в нормативному документі. Такі черги на пломбування приводять до того, що багато аграріїв, які навіть закупили автотранспорт для розвитку власного експорту, відмовляються від зовнішньої торгівлі та продають продукцію на внутрішньому ринку, що призводить до значного зниження цін та втрат прибутків», – ділилися думками аграрії.

Є проблеми, які виникли із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022-го року. Один із прикладів – неможливість легалізувати поголів’я племінної худоби, евакуйованої з регіонів бойових дій. За словами аграріїв це питання не вирішують уже понад два роки.

«Підприємець працює на свій страх і ризик, а чиновники, зокрема працівники контрольних органів, не відповідають за свої інколи сумнівні дії. Тож маємо починати називати речі своїми іменами і прізвищами», – переконаний Тарас Виноградник керівник фермерського господарства «ТТВ», що спеціалізується на вирощування ягід, фруктів та горіхів.

Віце-президентка Івано-Франківської ТПП Марія Савка закликала аграріїв надати свої рекомендації для покращення умов роботи аграрного сектору: «В нас є можливості донести ваші проблеми до міністерств та відомств. Ми сьогодні почули про багато таких проблем, ми їх систематизуємо і звернемося до відповідних державних органів. Наш проєкт, в межах якого відбувся і цей представницький круглий стіл, окрім, власне, навчання і консультування менеджерів з експорту, має на меті також виявлення можливих проблем і перешкод для торгівлі на зовнішніх ринках та розробку рекомендацій щодо їх подолання та поліпшення українського експортного потенціалу в різних галузях».

Регіональна менеджерка Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» Марія Порчук розповіла аграріям про грантові програми для українських підприємців, серед яких є програми для покращення енергетичної стійкості підприємств, закупівлі новітнього обладнання, навчання та перекваліфікації персоналу.

Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту», який реалізується за підтримки програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».