Президентська формула перемоги: запрошення України в НАТО і мир завдяки силі

Президент України Володимир Зеленський публічно представив свій План перемоги, який уже обговорив з деякими ключовими союзниками нашої держави. Днями глава держави виступив перед депутатами Верховної Ради та озвучив його. Також він представив План перемоги на засіданні Європейської ради у Брюсселі.

План перемоги складається з п’яти пунктів – геополітичного, двох військових, економічного та безпекового – і трьох таємних додатків, інформує Офіційне інтернет-представництво Президента України.

Перший пункт – запрошення України в НАТО. За словами глави держави, факт запрошення України в НАТО може стати фундаментальним для миру і свідченням для російського диктатора, що його геополітичні розрахунки програшні.

«Для нас рішучість у питанні НАТО для України означає також неминучість євроінтеграції для України та безальтернативність демократії в Україні. І саме тому це початковий пункт Плану перемоги. Перший і дуже важливий. Свідчення рішучості. Ось що таке запрошення. Безумовне запрошення зараз», – наголосив Президент.

Другий пункт – оборона. У ньому йдеться про незворотне зміцнення української оборони проти агресора. Володимир Зеленський зазначив, що є чіткий перелік зброї, яка здатна підтримувати необхідну силу українських воїнів.

Реалізація цього пункту передбачає продовження операцій Сил оборони у визначених районах рф, а також посилення українських позицій і знищення наступального потенціалу росії на окупованій території.

Він також базується на допомозі партнерів, зокрема в комплектуванні бригад резерву для ЗСУ, посиленні ППО, спільному з партнерами збитті російських дронів і ракет, інвестиціях в українське оборонне виробництво, знятті обмежень на застосування далекобійної зброї, наданні відповідних далекобійних можливостей і супутникових даних та інформації від розвідок у реальному часі.

«Оборонний пункт Плану має таємний додаток, і до нього мають доступ саме ті партнери, які мають відповідний військовий потенціал допомоги», – зауважив Президент.

Третій пункт – стримування. Україна пропонує розмістити на своїй території комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту країни від будь-якої воєнної загрози з боку росії.

«Пакет стримування – це факт, що росія або йде в дипломатію, або йде до втрати її машини війни. Мир завдяки силі», – наголосив глава держави.

Цей пункт також містить таємний додаток. Його вже отримали США, лідери Великої Британії, Франції, Італії та Німеччини.

Четвертий пункт – стратегічний економічний потенціал. Україна пропонує стратегічним партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних у країні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу.

Ідеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції.

«Поклади критичних ресурсів в Україні разом із глобально важливим потенціалом України у виробництві енергії та продовольства є одними з ключових загарбницьких цілей російської федерації в цій війні. І це наша можливість зростання», – зауважив Президент.

Цей пункт також має таємний додаток, який передають лише визначеним партнерам.

П’ятий пункт – безпековий. Він розрахований на післявоєнний час та передбачає у разі згоди партнерів заміщення окремих військових контингентів збройних сил США, дислокованих у Європі, українськими підрозділами, які здобули реальний досвід сучасної війни, застосування західної зброї та взаємодії з військовими НАТО.

«Цей український досвід має бути використаний для зміцнення оборони всього Альянсу та гарантування безпеки в Європі. Це достойна місія для наших героїв», – підсумував Володимир Зеленський.

Чи низка заходів, запропонованих Президентом, переломлять хід війни із росією на користь Києва, ми запитали в політологів.

Директор Центру соціальних досліджень, кандидат політичних наук, доцент кафедри політології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ігор ДОЦЯК:

– План перемоги В. Зеленського радше зорієнтований на наших партнерів і союзників, аніж на внутрішню авдиторію. При всій його загальності та схематичності бачимо, що основне завдання – показати стратегічну привабливість України для західних партнерів та обґрунтувати необхідність витрачання величезних ресурсів на її підтримку. В умовах політичної нестабільності через вибори президента у США та ситуацію в Європі нагальним є завдання визначити план допомоги Україні в короткостроковій перспективі.

Запрошення до НАТО – це лише символічне побажання. Україна вже є кандидатом, її прийматимуть без ПДЧ, а ЗСУ вже давно відповідають більшій частині стандартів НАТО. Запрошення не є прийомом у члени, який здійснюється консенсусним рішенням всіх 32 країн-учасників. Досвід Швеції показав, яка це складна і тривала процедура.

Підвищення спроможності щодо протистояння російській агресії передбачає розширення допомоги та зняття обмежень на застосування західної зброї.

Інвестиційна привабливість України визначається насамперед багатими природними ресурсами та необхідністю їх збереження. Західні інвестори будуть ці ресурси освоювати, а уряди партнерів створюватимуть умови для їх захисту.

Чи не вперше позиція Президента України стосовно означення суті перемоги не пов’язана з відвоюванням певних територій. Головне – збереження суб’єктності України в системі міжнародних відносин. На жаль, у плані не визначено фундаментальні завдання влади щодо консолідації українського суспільства, подолання корупції, соціальної нерівності та правового нігілізму. А вони дуже важливі для перемоги…

Науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Кураса Олександр ПАЛІЙ:

– План перемоги Зеленського амбітний – це вже добре. НАТО, далекобійні системи стримування – це потужні речі, які справді можуть дати Україні перемогти. Добре те, що він ставить чіткі питання перед світом, який морально підтримує Україну, але на багато речей ще не зважується. З іншого боку, є інтрига з таємною частиною плану.

Головне, що вдалося вийти з українськими пропозиціями, винести їх на обговорення в той момент, коли російські пропозиції явно неприйнятні для цивілізованого світу та України, і тому не мають перспективи.

Дуже багато залежатиме від підсумків виборів у США. Не всі пункти можуть бути реалізовані в один момент. Але те, що Орбан назвав цей план кошмаром, робить цьому планові комплімент…

Редактор відділу газети “Галичина”