Президент України підписав закон про «декрет» для чоловіків

Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» № 1401-ІХ щодо рівних прав батьків в отриманні декретної відпустки при народженні дитини.

«Документ покликаний забезпечити рівні можливості для чоловіка й жінки у питанні поєднання роботи із сімейними обов'язками. Зокрема усуваються законодавчі прогалини, що обмежують право батька на відпустку для догляду за дитиною», - ідеться в докуцменті.

Раніше така відпустка батькові дитини, бабусі, дідусю чи іншим родичам, які фактично доглядають за малюками, надавали на підставі довідки з місця роботи або навчання матері про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну її декрету. Таким чином закріпився дискримінаційний підхід, за яким право батька чи інших родичів на відпустку по догляду за дитиною було похідним від права матері: тобто лише мати могла делегувати право на декрет іншим. Через це у випадках, якщо мати дитини, наприклад, була самозайнята особа або ФОП, то батько теж не міг скористатися відпусткою по догляду за дитиною.

Закон запроваджує новий вид відпустки – одноразова відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується коштом роботодавця.

Таку відпустку надаватимуть комусь одному: чоловікові, дружина якого народила дитину; батькові дитини, навіть якщо він не одружений з матір’ю дитини, але проживає спільно; бабусі або дідові, чи іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за нею.

Закон також визначає відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків.

Також встановлено право працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, на додаткову відпустку.

Цей закон дасть змогу створити передумови для посилення ролі батька у вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні. А ще дасть можливість йти в декрет тому із батьків, хто менше у сім'ї заробляє (це інколи буває й батько).