Як ми вже повідомляли, 6 січня під час урочистого Богослужіння у церкві Святого Георгія в резиденції Константинопольського патріархату в Стамбулі відбулася церемонія вручення українській делегації томоса про автокефалію Православної Церкви в Україні. А перед тим цей документ підписав Вселенський патріарх Варфоломій за участі митрополита Київського і всієї України Епіфанія та Президента Петра Порошенка.
– Сьогодні розпочинається нова сторінка в історії України, – зазначив у своїй промові з тієї нагоди Вселенський патріарх ВАРФОЛОМІЙ. – Константинопольська Церква, яка таким саме способом дарувала еклезіастичний статус автокефалії всім новим заснованим Церквам, сьогодні дарує її вам. Офіційно та канонічно ви стаєте 15-ю Церквою у благословенному хорі автокефальних Церков…
Того ж дня на Святвечір томос уже був в Україні. А на Різдво Христове його розгорнули на загальний огляд під час різдвяної святкової Літургії в Софії Київській. Уже затверджено й оприлюднено офіційний переклад томосу для України з грецької на українську…
Більшість українців радо зустріли новину про цю подію, яку вже назвали епохальною. Безумовно, це досягнення всього українського суспільства. Адже воно здобуло духовну свободу, отримало оберіг від релігійно-фанатичної напасливості московітів і має шанс стати більш згуртованим.
Уперше за понад 330 років Українська Православна Церква здобула абсолютну самостійність. А отже, відбулося й відновлення історичної справедливості: Київську митрополію, початки якої сягають доби князя Володимира і хрещення Руси, звільнено від московської кабали, й вона тепер відроджується у статусі, наближеному до первинного.
«Від часу утвердження митрополії Києва і всієї Русі протягом семи століть Мати-Церква – Вселенський патріархат – незмінно виявляла турботу про нашу Церкву – свою дочку, дбаючи про те, щоб вона зростала в побожності та благочесті», – зазначив глава Православної Церкви України Епіфаній. – Але через обставини часу і дії сил світу цього понад три століття зв’язок Києва з Матір’ю-Церквою був ослаблений, однак ніколи не був забутим і розірваним. А нині дочка українська з волі Божої зросла й утвердилася».
«Православна Церква України духовно об’єдналася з Церквою-Матір’ю», – зазначив екзарх Вселенського патріархату архієпископ Даниїл Памфілійський. Він також відкинув закиди окремих політологів та релігійних діячів про те, що тепер об’єднане українське православ’я цілковито залежатиме від духовного Константинополя.
«Насправді Православна Церква в Україні має лише духовне споріднення з Церквою-Матір’ю, вона визнає звершність Вселенського патріарха як першого серед рівних. Але це не означає, що вона має якусь залежність від Константинополя», – наголосив архієпископ.
Почесний патріарх Православної Церкви України Філарет, котрому нині всі віддають належне за його значний внесок у справу об’єднання українського православ’я, так прокоментував отримання томосу: «Для Церкви це означає, що вона буде своє життя, свою діяльність будувати на наших українських традиціях і звичаях, буде звершувати богослужіння українською мовою».