У ніч на 25 червня ПАРЄ проголосувала за зняття санкцій з Росії і повернення російської делегації до складу організації.
Російська делегація не брала участі у сесіях асамблеї з січня 2015 року після застосування серйозного обмеження повноважень її делегації. Парламентська асамблея Ради Європи наклала на Росію санкції у квітні 2014 року через анексію Криму та війну на Донбасі, таким чином позбавивши росіян права голосу. Через це російська делегація припинила участь у роботі ПАРЄ. Також Росія не платила внески до Ради Європи з червня 2017 року.
За резолюцію проголосувало 118 депутатів, 62 проти, 10 утрималися.
Як свідчать результати голосування, оприлюднені на сайті асамблеї, рішення про повернення російської делегації у повному складі підтримали делегації з Азербайджану, Франції, Іспанії, Італії, Норвегії, Австрії, Словаччини, Португалії, Сербії і Туреччини. Частково підтримали Швейцарія, Німеччина, Молдова, Чехія, Вірменія і Нідерланди. Україна і Грузія проголосували проти у повному складі. Також проти рішення проголосували більшість делегатів від Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії і Швеції.
Коментуючи результати голосування, перший віце-спікер ВР та член української делегації Ірина Геращенко розкритикувала позицію Нідерландів: "Знаєте, хто найбільше мене вразив сьогодні? Голландські депутати. Днями міжнародна слідча група оприлюднила результати трагедії МН 17 і встановила причетність росіян до вбивства 289 людей. А нині голландські депутати проголосували за повернення Росії в ПАРЄ. Я чомусь впевнена, що вони ніколи не зустрічалися з родинами жертв й не були на похоронах останків".
Рішення, яке ухвалили у Страсбурзі, принципово змінює санкційний механізм щодо РФ. В МЗС України назвали таку резолюцію неприпустимою поступкою Росії, яка з 2014 року здійснює збройну агресію проти України.
"Суттєве послаблення санкційного механізму ПАРЄ, передбачене ухваленою резолюцією ("Посилення процесу прийняття рішень Парламентською Асамблеєю щодо повноважень та голосування"), відбулося на тлі відсутності жодних конструктивних кроків з боку Російської Федерації, кричущого невиконання цією країною взятих на себе зобов’язань, а також резолюцій ПАРЄ, схвалених у відповідь на російську агресію", - наголосили у відомстві.
Дипломати вважають цю ухвалу свідченням відходу від задекларованих стандартів, принципів та цінностей Ради Європи внаслідок безпрецедентного тиску й фінансового шантажу з боку РФ.
Це сталося і внаслідок відвертого потурання з боку низки країн (особливо Німеччини та Франції), керівництво яких, з одного боку, наголошує на необхідності припинення російської агресії проти України, а з другого - заохочує агресора, йдучи йому на поступки.
В МЗС України наголосили, що таким чином Асамблея значно послабила свою роль у сучасній європейській політиці, а відповідно і здатність ефективно захищати верховенство права, права людини та демократію в усіх державах - членах Ради Європи, в тому числі й у Росії. Повернення російської делегації до Парламентської асамблеї Ради Європи за умов нехтування вимог організації Росією є «моральною капітуляцією». Організація втратила свій авторитет, тому більше не може відігравати роль, якою її наділили засновники. І це напередодні відзначення своєї 70-ї річниці.
Україна ж послідовно виступала проти такого сценарію, і ця позиція залишається незмінною.
"Незважаючи не те, що сьогодні ми стали свідками поразки європейського парламентаризму, моральна перемога залишається за тими країнами, які не підтримали руйнівні рішення в Раді Європи. Це були саме ті країни, які у своїй нещодавній історії або були окуповані СРСР, або сьогодні потерпають від російської окупаційної влади, яка продовжує здійснювати агресію і вбивати їхніх громадян. І саме вони достойні вважатися справжніми захисниками цінностей тієї Європи, до якої належить Україна", - зазначили у міністерстві.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що після повернення повноважень делегації Росії в ПАРЄ українська делегація може призупинити свою участь в асамблеї. На такі радикальні кроки наша країна може наважитись, адже якщо з Росії знімуть санкції, і це означатиме нормалізацію протиправних дій Кремля, то мінські угоди фактично втратять свій сенс.
Екс-президент України Петро Порошенко у Facebook написав з цього приводу: "Рішення Парламентської Асамблеї Ради Європи, яке запускає механізм повернення Російської делегації, сприймаю як потужний виклик Україні. Це перший серйозний дипломатичний удар, який отримала Україна за останні п‘ять років. Раніше ми таких ударів не пропускали. Але тепер удар нанесено не тільки по Україні, а по фундаментальних європейських цінностях, коли між цінностями і ціною була вибрана ціна".
Українскі правозахисники, діаспора та небайдужі активісти проводять акцію протесту під будівлею Парламентської асамблеї Ради Європи у зв'язку з поверненням Росії до ПАРЄ. Мітингарі вимагають санкцій проти Росії. Люди скандують: "Європо, прокинься!", тримають український і грузинський прапори.
"Сьогодні українська делегація з колегами під час пленарного засідання буде вимагати окремої резолюції та накладання санкцій, які залишилися у списку, на російську делегацію", - сказала член української делегації Олена Сотник.