Повчальна історія однієї ТЕЦ

Ця історія розпочалась навіть не у травні цього року, коли Кабінет Міністрів прийняв рішення про передачу Калуської ТЕЦ у комунальну власність, і навіть не тоді, коли у квітні 2016 року Ігор Насалик став чільником Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Розпочалась вона ще з тих часів, коли він був міським головою Калуша. Уже тоді він не раз говорив про доцільність передачі Калуської ТЕЦ у комунальну власність. Втім, «вікно можливостей» у цьому випадку відкрилося лише наприкінці каденції минулого уряду.

Як написав 29 травня цього року тоді ще представник Президента у Кабміні Андрій Герус, Калуська теплоелектроцентраль, фактично єдиний об’єкт генерації, який не належить ДТЕК, передається у комунальну власність міста Калуша та отримає спеціальну державну допомогу.

«Вже після того, як прем`єр-міністр оголосив про свою відставку, на минулому непрозорому засіданні уряду було прийнято рішення вивести із державної власності Калуську ТЕЦ (а також прийнято рішення про спеціальну державну допомогу цій ТЕЦ)», – написав він.

Герус підкреслив, що «Калуська ТЕЦ – це досить великий об’єкт електроенергетики і фактично єдиний об’єкт генерації та єдиний покупець вугілля у Бурштинському острові/на Західній Україні, який не належить компанії ДТЕК (принаймні поки що). Економічна доцільність такої безкоштовної передачі є дуже сумнівною. І цілком імовірно, що наступним кроком буде передача цього об’єкта у приватні руки та безкоштовно (псевдоконцесія або інша схема)».

Він додав, що, на його думку, «виносити» державну власність після оголошеної заяви про відставку уряду та ще й таким таємним непрозорим способом є не дуже хорошою практикою, зокрема з точки зору довіри суспільства до таких рішень.

ЗМІ також нагадали, що рік перед тим міністр Насалик вирішив реконструювати Калуську ТЕЦ за 1,4 мільярда. А 10 травня 2019 року він заявив, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості має відмовитися від функцій з управління держпідприємствами. За його словами, це унеможливить будь-які корупційні ризики.

Крім того, уже після урядового рішення Міністерство енергетики та вугільної промисловості України повідомляло: «Після прийняття в комунальну власність територіальною громадою міста Калуша цілісного майнового комплексу ДП «Калуська теплоелектроцентраль-Нова» Калуська міська рада зобов’язується використовувати його за цільовим призначенням і не відчужувати у приватну власність».

Втім, у це повідомлення не повірили, і саме у намірах приватизувати згодом отриману у комунальну власність ТЕЦ підозрювали організаторів цієї передачі.

А закінчилась уся ця історія недавно. Зрозуміло, що цю ситуацію відстежували і в новій президентській команді, зокрема той же Андрій Герус, котрий встиг стати народним депутатом та головою Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у Верховній Раді України IX скликання. Отже, як він повідомив у Фейсбуці, Комісія у сфері розгляду скарг із державної реєстрації (котра працює при Мін’юсті) прийняла рішення скасувати перереєстрацію Калуської ТЕЦ на нового власника та повернути її у державну власність.

«Це хороша новина для українських громадян – підприємство повернуто у державну власність. Це хороша новина для шахтарів держшахт Львівсько-Волинського басейну – буде збережений технологічний ланцюжок видобуток–збут–споживання вугілля. Це хороша новина для організаторів спроб виведення Калуської ТЕЦ із держвласності, бо за спробу крадіжки дають менше років, аніж за завершений злочин. І це було принципово, щоб добитися повернення Калуської ТЕЦ у держвласність – і результат є, ура!» – зазначив А. Герус.

Редактор відділу газети “Галичина”