Поради покупцям, як не бути ошуканими у «чорну п’ятницю»

Усім відомо, що наприкінці листопада у світі відбуваються традиційні грандіозні розпродажі – так звана «чорна п’ятниця». Саме з цього дня починається різдвяний сезон. І уже не вперше подібна акція відбувається в Україні. Проте чи варто вірити знижкам? Адже часом споживачів просто вводять в оману. А ще у такі акційні дні під впливом реклами й натовпу інших покупців можна придбати багато зовсім не потрібних на даний момент речей.

Традиція передсвяткових розпродажів товарів за зниженими цінами виникла у США, потім поширилась на інші країни. До України вона перекочувала видозміненою й зі значно меншим ажіотажем. У нас крамниці, наприклад, мають велику варіативність дат. Хтось анонсує акцію в останню п'ятницю листопада, а деякі торговці організовують цілий «чорний тиждень», щоб залучити більше покупців. І хоча це йде врозріз світової специфіки «свята знижок», проте допомагає магазинам створити ажіотаж. Продавці зізнаються, що «чорна п'ятниця» для них є можливістю залучити нових клієнтів і заодно позбутися залишків товарів, на які зараз не сезон. На відміну від зарубіжних продавців українські і знижки ставлять скромніші.

Подібні приманки, правда, вигідні далеко не всім підприємцям-продавцям, адже оренда приміщень дедалі дорожчає. Деякі продавці вважають, що торгівля буде прибутковішою, якщо ціни будуть нижчими постійно, а не лише один день в році, тому що українські покупці зазвичай не відкладають коштів спеціально на "чорну п'ятницю" - усе купують за потребою впродовж року.

У США чи інших розвинутих країнах людей заздалегідь готують до таких акцій: скрізь розміщена реклама, розпродажі у "чорну п'ятницю" тривають зранку до ночі, й, наприклад, американці цього дня навіть беруть додатковий вихідний день. Споживачі чекають тих розпродажів, як Нового року.

В Україні ж такого немає. У нас справді обмаль тематичної "чорноп’ятничної" реклами, проте ледь не на кожній вітрині анонси знижок.

У Івано-Франківську «чорна п’ятниця» теж не надто популярна, бо загалом немає великої конкуренції. Більш заможні покупці й так придбають дорогі речі, а громадяни з меншим достатком щодня шукають дешевші одяг та предмети побуту.

До того ж, як попереджають експерти, під час таких акцій знижок можливі махінації, адже на цінниках часто може бути вказана одна ціна, а на касі вибиває зовсім інша - вища. Це неправильно й незаконно. Але продавці будуть доводити, що «забули перечепити цінники» і т. п.

Також за знижку у наших магазинах можуть видавати реальну ціну товару. Тобто на ціннику малюють завідомо більшу ціну, її перекреслюють та пишуть іншу – ось і маєте суттєву знижку. Досвідченого покупця, звісно, таким чином обдурити важко, але скільки в нас таких досвідчених? Більшість спокушається на знижки. А ще не треба забувати, що у шаленому натовпі інших покупців людина буде думати не про ціну та якість товару, а про те, як вибратися неушкодженим із магазину.

Звісно, українській «чорній п’ятниці» ще далеко до масштабів розвинених країн, а дрібні махінації взагалі вбивають довіру до анонсованих знижок. Втім, для тих, хто ще не розчарувався у подібних акціях, є корисні поради:

  • заздалегідь (за кілька днів до рзпродажу) переглядати ціни товарів, які збираєтеся придбати;
  • на касі перевіряти, чи у чеку та ж ціна, що і на товарі;
  • якщо омріяної речі за акційною ціною вже нема, не вестися на заміну бажаного тим, що залишилося, бо можуть запропонувати щось схоже, але дорожче, або ж гіршої якості;
  • перед шопінгом скласти ретельний список обов’язкових покупок, щоб не придбати всякого непотребу;
  • не робити передоплату за акційний товар, адже якість може дуже відрізнятись від яскравих рекламних картинок.

А найголовніша порада - полюючи за розпродажами та знижками, не бути розчавленими натовпом ошаленілих покупців і пам'ятати про те, що заради матеріальних речей не варто втрачати людяності.

Кореспондент