Попередники нинішнього коронавірусу були більш небезпечні, ніж COVID-19, проте не призвели до стількох жертв, як нині

Коронавіруси нагадують сонячну корону під час затемнення, звідки походить назва

Джерелом зараження новим вірусом знову стали тварини

Як уже відомо, носіями нового смертельного коронавірусу COVID-19 виявилися кажани. За однією версією, спалах захворювання почався в науковій лабораторії китайського міста Ухань, де над ними проводили експерименти (і це начебто стверджують самі китайські учені). За іншою - на базарі цього ж багатомільйонного міста, де й продавали кажанів.

Нині науковці й прості громадяни порушують питання культури харчування в азіатських країнах, адже там їдять усе, що рухається. І це є загрозою здоров'ю людини, бо багато диких тварин є носіями захворювань, до яких в людини немає імунітету. Свідченням цьому є епідемії через інші види коронавірусів за останні сто років.

Безліч їх видів вперше виявили у домашніх птахів в 1930-х роках - вони викликають у тварин респіраторні, шлунково-кишкові, печінкові та неврологічні захворювання. І лише 7 видів можуть передатися людині від тварини.

Коронавірусні інфекції в людини найчастіше провокують симптоми застуди. Це віруси типу 229E і OC43, NL63 і HUK1, які рідко призводять до важких інфекцій нижніх дихальних шляхів, включаючи пневмонію (переважно у немовлят, літніх людей та людей з імунодефіцитом).

Проте 3 із 7 коронавірусів викликають набагато важчі симптоми - гостру пневмонію та смерть від її ускладнення. Це SARS, MERS і нинішній COVID-19.

Наприкінці 2002 - початку 2003 року трапився спалах коронавірусу SARS-CoV (Тяжкий гострий респіраторний синдром). Осередок його теж був виявлений у Китаї, а носіями, як вважають, - домашні птахи. Він характеризувався легкістю зараження, швидкістю поширення, тяжким перебігом і високою летальністю. Вірус SARS поширився на 35 країн, де захворіло 8461 людей, з яких 916 померло (10,83%). Протиепідемічні заходи по всьому світу дозволили повністю вгамувати хворобу у 2004 році (тоді було зафіксовано останні три випадки захворювання). При цьому в Україні не було зафіксовано жодного випадку SARS.

Мікробіологи стверджують, що SARS по симптоматиці був навіть складніший і небезпечніший, ніж нинішній вірус COVID-19.

У 2012 році це був коронавірус MERS-CoV (Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром) , джерелом якого були верблюди (2519 випадків захворювання і 866 смертей від нього серед людей).

Нині - це новий коронавірус ТОРС-КoВ2, який є ідентифікованою причиною коронавірусної хвороби COVID-19, що виникла в китайському місті Ухань наприкінці минулого року і поширилася по всьому світу. Епідемія набула надзвичайних масштабів, адже захворіло уже майже 100 тис. людей у 84 країнах, з них близько 18 тисяч видужало і близько 3,5 тисяч померло.

Масштаб нового коронавірусу може сягти пандемії

Науковці зазначають, що у відсотках смертність від нього нижча, ніж від MERS і SARS, проте масштабність може сягти пандемії, тому що коли віруси потрапляють до клітин і починають розмножуватися, то починають мутувати, завдяки чому ефективніше поширюються і стають більш небезпечними. Окрім легенів, вони можуть вражати органи травлення і нервову систему, викликати сильну інтоксикацію. Поки немає результатів дослідження нових вакцин, медики і учені радять підтримувати свою імунну систему, уникати місць із великим скупченням людей, а також хворих на ГРВ та грип, захищатися усіма можливими засобами і у разі виявлення ознак хвороби, чи хоча б підозри на її наявність, в домашніх умовах проводити собі тест на виявлення коронавірусу.

За останніми даними, інкубаційний період COVID-19 може тривати до 28 днів, перш ніж симптоми стануть очевидними. На той час, коли в людини підвищується температура чи з’являється кашель і вона потрапляє до лікарні, у легенях зазвичай виявляють фіброз до 50% (наслідок сильних запальних процесів), і тоді усі засоби порятунку життя можуть не дати результату.

Щоб протестувати у себе наявність хвороби, потрібно щоранку (і впродовж дня теж) ставати на свіжому повітрі, зробити глибокий вдих і затримати дихання більш ніж на 10 секунд (робити це кілька разів). Якщо вдасться завершити вправу не кашляючи, не відчуваючи дискомфорту, закладеності тощо, це свідчитиме про те, що в легенях немає фіброзу і вірус відсутній.

Також потрібно звертати увагу на кашель - при коронавірусі він сухий. При цьому відсутні нежить, мокротиння, у перші дні зараження температура тіла може бути в нормі.

За рекомендаціями лікарів, які лікують COVID-19, кожен має стежити за власною гігієною, а також за тим, щоб ротова порожнина і горло були зволоженими - для цього робити хоч кілька ковтків води кожні 15 хвилин. Бо навіть якщо вірус потрапить до ротової порожнини, питна вода або інші рідини вимивають його через стравохід у шлунок, де їх знищать кислоти.

Отож, щоб уникнути важкого смертельного захворювання, потрібно перш за все і самому подбати про свою безпеку.

Кореспондент