В Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відкрито обласну виставку-конкурс науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!». Цього року прикарпатські винахідники та конструктори представили понад 200 експонатів, з яких компетентне журі має обрати лише 20 найкращих, котрі й попрямують до Києва та представлять Прикарпаття на всеукраїнському етапі виставки-конкурсу.
…Відділ літератури з питань мистецтва обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка було не впізнати. На столах «примостилися» моделі автомобілів, літаків, ракет, військової техніки, суден, макети будинків, різноманітні прилади та пристрої, котрі змайстрували талановиті прикарпатські учні. Вік майстрів-винахідників – від 10 до 18 років. За словами в. о. директора Івано-Франківського обласного державного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Михайла Ікалюка, захід традиційним, відбувається вже понад півстоліття. Цьогорічні роботи надзвичайно цікаві, вони перевершили експонати попередньої виставки. Зокрема Михайло Йосипович вирізняє моделі, виготовлені з утилізованих матеріалів, які вражають своєю оригінальністю і дають нове життя «відходам»: від елементів дитячих іграшок до пластмасових виробів, які широко використовують у побуті. Крім того, нині дуже активно розвивається робототехніка, що також позначилося на наповненні експозиції. Варто зауважити, що чимало експонатів виготовлено саме з дерева, адже, за словами Михайла Ікалюка, це один з найбільш поширених та доступних матеріалів.
«Побачив дуже багато цікавих експонатів, – ділиться враженнями вчитель фізики Прикарпатського військово-спортивного ліцею Юрій Логутенков. – Порівняно з попередніми роками, ця виставка дуже багата. Звичайно, є експонати, ідеї яких запозичено з інтернету, зокрема з «Ютубу», а є оригінальні, авторські. Це дуже приємно».
Вихованцю гуртка «Автомоделювання» з Тлумача Василеві Шкраб’юку – 12 років, він неодноразовий переможець обласного та всеукраїнського етапів конкурсів науково-технічної творчості. Автомоделюванням хлопець займається понад п’ять років, насамперед його захоплює те, що завдяки цьому сьогодні він може зробити певний виріб, а в майбутньому – сконструювати щось для свого будинку. Цього року на обласній виставці-конкурсі він представив дві свої роботи: американський джип «Вілліс» та лазню на колесах для військових. На виготовлення однієї моделі пішло близько півроку. Для створення своїх надзвичайно цікавих експонатів юний конструктор використав вельми розмаїті матеріали: дерево, фанеру, шкіру, пластик і навіть пінопласт.
А учні Прикарпатського військово-спортивного ліцею Віталій Кочержук та Філіп Поливяний вразили багатьох відвідувачів заходу авторськими приладами – сонячними трекерами, які створили під пильним наглядом свого наставника – вчителя фізики, керівника гуртка науково-технічної творчості Юрія Логутенкова.
«Актуальність сонячного трекера, який розробив разом з вчителем фізики, в тому, що сонячна батарея вбирає 20% сонячного проміння, а 80% пропадає намарно, – розповідає про свій прилад Віталій Кочержук. – З допомогою цього пристрою можна зберегти значно більше сонячної енергії, відповідно зекономити кошти та вкласти їх в інші бізнес-проекти. Наприклад, електростанція коштує 200 тисяч гривень і окуповується лише за 5-6 років, а з допомогою цього трекера її можна окупити за 2-3 роки і збільшити свій дохід на 30 000 гривень щорічно».
М. Ікалюк зауважує, що буде дуже складно вибрати із двох сотень учнівських робіт лише два десятки, які представлять Прикарпаття у столиці на всеукраїнському етапі виставки-конкурсу.
«Щоб відібрати 20 експонатів, розроблено спеціальні критерії, такі як оригінальність, доступність, обсяг виконаних робіт, практичне застосування, раціоналізація. Це основні критерії, котрі враховуватимемо під час оцінювання учнівських робіт. Торік авторів майже всіх наших приладів, представлених на всеукраїнському етапі виставки-конкурсу, було відзначено. Як буде цього року, покаже час», – наголосив він.
Відкриття такої виставки на базі обласної універсальної наукової бібліотеки не випадкове. За словами М. Ікалюка, мета в тому, що дорослі читачі, які відвідуватимуть у ці дні заклад, перекажуть своїм дітям побачене, а то й відведуть їх на виставку. Також він сподівається, що чимало школярів початкових класів відвідає її під час навчальних екскурсій, які от-от розпочнуться. Експозиція триватиме до 28 травня.