Помер перший президент України Леонід Кравчук. Він був людиною, яка змінила хід історії нашої країни

Учора, 10 травня, на 89 році життя після тривалої хвороби помер перший президент України Леонід Кравчук.

Леонід Кравчук народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин Рівненської області в сім'ї бідних польських осадників. Після школи Леонід Макарович вступив до економічно-правового технікуму за спеціальністю "бухгалтерський облік", а в 1958-му закінчив відділення "політекономії" Київського університету.

Кар'єру Л. Кравчук почав із викладацької діяльності, потім вступив до Компартії України. В 1958-1960 рр. був викладачем політекономії в Чернівецькому фінансовому технікумі, у 1965-1967-х завідував відділом пропаганди й агітації Чернівецького обкому Компартії, з 1970 року почав будувати кар'єру в ЦК Компартії України – був інспектором, помічником секретаря, завідувачем відділу пропаганди, в 1980 р. його обрали депутатом Верховної Ради УРСР, а через 10 років він став головою українського парламенту.

24 серпня 1991 Верховна Рада ухвалила історичний документ – Акт про проголошення незалежності України. І політик вирішив балотуватися на пост глави держави. В результаті 1 грудня того ж року Леоніда Кравчука було обрано першим президентом незалежної України. За нього віддали свої голоси 61,6 відсотка громадян.

Леонід Макарович очолював країну найкоротший термін серед усіх українських лідерів – всього 32 місяці. Причиною його відставки став шахтарський страйк 1993 р., який призвів до дострокових президентських виборів. Згодом політик балотувався на другий термін, проте за результатами голосування поступився своєму конкуренту Леонідові Кучмі.

Перший президент України запам'ятався українцям підписанням великої Угоди про співпрацю і партнерство з ЄС, що заклала основу європейської інтеграції України. Також відомим мемом про "кравчучку" - спеціальний візок для перевезення невеликих вантажів перекупниками, який рятував українців під час економічної кризи початку 90-х років.

Проте найбільше тим, як у ті роки активно декларував наміри про відмову України від ядерної зброї та позбавлення її ядерного статусу.

Легендарна фраза Кравчука "Маємо те, що маємо" стала розхожою констатацією непростого життя України 90-х років.

До першого українського президента свого часу суспільство закріпило клички "хитрий лис" - за те, що вмів за несприятливих обставин домовлятися навіть з опонентами, а також "людини, яка вміє у дощ ходити поміж крапельками".

Після відходу з посади президента Л. Кравчук часто виступав у ЗМІ, коментував українські та міжнародні питання, а в 2015 році очолив громадську організацію "Рух за Україну в НАТО".

У 2020 році його призначили главою української делегації в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу. Він замінив на цій посаді Леоніда Кучму.

"Я вже в своєму житті щось бачив і пройшов. Але час для відпочинку не прийшов. Тому ухвалив рішення, якщо я зможу щось зробити, а я хочу цього, – щоб прискорити мир на Донбасі – буду це робити до останнього подиху. Тому я і погодився", – сказав Кравчук про своє призначення.

Про Росію і розв'язання нею війни в Україні Леонід Макарович згадував:

"Моя найбільша помилка – те, що я вірив Росії. Я не мав права це робити. Коли я вчився в Москві, мені вже було за 30. Я мав доступ до Ленінської бібліотеки, до архіву, якого ніхто не мав. І знав так багато про Росію, про Леніна, про всіх, чого ніхто тоді ще не знав. Я думав, що вона також змінюється. І зміниться нарешті... А вона залишилася такою, якою була... Росія вже воює 150 років своєї історії і будь-які рішення ухвалює не через виконання міжнародних норм або правил поведінки, прийнятих у цивілізованому світі, а діє за схемою "сила повинна брати гору"...

І це особливо видно на прикладі України з часів створення незалежної держави. Тому ми повинні бути готові до будь-яких сценаріїв... Ми повинні бути готові до всього. Я скажу відверто і хочу, щоб мене почули всі: в основному документі Росії про зовнішню політику є такий запис: "Україна була, є і буде в системі стратегічних інтересів Росії". Тобто вони не бачать Україну як окрему державу. Вони бачать Україну як певну підпорядковану територію. Не знаю, може, як губернію. Я навіть не знаю, як вони це розуміють... Тому нині ведуть проти України реальну війну".

Також Кравчук заперечував кримський міф, яким РФ годує увесь світ:

"Ніяких подарунків не було, Україна навіть заперечувала. Тому що знала, які тяжкі часи на неї чекають. Це ж не просто взяли якусь багату територію, треба було облаштовувати, проводити канал... Це ж не просто Україна отримала багатий подарунок, який приносив колосальні доходи. Навпаки – це була витратна територія. І Україна справлялася з цими завданнями... Я на власні очі бачив, які жахи творилися в Криму, як жили люди: вони виходили опухлі від голоду, москіти їх заїдали. Їх туди переселили. І Хрущов дійсно просив Кириченка забрати Крим до складу УРСР. Ну, не може Росія підняти Крим. Це територія, яка або перетвориться на діамант відпочинку, краси, або, як росіяни зараз роблять, – на військову базу. Однак і цю базу потрібно утримувати, проте без води це неможливо. А води там немає".

Про незалежність України Перший президент України Леонід Кравчук говорив:

"Я хотів би, щоб Україна посіла надійне місце в будівництві європейського дому. Щоб вона вийшла в світ... як цивілізована правова держава".

А останній рік життя, коли важко хворів і проходив реабілітацію в Німеччині після операції на серці, він із жалем казав про нинішню долю України:

"У цей час хочеться схопитися з лікарняного ліжка та грудьми закрити рідну землю".

Нинішній Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 10 травня так заявив про смерть Л. Кравчука:

«Сьогодні помер перший Президент України Леонід Макарович Кравчук. Він був не просто політиком. І навіть не просто історичною постаттю. Він був тією людиною, яка вміла знайти мудрі слова і сказати їх так, щоб почули всі українці. Леонід Макарович знав, чого коштує свобода. І всім серцем хотів для України миру. Я впевнений, ми це реалізуємо. Досягнемо нашої перемоги й нашого миру...»