Так коротко охарактеризував нинішню ситуацію в державі на тлі російсько-української війни командир 10-ї гірсько-штурмової бригади Герой України полковник Василь Зубанич. Недавно ці наші, без перебільшення, легендарні «едельвейси» після восьмимісячного перебування на фронті на Маріупольському напрямку повернулися додому на відпочинок. На жаль, не обійшлося без втрат. За час боїв від куль ворожих снайперів загинули три військовослужбовці бригади.
«Хочу попросити пробачення перед їхніми батьками, що не зміг вберегти їхніх синів», – сказав Василь Іванович. Водночас, за його словами, ворог отримав належну відповідь. Бійці «Едельвейсу» знищили три одиниці бронетехніки, за що отримали передбачену грошову винагороду. А щодо «живої» сили, то, як зазначив комбриг, тут втрати ворога – один до десяти.
Згадалося, що під час попередніх ротацій бригади в одному випадку її бійці взяли під контроль два населені пункти, в другому – зайняли стратегічні позиції в «сірій зоні». Нині, як зрозуміли, просування вперед не відбулося. «Ми виконуємо накази командування», – пояснив полковник Зубанич.
Що ж, нині бригада на відпочинку. Як кажуть, відновлює боєздатність. А ще намагаються поповнити свої лави. За словами комбрига, їм потрібні люди різних спеціальностей, починаючи від кухаря. Є, скажімо, вакансії у снайперському взводі. Василь Іванович особливо наголосив, що бажано, аби більше йшло молоді, якою тут опікуються і намагаються, як він висловився, «просунути вперед». Та водночас у цій також молодій бригаді, котрій 1 жовтня сповниться 5 років, є вже свої сталі традиції. Наприклад, чимало військовослужбовців підписали другий, а то і третій контракт. Служать тут і жінки, причому навіть на бойових посадах. Скажімо, одна з них, котру називають пані Оля, – водій танка Т-72. Керівництво «десятки» підтримує контакти з демобілізованими. Василь Іванович розповів про випадок, котрий стався за кілька днів до брифінгу, правда, він пов’язаний з часом, коли Зубанич керував обороною Луганського аеропорту. Він йшов центром Івано-Франківська, причому в цивільному, як раптом до нього підходить якийсь чоловік і вітається по-військовому: «Здоров’я бажаю, товаришу полковнику». Виявляється, разом були в Луганську, він колишній розвідник. «Було дуже приємно зустрітися з ним», – констатував комбриг.
Додамо, що в бригаді постійно піклуються про поліпшення побутових умов військовослужбовців. Вже здано в експлуатацію шість казарм, як їх називають, «натовського» типу. Це не радянська казарма з приміщенням, забитим ліжками й умивальником, де тільки холодна вода, а по суті, житлові кімнати, кухня та інші зручності. Щодо грошового забезпечення, то воно в гірсько-штурмовій бригаді, як і у десантників, на 23 відсотки вище, ніж в інших військах, і виплати відбуваються вчасно. Якщо когось це зацікавить, то надаємо телефони: 068-026-71-83, 098-744-05-25. Як зазначено в агітці «Едельвейсів»: дій сьогодні, щоби тобою пишалися завтра.