Політексперти – про ситуацію на фронті. Чи все так “чудово”, як думає влада?

З приводу подій, які нині розгортаються на сході України, як їх сприйме Захід і якими наслідками обернуться для України, висловили думку експерти-політологи.

Михайло ПАШКОВ, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, вважає, що європейські партнери вітатимуть розведення військ в Золотому. Адже вони уже втомилися від конфлікту на Сході, а тому зацікавлені у поступовому врегулюванні ситуації, навіть за рахунок інтересів України. Не слід забувати, що в Європі вже давно панують настрої щодо відновлення відносин з РФ, бо власні бізнесові інтереси там завжди були понад усе. Експерт застерігає, що Росія за всі роки війни ніколи не робила поступки у конфлікті, ніколи не виконувала ніяких домовленостей, а тому їй і надалі не можна довіряти. Про це свідчать попередні розведення військ за президентства Порошенка, які ні до чого доброго не призвели, бо російська сторона після нібито проголошеного перемир’я продовжувала обстрілювати наші позиції. Тому нині українські військові мають бути напоготові швидко реагувати на провокації, щоб встигнути зайняти залишені території.

Політолог також стверджує, що є і позитивний бік у ситуації з відведенням сил із території розмежування: Україна показує світові, що вона погодилася на “формулу Штайнмаєра“, виконує усі домовленості і готова до припинення вогню. І якщо їх не буде виконувати російська сторона, ми можемо апелювати до міжнародної спільноти, виносити власний порядок денний на різноманітні інстанції, зокрема на Радбез та Генасамблею ООН тощо, наголошуючи, що Україна робить кроки до перемир’я, а Росія натомість назустріч не йде і є ненадійним партнером.

Богдан ПЕТРЕНКО, політолог, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, застерігає про те, що розведення сил відбулося не лише з порушенням з боку російської сторони (продовження обстрілів), але й супроводжувалося неправдивою інформацією з боку пресслужби ООС, котра заявляла, що умови для розведення військ – 7 днів тиші – виконано. Фактично це втрата довіри до інформації, яка йтиме від керівництва військових (в умовах війни – це надважливо). Потім з таким же успіхом воно може переконувати українців, що Росія вивела війська з Донбасу і що вибори на окупованих територіях відбулися без порушень. Також є ризики, що будь-які подальші угоди лише Україна виконуватиме в односторонньому порядку.

Щодо найближчого періоду, то складається враження, що нормандська зустріч стає самоціллю нинішньої влади. Питання у тому, що прийнявши ці поступки, Україні доведеться йти на нові, уже по результатах зустрічі. Росія ж і надалі до нормандських перемовин створить нам нові проблеми, а їх вирішення подасть як компроміс з боку Кремля.

Західних партнерів наразі влаштовує гра у «мирні перемовини» Росії й України. Це дозволить порушувати питання і про часткове зняття санкцій та повернення російського ринку для західних товарів, і про можливості для укладання договору про постачання російського газу через Україну.

Політолог Олексій МІНАКОВ заявляє, що розведення військ було додатковою вимогою Путіна, щоб відбулась зустріч у форматі нормандської четвірки. І Україна задовольнила цю примху президента РФ й пішла назустріч ворогу заради зустрічі, яка не гарантуватиме закінчення війни. І застерігає, аби потім не дивувались, якщо після цього з’явиться ще одна додаткова вимога для проведення саміту з боку Кремля. Це було б логічно, адже це його стратегія. Наприклад, зробити розведення військ по всій лінії фронту, що дасть можливість нібито непідконтрольним Росії угрупованням контролювати ще більше території, ніж до розведення сил, як це вже відбувалося в Грузії.

Отож негативних наслідків такого перемир’я може бути набагато більше, аніж позитивних. І так чи інакше Україна втрачає свої території.

А Президент Володимир Зеленський вважає, що все відбувається так, як має бути. Відвідавши Золоте Луганської області і вислухавши думку жителів, котрі тішаться розведенню військ, він сподівається, що і російські найманці виконуватимуть домовленості. Але, на жаль, цього не відбувається. Незважаючи на оголошений режим тиші, вони й далі обстрілюють населені пункти на території розмежування, а від наших військових з фронту надходить інформація про те, що бойовики уже почали мінувати сіру зону.

Кореспондент