Нещодавно в Україні зареєстрували нові випадки поліомієліту в дітей різного віку, зокрема у 12-річної дитини на Закарпатті та у 1,5-річної на Рівненщині, які не мали щеплення від поліомієліту через категоричну відмову їхніх батьків від імунізації.
Нагадаємо з цього приводу, що на поліомієліт хворіють не лише діти, а й дорослі, хоча, звісно, найбільш уразливими до нього є малюки у віці до п’яти років. І це невиліковне інфекційне захворювання. Його спричиняє так званий поліовірус, який вражає нервову систему, що призводить до паралічу, від якого жертви страждають усе життя, а 5–10 відсотків з тих, хто захворів, помирає через ушкодження дихальних м’язів. А в одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стає причиною інвалідності.
Поліовірус – дуже заразний. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу. А надто активно циркулює в організмах невакцинованих дітей. Протягом багатьох тижнів може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи. Побутові предмети та іграшки в дитсадках і школах, якими користується широкий загал дітей, можуть бути своєрідними джерелами інфекції. Адже передається поліовірус, як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику. Отже, чим більше в дитячому середовищі невакцинованих, тим вища ймовірність інфікування й розвитку паралічів.
Інкубаційний період після зараження поліовірусом триває від чотирьох днів до п’яти тижнів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби бувають різні:
- жодних симптомів: так хвороба протікає у понад 70 відсотків випадків розвитку поліомієліту, що робить її особливо небезпечною;
- прояви, схожі на симптоми грипу й ГРВІ: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання – протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них, і така форма хвороби виникає у чверті випадків;
- рухові розлади: сильний біль у м’язах і розлади руху аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин і вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
Ушкодження дихальних м’язів, тобто параліч дихальної мускулатури, повторимо, часто призводить до смерті. А в разі одужання після поліомієліту функції вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюються.
На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Тож вакцинація – єдиний і надійний спосіб убезпечити дитину від поліомієліту. Шістьох доз відповідного препарату достатньо, щоби сформувався імунітет до хвороби на все життя. Імунізація 95 відсотків дітей створює потужний колективний захист, який запобігає циркуляції вірусу поліомієліту в популяції.
Згідно з календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин: два, чотири, шість, 18 місяців, шість та 14 років. Усі препарати, призначені для цього, ефективні й абсолютно безплатні для дітей. Якщо ж дітей не імунізувати, то це може призвести до розповсюдження вірусу й нових випадків захворювання.
До речі, на сьогодні рівень вакцинації від поліомієліту на Прикарпатті є низьким – лише 53 відсотки. Тому державна установа "Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб" (ОЦКПХ) закликає краян подбати про здоров’я своїх дітей та захистити їх від такої серйозної хвороби, як поліомієліт.