Погодні аномалії. Весна запізниться?

Лютий буде аномально теплим, але температурні «гойдалки» докучатимуть нам і впродовж решти 2021-го – року Сатурна за «Брюсовим календарем».

Ще на Водохреща ми могли милуватися снігом і морозами й до 19 градусів нижче нуля, а вже після свят стовпчик термометра поступово піднявся до плюс 10 в суботу, 23 січня. Минула ж неділя розпочалася дощем… Утім, до 14 січня, коли Прикарпаття «замело», зими фактично й не було. Невеличкі спонтанні заморозки змінювалися потеплінням, і навпаки. Схоже, що такі коливання температур триватимуть і надалі.

2020-й став найтеплішим за всю історію спостережень, кажуть кліматологи. І пов’язано це з тим, що Земля повсякчас, уже протягом десятиліть, поступово й неухильно «нагрівається». А кожен додатковий градус такого потепління руйнівний для давно усталених кліматичних зон планети. Причому, як кажуть учені, льодовики Південного й Північного полюсів тануть набагато швидше, ніж вони розраховували. Зокрема, як стверджує директор Національного антарктичного наукового центру України Євген Дикий, за час спостережень на нашій станції «Вернадський» в Антарктиді середня річна температура зросла на три градуси. А саме настільки різняться середньорічні температури, скажімо, України й Норвегії.

Словом, на земній кулі формується принципово інший тип клімату. Тож наразі під час цього перехідного періоду, переконані науковці, доведеться звикати до й так уже регулярних руйнівних ураганів, повеней, посух, пожеж, як і до аномальних снігопадів, від яких чи не щороку поспіль потерпають у тих регіонах Європи, де ще недавно це було рідкісним явищем.

Причетна до цього процесу й Україна. Адже кліматичні зони на її території вже «посунулися» на 200 кілометрів угору, обрахували фахівці, на північ. Приміром, у Києві склалися погодно-кліматичні умови, характерні ще не так давно для Миколаївщини, а південь нашої держави – то вже наче Крим. На окупованому ж півострові запанували субтропіки. До речі, там тепер випадає вдвоє менше опадів, аніж ще кілька років тому. Через те катастрофи з питною водою в анексованій АРК не уникнути, припускають експерти. Зрештою, й колись родючі землі наших південних територій перетворюються на пустелю. «Більше потерпає від посухи східна частина нашої держави, а від дощів – західна», – констатує директор Українського метеорологічного інституту Вазіра Мартазінова.

Власне, до закінчення 2021-го все те, що метеорологи донедавна називали природними рекордами, стане нормою. Адже, повторимо, світ переходить на нові кліматичні виміри. Скажімо, цьогорічна весна в Україні буде аномально пізньою. Такий невтішний прогноз озвучив народний синоптик Леонід Горбань. За його словами, температури цього сезону будуть такими самими, як узимку.

На думку експерта, до загальних тенденцій глобального потепління на Землі додасться ще й те, що 2021 рік за класифікацією так званого Брюсового календаря є роком Сатурна. («Брюсів календар», створений авторитетним і досі в наукових колах світу російським ученим Яковом Брюсом і виданий на початку XVIII століття, подає сім таких класифікацій. Наприклад, 2020-й був роком Місяця, а 2022-й стане роком Юпітера. Також є роки Венери, Марса, Меркурія і Сонця. Від того, який рік «за Брюсом», мовляв, безпосередньо залежать і погодні умови. До речі, Я. Брюс у своєму творінні подав прогнози аж до майже 2000 року).

Рік Сатурна зазвичай характеризується пізньою весною, холодним і вологим літом, «нетерплячою» осінню і ранньою зимою. Отже, «весна буде холодною, дерева розпустяться пізно, трава ростиме повільно. Літо ж видасться неспекотним, з вітрами й дощами, але червень має бути теплим, осінь же обіцяє прохолоду й часті зимні дощі, а листопад-грудень принесуть суворі морози», – повідав Горбань.

Синоптик також зазначив, що в березні в Україні можуть бути значні опади – сніг, дощ. У другій половині місяця потеплішає. Пан Леонід вважає, що справжня весна настане наприкінці квітня, проте вже на початку травня ймовірне похолодання з дощами. І останній місяць весни загалом буде незвично холодним. Хоча й цілком імовірно, повідомив він, що наприкінці травня буде дуже тепло, аж зажарко, але потім знову похолодає…

Такі самі температурні «гойдалки» синоптики прогнозують і на лютий. Правда, погода останнього місяця цієї зими, за їхніми передбаченнями, буде більш поміркованою, ніж у січні, принаймні температура не такою суворою. Той же Л. Горбань прогнозує, наприклад, що лютий почнеться з відлиги і потепління. Однак через кілька днів погода почне змінюватися – 4-5 числа в Україну прийдуть незначні морози до –6 градусів і сніжитиме. Так триватиме до середини місяця. Нова хвиля потепління можлива наприкінці лютого. Мокрий сніг може перейти в дощі, а термометри покажуть плюсову температуру 4–7 градусів. Також через температурну хитавицю ймовірна ожеледиця.

Усе ж у лютому, схоже, буде тепліше, ніж прогнозували, сказати б, офіційні спеціалісти. «Наразі складно пояснити аномалію нинішньої зими, незрозумілі причини, чому добре прораховані сильні хвилі арктичного холоду цього року не доходять до України. Можливо, винна в тому людська діяльність, вплив якої раніше був незначним. Або навіть кліматичні «війни» починаються, про які ми можемо тільки здогадуватися», – зізнався Л. Горбань.

Так само й синоптик Українського гідрометеоцентру Віра Балабух підтвердила, що останній місяць зими, як очікується, видасться аномально теплим. Принаймні його середня температура буде плюсовою, тобто на 2-3 градуси вищою від норми. «Але можливі часті рясні опади як у першій, так і в другій половині місяця, причому за теплої погоди у вигляді дощу та мокрого снігу», – зазначила фахівець.