Погодні аномалії. «Нелютий» лютий, або Чому і як в Україні переінакшується клімат

Нинішній тиждень видався незвично теплим як на лютий, який нерідко бував доволі-таки «лютим» зимовим місяцем. Утім, нічого дивного, як кажуть синоптики, адже в Україні поступово змінюється клімат на кардинально невластивий для наших широт, істотно відмінний від того, що панував десятиліттями поспіль.

Скажімо, теперішня зима хоч і видалася загалом холоднішою, ніж попередня, та є вкрай нестабільною. Принаймні вже кілька разів сніговії й сильні морози поступалися потеплінню та відлизі. Причина цього, як вважають кліматологи, у глобальному потеплінні на планеті, яке триває чи не з кінця 90-х років і надалі лише набиратиме темпів. У зв’язку з цим неспокійним видасться й літо, як прогнозує провідна наукова співробітниця Інституту геофізики ім. С. Суботіна НАН України Світлана Бойченко. Приміром, за її словами, червень відрізнятиметься певною повторюваністю аномально високих температур, що раніше не було характерно для нього.

Правда, спекотні періоди цьогорічного літа ще перемежовуватимуться з більш «традиційними». Та водночас очікується й незвично велика кількість дощів. Це, з одного боку, може, й на краще, адже останніми десятиліттями характерним було зниження числа атмосферних опадів у літні місяці, і це було великою проблемою на тлі високих аномальних температур. Але, з другого, то не будуть ні тихі циклонічні дощі, коли може мжичити три–п’ять–сім днів поспіль, ні навіть помірні тропічні зливи. Очікувати слід саме раптових і великих гроз, які стають дедалі частішими, коли за дуже короткий час може випасти і дві-три місячні норми опадів. І вони спричинятимуть вельми ймовірні негативні наслідки, оскільки в такому разі екосистема не встигає поглинути всю вологу, тому зростатиме ймовірність підтоплень і повеней.

Що ж до найближчої до нас пори року, то, як передбачають метеорологи, весна може різко нагрянути, що теж нетипово для наших теренів. Як стверджує, приміром, завідувачка відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту НАН Вазіра Мартазінова, у березні буде ще холодно, а у квітні в Україну стрімко ввірветься хвиля теплої погоди. У травні ж нібито буде вже по-літньому дуже тепло.