Поезія оголеної душі: Богдан Томенчук презентував свій «Переступний день» просто неба

Поетичне слово поета та освітянина Богдана ТОМЕНЧУКА зібрало у дворику Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) поціновувачів змістів і рим на презентації його десятої збірки поезій «Переступний день», яка вийшла друком у прикарпатському видавництві «Дискурсус». У зв’язку з карантинними обмеженнями, захід відбувся просто неба, не загубивши невід’ємних атрибутів презентацій поета.

Розшифровуючи назву нової збірки пана Богдана, варто згадати, що високосний рік часто називають переступним. «Переступний день» концентрує в собі філігранну поезію, обрамлену чіткими образами та багатогранними метафорами. Автор зауважує, що ця збірка, як і всі попередні, є щоденником певного часового періоду.

«Мені не соромно за жоден вірш, який є в книжці, – наголошує поет. – Можливо, вони занадто відверті, але я вже в такому віці, коли час бути відвертим зі світом. У «Переступному дні» постаю з оголеним торсом, за яким – оголена душа».

Обкладинку збірки доповнив натюрморт прикарпатської художниці Ірини Кравець, котра зуміла майстерними мазками пензля передати на полотні настрій та посил поезії, розшифрувати по-своєму назву книжки. До речі, її роботи прикрашають і декілька попередніх поетичних зібрань поета.

Жодна презентація поетичної збірки Б. Томенчука не відбувається без музичного супроводу. Цього разу рими і ритми його поетичного слова доповнювала не «жива», а записана музика, проте це не зіпсувало мистецької атмосфери, у якій вірш доповнює мелодію і навпаки. Модераторами дійства традиційно були Ольга Деркачова та Володимир Макаров, які з диригентською вправністю і майстерністю керували всім «парадом».

В авторському прочитанні кожен вірш розкривався по-іншому, глибше, наповнюючи слова новими меседжами. Це був день, в якому в повітрі кружляла поезія і кожного присутнього запрошувала в танок.

– Презентації поетичних збірок Богдана Томенчука – це вже добра щорічна традиція в Івано-Франківську, – ділиться враженнями письменниця Юлія Судус. – На моїй полиці з книгами є і «Сезон ненаписаних віршів», «Місто героїв і понятих», «Силуети/Постаті»... А тепер буде нова поетична збірка «Переступний день». Можу пригадати презентацію кожної книжки, бо це завжди свято з неймовірною поезією, що миттю закарбовує свої образи в уяві читачів, а також добірною аудиторією, вмілим модеруванням та музикою. Проте, найбільше мені до душі, коли автор читає свої вірші. Богдан Михайлович робить це завжди щиро і від усього серця. Зрештою, слухати авторське виконання поезії – це одна з найбільших приємностей для її поціновувачів. Автор задає тон, відповідний настрій, скеровує, так би мовити, у правильний бік, а далі – ви з цим вишуканим післясмаком від презентації йдете і насолоджуєтеся книжкою вже наодинці. Так було і на презентації «Переступного дня». Це як нове дихання. Дуже бракує таких літературних заходів, особливо цього року…

Як засвідчила презентація «Переступного дня», дворик ІФНМУ є ідеальним майданчиком для різноманітних мистецьких заходів, зокрема літературних вечорів.

«Несподівано добрий і комфортний простір, у якому відчувався затишок. Геометрія дворику виявилася дуже доречною, – зауважує сам Б. Томенчук. – Під час сприйняття дуже боюся дистанції між людьми. Втім, попри соціальну дистанцію, духовної дистанції не відчувалося. Присутність несподіваних людей трохи компенсувала відсутність сподіваних, хоча їх хочеться бачити завжди, бо це ті очі і той погляд, який важливий».

Кавового післясмаку презентації додала акція «Кава з книжкою». Її суть полягала в тому, що в кожній придбаній збірці «Переступний день» були два запрошення, котрі можна було обміняти на горнятко ароматного напою в окремих кав’ярнях міста.

«Не могли собі дозволити таку розкіш, як спільна кава, то за сприянням Миколи Палійчука організували креативне продовження заходу, – роз’яснює Богдан Томенчук. – Це дуже гарна акція, яку варто повторювати з кожною презентацією. Колеги, підхоплюйте ідею. Дякувати не треба».

Фото Михайла МАЗУРА.

Редактор відділу газети “Галичина”