Питання законодавчого врегулювання нагляду за органами місцевого самоврядування, забезпечення початку та сталого проходження опалювального сезону 2021/2022 рр. та пропозиції Асоціації міст України (АМУ) щодо показників Держбюджету-2022 (ДБ) і змін Бюджетного й Податкового кодексів, інших нормативно-правових актів у частині місцевих бюджетів і міжбюджетних відносин розглянули на засіданні регіональної платформи «Законодавче забезпечення реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Основні аспекти формування бюджетної спроможності громад на 2022 рік» за участі народних депутатів від Івано-Франківщини Оксани Савчук, Ігоря Фріса, Василя Вірастюка й Едуарда Прощука.
«Виконавча гілка влади завжди прагнула контролювати органи місцевого самоврядування та впливати на їхні рішення, – зазначив голова регіонального відділення АМУ, очільник Івано-Франківської ТГ Руслан Марцінків під час розгляду законопроєкту «Про місцеві державні адміністрації» (№4298), який має ухвалити Верховна Рада. – Тому цей документ потребує детального розгляду й широкого обговорення, щоб убезпечити місцеве самоврядування від надмірного контролю виконавчої гілки влади. Децентралізація передбачає делегування повноважень на місця та довіру до громад, а не контроль і нагляд за їхніми рішеннями. Натомість держава має дбати про свій суверенітет, внутрішню і зовнішню безпеку…»
На думку голови Бурштинської ТГ Василя Андрієшина, потрібно передбачити в ДБ безпосередній розподіл між бюджетами ТГ коштів міжбюджетних трансферів, а також встановити частку зарахування до місцевих скарбниць податку на доходи з фізичних осіб (ПДФО) в обсязі не менше 80 відсотків – для належного виконання повноважень, покладених на самоврядні органи, необхідно й збільшити базову дотацію від 80 до 100 відсотків заради стимулювання економічного розвитку ТГ й не допустити зменшення надходжень роздрібного акцизу на тютюн до бюджетів громад, а також зараховувати до їхніх скарбівень 50 відсотків екологічного податку. Він також наголосив, що сплачувати ПДФО мають за місцем розташування виробничих потужностей.
«Потрібно передбачити в Держбюджеті сталі й посильні ціни на газ і електроенергію для державних установ, – переконаний голова Рожнятівської ТГ Василь Рибчак. – Адже тепер постачальники мають право збільшувати ціну на газ. А це непосильна ноша для місцевих бюджетів. Нині ціна вже відповідно до тендерних пропозицій становить 20 грн за кубометр. А при плануванні бюджету на 2021 рік було передбачено 8 гривень. Отже, ми не вкладаємося в ліміти. Така ситуація не дасть змоги нам розвиватися, бо доведеться тільки вкладати кошти в опалювальний сезон. Більше того, громади почнуть жити в борг. Лікарні, комунальні послуги для яких фінансують із місцевих бюджетів, мимовільно стають заручниками ситуації, що особливо небезпечно у час пандемії. Адже державній установі, що не має комерційної складової, не під силу платити по 20 грн за кубометр газу. Щоби врегулювати ситуацію, необхідне втручання вищої державної влади».
«Цей захід має на меті напрацювання дієвих інструментів щодо вирішення означених вище важливих питань, – наголосив виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук, підсумовуючи роботу учасників платформи. – Зокрема законопроєкт «Про місцеві державні адміністрації» справді потребує доопрацювання, хоча під час його розгляду у профільному парламентському комітеті і врахували низку пропозицій АМУ. Можу запевнити, що керівники громад не бояться відповідальності. Що ж до опалювального сезону, то тут ситуація критичніша, оскільки ціну на газ підвищують, і обігрівати бюджетні установи, а це садочки, школи, лікарні, амбулаторії та інші заклади, стає для громад дедалі складніше. Тому потрібно збільшувати відрахування податків і зборів у місцеві бюджети та зафіксувати ціну природного газу для бюджетних установ до кінця опалювального сезону на рівні 11,2 грн за кубометр.
Разом із проєктом закону про Державний бюджет на 2022 рік Кабмін подав на розгляд ВР і аналітичну довідку про виконання Держбюджету за 2021-й. І стає зрозуміло, що сьогодні як ніколи потрібний діалог між керівниками громад та парламентарями. Адже у проєкті Держбюджету не дотримано балансу повноважень та забезпечення їх фінансовими ресурсами. А представлені як бажані поправки до нього напрацювання експертів АМУ грунтуються на аналітиці й рекомендаціях керівників громад, для яких важливо, щоби процес бюджетної децентралізації не завершувався. Впевнений, цей захід матиме дієвий результат, оскільки, як свідчить досвід, народні депутати від Прикарпаття завжди чують голос місцевого самоврядування, а керівники територіальних громад області єдині у своїй позиції».