Ось і добіг кінця 2020-й. Рік, що увійде в історію людства насамперед під знаком «корони», хоч і інших бід приніс він чимало: повені, пожежі, цунамі… Але сподіватися, що Щур забере із собою ту «корону», марно. Як виглядає, передасть він її наступникові, Бикові. У Всесвітній організації охорони здоров’я днями заявили, що світ перебуває лише на середині шляху до завершення пандемії. Директор Європейського бюро ВООЗ Ганс Клюге наголосив, що організації складно прогнозувати розвиток ситуації з коронавірусом – вона надто непередбачувана.
І останні події підтверджують це. Не встигло людство з полегшенням зітхнути: є вакцина – є надія, як знову тривожні новини. У Великій Британії виявили новий, мутований, штам коронавірусу, який уже поширився по світу попри жорсткі запобіжні заходи. Прем’єр Британії Борис Джонсон, спираючись на результати досліджень учених, повідомив, що новий штам може бути на 70% заразнішим за попередній. Тішить хоча б те, що щодо важкості перебігу захворювань немає негативних прогнозів. «Ми можемо зробити висновок, що вплив на кількість важких випадків, ймовірно, буде скромним: трохи більшим або трохи меншим», – сказав Еван Бірні, заступник генерального директора Європейської лабораторії молекулярної біології та директор Європейського інституту біоінформатики в Кембриджі і в інтерв’ю The Guardian. Щодо впливу його на дієвість вакцини, то вчений наголосив, що вакцини протестовано на багатьох варіантах вірусу, що циркулює, тому є всі підстави вважати: вони працюватимуть і проти цього нового штаму. Адже аби вірус еволюціонував настільки, щоб зробити вакцини безсилими, потрібні роки.
Тож вакцинація в світі триває – Велика Британія, США, Японія, Ізраїль та інші країни активно щеплять своє населення, загальне число вакцинованих сягає трьох мільйонів. Є й перші повідомлення про алергічні реакції на вакцину. 27 грудня стартувала вакцинація в усіх країнах Європейського Союзу. «Спутником-V» щеплять росіян, цю вакцину зареєстрували також у Білорусі й Аргентині.
У рамках ініціативи COVAX Україна мала б отримати вакцину наприкінці лютого – на початку березня наступного року – близько 8 млн доз. Але останнім часом урядовці дедалі частіше заявляють про можливість пришвидшити цей процес і як вірогідний термін називають січень 2021-го. Нардеп від «Слуги народу», голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький в інтерв’ю телеканалу «Україна 24» заявив, що Міністерство закордонних справ нині веде перемовини з виробниками, з президентами країн, де розташовані виробники, з тим, аби отримати вакцину швидше. Уряд готує пропозицію для таких компаній, як BioNtech, Pfizer, AstraZeneca, щоб використовувати для транспортування вакцини по світу українську «Мрію». Цей найпотужніший у світі літак можна оснастити спецобладнанням для підтримання відповідної температури і завдяки цьому прискорити отримання вакцини. «Ми будемо просити, щоб отримати поза чергою, поза квотою вакцини», – сказав п. Радуцький.
Оперативний штаб МОЗ України 22 грудня затвердив план імунізації населення від COVID-19, розроблений фахівцями Центру громадського здоров’я спільно з експертами ВООЗ та ЮНІСЕФ. Мета його, за словами в. о. генерального директора ЦГЗ Ігоря Кузіна, – протягом 2021–2022 рр. охопити вакцинацією щонайменше 50% населення України. План затверджує чотири етапи щеплення: січень–квітень 2021-го – люди з критичним ризиком інфікування та розвитку COVID-19, що виконують критичні функції у боротьбі з пандемією; квітень–червень 2021-го – люди з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID і ті, що надають медичні послуги; червень–вересень 2021-го – люди з високим ризиком інфікування і ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави; вересень 2021-го – березень 2022 р. – люди з підвищеним ризиком інфікування і ті, що виконують функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави. Щепитимуть населення на базі наявних пунктів щеплень, мобільними бригадами з імунізації, а також у тимчасових центрах вакцинації.
Пріоритетні групи: медичні працівники, військовослужбовці, працівники соціальної сфери, закладів догляду, літні люди, працівники освіти, держбезпеки, пенітенціарних закладів, люди в групі медичного ризику.
План оновлюватимуть що два тижні, аби він відповідав реальній ситуації.
Вакцинація буде добровільною для всіх груп населення та професійних груп ризику.
Попри те, що процес цей має велике число противників, навіть Католицька церква, не вважаючи вакцину «етично бездоганною», допускає її застосування. Річ у тім, що вакцину від Pfizer/BioNTech розробляли з використанням матриці ДНК в лабораторії, тобто синтетичним способом, а не за допомогою традиційного використання клітин. Розробку ж вакцини від Moderna так само почали з проєктування послідовності генів на комп’ютері. Для розробки британської вакцини AstraZeneca використовували клітинну лінію HEK 293, яка походить від абортованого плоду з Нідерландів (1973 рік).
Ватиканська Конґреґація віровчення оприлюднила «Ноту (заувагу) щодо моральності використання деяких вакцин анти-COVID-19», затверджену Святійшим Отцем. У ній зазначено: в разі відсутності альтернативи «морально прийнятним» є використання цих вакцин. Водночас Конґреґація нагадує про існування «морального імперативу» для фармацевтичної галузі, урядів і міжнародних організацій забезпечити, «аби ефективні та безпечні з медичної точки зору вакцини, як також етично прийнятні, були доступними і в бідніших країнах у спосіб, який не буде для них обтяжливим».
Про це написав у фейсбуці отець Ігор Пелехатий, як і про свою незгоду з позицією Конґреґації. Він вважає «морально неприйнятним» для свідомих християн щеплення такими вакцинами.
Так чи інакше, щепитися чи ні – вибір кожного. Та не треба забувати, що це наразі єдиний ефективний засіб протистояти вірусу. А ще про те, що, заразившись, ви піддаєте ризику не лише себе…