(Оновлено) Пісня-пародія “Горіла хата, палала…” – сором чи межа терпіння українців?

Над чужим горем, звичайно ж, насміхатися не можна. З точки зору етики й моралі - це блюзнірство і гріх. І наш народ - не жорстокий, він досить толерантний і співчутливий. Адже навіть коли в країні-агресорі, яка воює з нами, трапляються трагедії із невинними жертвами, наші громадяни висловлюють слова підтримки і щирого співчуття потерпілим та їхнім родинам. Проте такого співчуття у разі трагічних випадків, мабуть, ніколи не дочекаються українські чиновники, котрі роками обдурювали й обкрадали народ і нині не лише на свободі, а й далі займають високі посади в уряді чи спокійненько відпочивають на крадені мільярди за кордоном. Українці щодня бачать таку несправедливість, і все, що їм залишається, це глузувати над ними...

Черговим підтвердженням цьому стала скандальна пісня-пародія "Горіла хата, палала..." в останньому випуску шоу "Вечірнього кварталу", у якій актори висміяли інцидент з підпалом будинку екс-глави Нацбанку України Валерії Гонтарєвої у селі Гореничі під Києвом (незадовго до цього її збило авто в Лондоні, де вона проживає останніми роками, і вона потрапила до лікарні). Суть скандалу полягає не лише у змісті пісні, а й у тому, що виконав її комік Євген Кошовий разом із артистами національного хору імені Верьовки, котрі взагалі за час існування комедійного шоу уперше виступали в ньому, та ще й у такому компрометуючому амплуа.

Як зауважив перед номером артист Степан Казанін, цю "яскраву подію" так широко обговорювало українське суспільство, що про неї навіть почали складати пісні. Суть пісні полягала в основних фразах: "Горіла хата, палала, в Лондоні жінка плакала", "Хата горить в Гореничах, а в Лондоні Валєрія думає на Валєріча", "Люди вогонь побачили - допомагати почали, відра схопили і прибігли, в вогонь соляру плескали", а також, що рятувальники смажили шашлики, а "мораль проста - хата згоріла від стида".

У замахах на життя та знищенні майна Гонтарєва звинувачувала екс-керівника "Приватбанку" олігарха Коломойського. Тепер вона звинувачує його ще й у замовленні пародійного номера. Вона дуже обурена і ображена на колектив "95 кварталу", який публічно поглузував над її горем та ще й з участю відомого народного хору. За її словами, "таке неможливо уявити у цивілізованому суспільстві". "Щодо цинізму "95-го Кварталу" сумнівів давно нема. Але участь у цьому народного хору - це вже сором для всієї країни", – додала ексголова НБУ. Вона також заявила, що скаржитись до суду не планує, бо у даному випадку це не матиме результату.

Скандальний номер прокоментували сам керівник хору імені Верьовки Зеновій Корінець й деякі наші високопосадовці - міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов, ексвіцеспікерка Верховної Ради України Ірина Геращенко й ін.

Гендиректор і художній керівник хору імені Верьовки З. Корінець назвав це неприємною ситуацією і вибачився перед В. Гонтарєвою. За його словами, ідея номеру належала режисерам "Кварталу", а він якось піддався на вмовляння і погодився на участь у ньому. "Нас запевнили, що це такий стьоб. Вони ж з усіх стібаються. З президента, політиків. Нас попросили заспівати разом з "Кварталом", – наголосив Корінець. Він також зазначив, що хор часто працює за контрактами, але водночас підкреслив, що ніколи і в думках не мав наміру говорити про щось антиукраїнське. Керівник хору висловив щирий жаль, що його колектив узяв участь у такому номері, і острах, що таким чином хор втратив свою репутацію.

В. Бородянський теж попросив вибачення у Валерії Гонтаревої та заявив, що йому "соромно за Національний заслужений академічний український народний хор України імені Григорія Верьовки".

Т. Милованов заявив, що для зовнішніх інвесторів це має дуже погані наслідки. Адже, за його словами більшість зовнішніх інвесторів сприймають Гонтарєву як видатного реформатора. Він вважає, що "...за її керівництва НБУ перейшов на гнучке курсоутворення та інфляційне таргетування (це технічні терміни, які описують, яким чином НБУ сьогодні ухвалює рішення). Новий тип ухвалення рішень дозволив, на думку експертів та інвесторів забезпечити низьку інфляцію і стабільність курсу сьогодні. В той же час, на думку зовнішніх спостерігачів, Гонтарєва перебуває під тиском від Коломойського через рішення щодо "Приватбанку". Також вони не розуміють наскільки сьогоднішня влада є незалежною від Коломойського та інших олігархів. "95 квартал" асоціюється з владою. І жарти проти Гонтаревої можуть і будуть сприйматися як підтвердження зв`язків між олігархами і владою. Це може бути несправедливо, але така є реальність. Тому номер "95 кварталу" про Гонтареву прямим чином впливає на інвестиційний клімат в Україні і цей вплив негативний", - заявив міністр.

Дуже багато політиків та журналістів закликали більше не допускати хор до виконання гімну України під час відкриття сесій Верховної Ради. Колишня перша віцеспікерка Верховної Ради України, народна депутатка від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко з приводу інциденту заявила, що на засіданні ВР підніме це питання на голосування. "Я тепер категорично проти того, щоб хор Верьовки закривав і відкривав сесії ВР. Цей колектив цієї каденції і за цього керівництва втратив на це моральне право, бо втратив свою репутацію", – зазначила вона. Її ідею підтримав колега Володимир Ар’єв.

Соціальні мережі теж сколихнув виступ "95 кварталу" разом із національним хором імені Верьовки, в якому актори насміхалися з Валерії Гонтаревої. Своїми гнівними постами деякі користувачі звинуватили колишніх колег Президента Володимира Зеленського у тому, що вони глузуванням перетнули межу з "чорним гумором". Не менше звинувачень лунає й на адресу державного хору, якому закидають участь у політичних розбірках. І таких гнівних коментарів назбиралося уже понад 20 000.

Гостро і з матюками висловився відомий український письменник Юрій Винничук: "Бідний Григорій Вірьовка перевернувся в могилі. Може при цьому промовив: "От же ж б..!", а може тяжко зітхнув. Але цей хор повинен опинитися в повній нашій духовній ізоляції. Його нема. Він здох. А на здохлих не йдемо".

А депутат Борислав Береза у "Фейсбуці" написав: "Гірше номеру, який виконав "квартал 95" про Гонтарєву, є тільки реакція людей в залі. Суспільство, яке легко погоджується знижувати свою моральну планку… швидко втрачає уявлення про норми людяності і оскотинюється".

Проте є й тисячі користувачів соцмереж, котрі висловлюють щиру підтримку пародійного номеру. Та й глядацький зал сприйняв виступ гучними оплесками. І це не вперше, коли українці відверто "тролять" Гонтарєву. Наприклад, щодо останніх подій, які трапилися з нею, люди однозначно стверджують, що ексглава Нацбанку України робить усе можливе, аби отримати статус політичного біженця, щоб мати право постійно жити за кордоном і уникнути покарання за свої злочини проти українського народу, адже проти неї НАБУ уже давно відкрило кримінальні справи.

Мабуть, усезагальне беззаконня і безкарність злочинців-чиновників у нашій країні так усіх "дістали", що, на жаль, виникають і такі інциденти на гумористичих шоу, коли артисти опускаються до насміхання над чужою бідою. Але якби "кварталівці" співали про спалені будинки Януковича, Шокіна чи якогось іншого олігарха-крадія, то, напевно, такого галасу навколо їхнього виступу не було б...

З приводу скандалу висловився і сам виконавець пісні-пародії Євген Кошовий. Він заявив, що всі їхні номери, в тому числі і останній, є гострою політичною сатирою. "Наш гумор - наша головна зброя. І поки наша зброя гостра і різка, ми будемо з гордістю займатися своєю справою. "Квартал" – це гостра політична сатира, і так було, є і буде. Навіть, якщо це не подобається деяким політикам. Саме політики, їх дії і наслідки їх дій, які відчувають мільйони українців, дають нам привід для сатири. Ми вдячні хору імені Верьовки за участь у номері, та нам дуже шкода, що заслужений колектив незаслужено піддається інформаційній атаці", – йдеться в повідомленні студії на сторінці у "Facebook". Також у "Кварталі 95" заявили, що колектив хору імені Верьовки не брав участі в написанні матеріалу. А на висловлювання міністра економіки, торгівлі і сільського господарства Т. Милованова щодо гумористичного номера, який начебто буде причиною погіршення інвестиційного клімату в державі, відповів: "Бажаємо вам успіхів, економічного стрибка і побільше інвесторів. Але якщо щось піде не так, можете сміливо звинувачувати нас. Погодьтеся, з погляду економіки, дуже обґрунтованими будуть звучати такі тези, як: "Через жарт коміків "Вечірнього кварталу" гривня впала в п'ять разів", "Зовнішній борг України зростає в тій самій пропорції, в якій росте обличчя Євгена Кошового".

А прем’єр-міністр України Олексій Гончарук своїм висловлюванням навіть якоюсь мірою захистив виконавців пародійного номеру. Коментуючи пісню "Кварталу 95" і хору Верьовки про підпал будинку колишньої голови Набанку України Валерії Гонтаревої, він заявив: "Україна – демократична держава. Звичайно ж, радіти та сміятися над горем я не вважаю нормальним персонально. Але вважаю, що у світі дуже багато сатиричних видань, команд, у яких дуже різний стиль, тому оцінювати гумор політикові чи державному чиновникові – це, на мою думку, поганий тон. У нас демократична держава і кожен має право жартувати, як йому вдається. Я думаю, що якщо це була б якась інша команда, а не команда «Кварталу 95», то цей гумор взагалі б оминули увагою».

Кореспондент