На своєму останньому засіданні Кабінет міністрів України прийняв рішення, яким продовжив покладання на НАК «Нафтогаз України» спеціальних зобов’язань щодо продажу природного газу за пільговими цінами для потреб населення до 1 липня 2020 року. При цьому виробникам теплової енергії ПСО (покладення спеціальних обов’язків) продовжено аж на рік – до 1 травня 2021 року. Відповідне рішення уже опубліковано на урядовому порталі. Це стало наслідком внесення змін до урядової постанови від 19 жовтня 2018 року, яка передбачала, що режим спецзобов’язань НАК «Нафтогаз України» – продавати населенню і теплокомуненерго газ за пільговою ціною – мав би завершитись на початку травня цього року.
Втім, це не єдина інформація щодо змін на ринку природного газу країни. Дещо раніше стало відомо, що, як ми й передбачали раніше, у квітні 2020 року оптова ціна на газ для потреб населення знизилась до 2,9 грн за кубометр (без податку на додану вартість та ціни доставки), що на 15% менше, ніж у березні та на 38% менше, ніж було у січні цього року.
Як повідомила пресслужба НАК, ціна знизилась також для виробників тепла та інших захищених споживачів, яким «Нафтогаз України» постачає газ в рамках ПСО.
З січня 2020-го оптова ціна на природний газ в рамках спеціальних обов’язків розраховується відповідно до постанови Кабміну, у якій враховуються фактичні результати біржових торгів, що відбувалися з 1 по 22 число розрахункового місяця на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF).
Разом з тим у березні на внутрішньому ринку з’явився новий ціновий індикатор. Оператор газотранспортної системи України провів тендер на закупівлю газу на період постачання у березні-грудні 2020 року, і торги продемонстрували, що в Україні існує значна конкуренція, яка призводить до зниження оптових цін на купівлю-продаж газу. Відтак при розрахунку ціни газу для населення на квітень «Нафтогаз», як і в березні, обирав з двох можливих опцій: розрахованої за Постановою КМУ та середньозваженої ціни переможців за результатами торгів на постачання газу оператору ГТС України.
«Незважаючи на рекордне здешевлення енергоносіїв на світових ринках, найменшими виявились розрахунки, прив’язані до внутрішніх, а не зовнішніх індикаторів, – йдеться у повідомленні пресслужби компанії. – Таким чином, оптова ціна квітня встановлена на рівні, що на 15% нижчий за ціну березня, та на 18% нижче, ніж розрахункова ціна квітня згідно з Постановою Кабміну».
Між іншим, експерти уже порахували, що Україна цього року може заощадити 5-6 мільярдів доларів завдяки зниженню цін на нафту та газ, імпорт яких становить 20% від загального споживання в країні.
Якщо ж додати до ціни «Нафтогазу» інші обов’язкові платежі, то для громадян України ціна природного газу у квітні становитиме 3,7123020 за метр кубічний з ПДВ. Саме таку вартість блакитного палива вказує на своїй інтернет-сторінці прикарпатський продавець газу «Івано-ФранківсьгазЗбут».
Зазначимо також, що, як ми вже раніше писали, оптові ціни на природний газ у Європі знизились до майже 80 доларів за тисячу кубометрів. Не важко порахувати, що навіть знижена ціна в Україні у другому місяці весни становитиме приблизно 137 доларів США за актуальним нині курсом валют.
Цікаво також, як наразі пояснюватимуть таке падіння у «Нафтогазі» з огляду на те, що ще не так давно, аби обгрунтувати вартість енергоносія у понад 200 доларів, споживачів запевняли, що собівартість власного газовидобутку в Україні становить 150-200 доларів. Тож, якщо вірити цим цифрам, наразі газовидобуток у нас став нерентабельним?