Підвалини демократії. Олександр Сич: У воєнний час органи місцевого самоврядування слід розвивати й конструктивно використовувати, а не згортати їх

За підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні в Чернівцях провели ІХ Міжнародну наукову конференцію «Муніципальні читання імені Антона Кохановського (легендарний бургомістр Чернівців, якого дев’ять разів обирали на посаду голови міста)». У ній взяли участь, окрім українських науковців, їхні колеги з Молдови й Румунії. З доповіддю «Обласна рада в умовах режиму воєнного стану» на форумі виступив голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич. Він зокрема розкрив причини того непривабливого стану, в якому нині опинилися обласні ради, коли з початком війни в Україні з її владного Олімпу навіть пролунали голоси про доцільність їх розформування.

Власне, першопричиною такої ситуації, що поступово сформувалася в умовах існування в Україні авторитарного політичного режиму, став указ президента Леоніда Кучми ще 1995 року про ліквідацію виконкомів обласних і районних рад та створення замість них ОДА й РДА… Тим часом Закон «Про правовий режим воєнного стану», за його словами, дає всі правові підстави для повноцінного функціонування обласних рад.

– Намагання деяких «каліфів на час» позбавити обласні ради залишків їхніх повноважень в умовах, коли Україна здобула статус кандидата в члени ЄС і готується до повноцінного вступу до нього, – заявив він, – слід розглядати крізь призму їхніх особистих дріб’язкових інтересів і як шкідливі для національних інтересів України. Адже однією з головних вимог до члена в кандидати ЄС є наявність розвиненої демократії. А преамбула Європейської хартії місцевого самоврядування чітко вказує: «Органи місцевого самоврядування є однією з головних підвалин будь-якого демократичного режиму».

Війна однаковою мірою як формує виклики, так і дає можливості вибудовувати добрі перспективи. Очевидно, залежно від того, наскільки влучно сформовано відповіді на ці виклики. А тому вона не лише є викликом для функціонування місцевого самоврядування, а й дарує можливості сформувати у створених нею умовах добрі перспективи для його післявоєнного розвитку. Бо ж ця війна ведеться за цивілізоване майбутнє України і в ньому має бути місце й для цивілізованого місцевого самоврядування.

У воєнний час органи місцевого самоврядування слід розвивати і конструктивно використовувати для стабілізації ситуації в суспільстві, а не згортати й нівелювати…