Напередодні професійного свята працівників радіо, телебачення, преси, яке в Україні відзначатимуть 6 червня, низка громадських діячів та представників ЗМІ в Раді з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові звернулися до Володимира Зеленського із пропозицією скасувати звання «Заслужений журналіст України».
Вони порекомендували главі держави припинити практику його присвоєння та ініціювати внесення відповідних змін до Закону «Про державні нагороди». Бо переконані, що потреба у відзначенні медійників «відпадає», а, мовляв, саме почесне звання для них дісталось українському суспільству у спадщину «як елемент нагородної системи Радянського Союзу».
Проєкт такого рішення дорадчого органу ініціював Максим Кречетов, колишній співробітник «Студії 1+1», а нині член Наглядової ради Суспільного мовлення (представляє парламентську фракцію партії «Слуга народу»). Крім нього, рішення підтримали ще семеро членів ради: Тетяна Лебедєва (почесна голова Національної асоціації медіа, у 2003 – 2010 рр. – член Нацради з питань телебачення і радіомовлення), Вадим Міський (ГО «Детектор медіа», секретар Наглядової ради Суспільного мовлення), Світлана Остапа (ГО «Детектор медіа», голова Наглядової ради Суспільного мовлення), Тарас Шевченко (заступник Міністра культури та інформаційної політики, на час формування Ради – директор Центру демократії та верховенства права), Наталія Гуменюк (журналістка Суспільного мовлення), Сергій Штурхецький (голова Незалежної медіапрофспілки), Ірина Городецька (юрист, радіогрупа ТАВРМЕДІА).
У Національній спілці журналістів України засудили таку ініціативу, спрямовану на послаблення ролі журналістів у суспільстві, яка свідчить і про зневагу на адресу сотень авторитетних представників ЗМІ, котрі отримали це звання протягом майже трьох десятиліть незалежності України, в тому числі і з рук самого нинішнього гаранта. А тим паче намір скасування звання лише для журналістів при тому, що законодавство передбачає понад 40 почесних звань, є несправедливим та спрямованим на нівелювання професії і знецінення внеску журналістів у побудову держави.
– Журналіст – важлива і достойна професія. Почесне звання варто розглядати не як приватне право Президента заохочувати лояльних журналістів, а як обов’язок держави відзначати громадян за заслуги перед Україною, – наголосив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко на засіданні ради. – Погоджуюся, що серед столичних журналістів, які мають «прописку» на вулицях Банковій чи Грушевського, звання «Заслужений» не цінується, як належить. Але для працівників регіональних ЗМІ державна нагорода – це свідчення важливості професії, багаторічного внеску в розбудову інформаційного простору України…
У НСЖУ вважають, що Рада з питань свобода слова та захисту журналістів при Президентові має не боротися зі званнями, а зосереджуватися на вирішенні найгостріших проблем свободи слова та захисту прав журналістів.
З протестом проти скасування звання «Заслужений журналіст України» до членів дорадчого органу при Президентові також письмово звернулися правління низки регіональних журналістських спільнот.
«Невже сьогодні, коли професія журналіста й надалі залишається небезпечною, коли чимало резонансних справ досі не розкрито, а залякування й тиски на працівників ЗМІ щороку фіксують правоохоронні органи, питання скасування почесного звання є таким важливим і актуальним? – ідеться зокрема у зверненні Івано-Франківської обласної спілки журналістів. – Можливо, на часі подбати про безпеку журналістів, гідне їх працевлаштування і право працювати в нормальних умовах і без тиску та страху?!».
Правління Дніпропетровської облорганізації НСЖУ закликало Раду з питань свободи слова зосереджуватися на реально важливих питаннях: «Сьогодні українська журналістика переживає не найкращі часи, зокрема, у критичному стані перебувають друковані засоби масової інформації, газети закриваються чи не щодня, багато проблем з розповсюдженням преси тощо. Натомість чи не найважливішим питанням для медіаспільноти дехто вважає боротьбу із почесними званнями».
У Запорізькій облорганізації НСЖУ переконані, що «за цією, на перший погляд, нічим не вмотивованою пропозицією, прослідковується бажання приборкати владною рукою «сторожових псів демократії», як називають медіа у всьому цивілізованому світі, підкреслюючи їх надзвичайно важливу роль у розвитку суспільства, посадити їх на короткий ланцюг, щоб сиділи тихо і знали своє місце. Це, за великим рахунком, ні що інше, як підкилимний наступ на свободу слова…».
«А найважливіше – чому саме зараз виникає необхідність скасувати звання? Хіба журналісти не ризикують своїм життям, виконуючи свій професійний і громадянський обов’язок? Хіба вони не мають права, як і представники інших професій на визнання особливих заслуг перед українським народом?» – запитують у зверненні правління Київської столичної організації НСЖУ.
З відповідними листами звернулися до Ради з питань свободи слова при главі держави також правління Рівненської, Львівської, Кіровоградської, Херсонської та інших спілок журналістів.