Надійся на ліпше, але готуйся до гіршого – саме за таким принципом діє міська влада Івано-Франківська в час загрози так званого блекауту (цим запозиченим з англійської мови терміном називають повне припинення постачання електроенергії). Як відомо, внаслідок масованих ракетних обстрілів московитів по енергетичних об’єктах в Україні виник дефіцит електроенергії. Через це і наше місто вже кілька тижнів перебуває більше в темряві, аніж із світлом.
Але це ще не блекаут, наразі ситуація з електрозабезпеченням в Івано-Франківську є контрольовано-складною, вважають в філії «Центральна» АТ «Прикарпаттяобленерго», що на вулиці Максимовича, 7. На кінцеві дня листопада місто мало лише 59 % електроенергії від необхідного обсягу. Через це й формуються черги і підчерги на вимкнення електрики на більшості закладів праці та в житлових будинках, вечорами на вулицях вимкнули освітлення, на багатьох роздоріжжях не працюють світлофори, на 10 % зменшено кількість електротранспорту. Словом, аж тепер можемо об’єктивно оцінити, наскільки всі ми мали комфортне життя перед повномасштабним вторгненням в Україну кацапських військ .
Отож нині Франківськ всебічно готується до можливого блекауту, адже і без електроенергії місто повинно далі функціонувати та забезпечувати надійний тил для Української держави в протистоянні з імперіалістичною московією. Як житиме воно в можливій темряві, міські чиновники обговорюють зі всіма відповідними службами на оперативних нарадах в міського голови та накреслюють заходи з забезпечення життєдіяльности міста.
Насамперед комунальники, готуючись до найгіршого сценарію, в рамках загальноукраїнської кампанії подбали про облаштування пунктів обігріву, патетично названих центральною владою «пунктами незламности». У разі повного блекауту такі підготовлені пункти мають запрацювати у кожному районі міста.
На початок грудня один такий «пункт незламности» у вигляді намета розмістили у центрі міста на Вічевому майдані, другий – біля пожежної частини на вулиці Франка. В них можна зігрітися, випити гарячого чаю, підзарядити телефони та підключитися до мережі Інтернет, оскільки там безперебійно працює «Старлінк» – обладнання для отримання супутникового інтернету. У цих наметах навіть облаштовано дитячий куток, щоби не нудьгували малюки, якщо сюди прийдуть із батьками. Пункти працюють цілодобово, але для ночівлі вони не призначені. В них чергують два працівники пожежно-рятувального підрозділу, які забезпечують функціонування намету.
З часу відкриття «пунктів незламности» 18 листопада до кінця місяця їхніми послугами скористалося понад тисячу осіб. Міський сайт oper-info.if.ua розповів, що одним із них є 29-річний айтішник-графічний дизайнер Артур Меркулов з Донеччини, заробіток якого прямо залежить від наявности Інтернету. В цих наметах він, коли вдома немає світла, не тільки гріється, а й працює по кілька годин.
«Місто забезпечує «пункти незламности» необхідними продуктами: цукром, чаєм, печивом», – повідомив міський голова Руслан Марцінків.
Також на випадок повного блекауту зігрітися та перебути найкритичніші дні можна буде в пунктах обігріву, які облаштовують в навчальних закладах, у підвалах житлових будинків, на стадіоні «Рух», в міському парку культури та відпочинку ім. Тараса Шевченка, де ще з 2018 року діє куток матері і дитини, і локомотиво-ремонтному заводі. Загалом таких пунктів у місті заплановано більше сотні і вже підготовлено сім десятків. Для кожного з них буде закріплено генератор. Також місто планує запустити обладнаний під пункт обігріву автобус, який їздитиме по всьому місту і на кінцевих зупинках в мікрорайонах буде зупинятися на годину, аби всі бажаючі могли безплатно погрітися, підзарядити гаджети, випити гарячого чаю з печивом.
У ліцеї №3 пункт обігріву вже готовий приймати відвідувачів. В ньому є все необхідне, аби на випадок надзвичайної ситуації обігріти до пів сотні людей: «буржуйка» (такі модернізовані пічки для потреб міста виготовляє наш локомотиво-ремонтний завод), генератор, дитячий куток, питтєва вода і навіть біотуалет. І, звичайно, можна буде зарядити телефон. Пункт обігріву облаштовано і в підвалі житлового будинку на вулиці Дорошенка, 18. Донедавна тут було звичайне технічне приміщення для обслуговування будинкових мереж.
Під час останньої «чорної п’ятниці» міський голова разом із заступниками та очільниками комунальних підприємств проінспектував освітні заклади, де мають діяти пункти обігріву. Вони перевірили правильність встановленння «буржуйок», наявність дров і води і т. і.
Для зручности франківців створено інтерактивну мапу пунктів обігріву, яка доступна за посиланням: http://bit.ly/3H3lsjS.
Франківськ обрав й інші способи боротьби з темрявою і холодом. Після недавнього масового обстрілу енергетичної інфраструктури України в місті не працювало 15 котелень. Нині дуже пригодилося ті інновації, які було в Івано-Франківську впроваджено кілька років тому – когенераційні установки (обладнання для спільного виробництва електроенергії та тепла). Комунальники вже відновили роботу на одній з таких – на вулиці Симоненка. А отже, навіть при відсутности електропостачання десятки будинків матимуть тепло. Також запускають когенераційні установки на вулицях Тролейбусній і Федьковича, котельні яких працюють на трісці та деревині. Це дає можливість обігріти майже півсотні житлових будинків, обласну лікарню, два навчальних заклади та садочок у мікрорайоні Пасічна. Запасів палива для котелень на біопаливі, запевняє заступник міського голови Руслан Гайда, є достатньо і їх щодня поповнюють.
Міська влада надає великого значення і функціонуванню в умовах блекауту зв’язку та Інтернету. У разі повного відключення електроенергії на більше ніж дві доби Івано-Франківськ повинен все ж залишатися на зв’язку – таке завдання поставлено під час наради в міського голови керівникам усіх інтернет-провайдерів і мобільних операторів, які діють на території міської громади. Зв’язківці назвали проблемні місця в роботі системи зв’язку — передусім це недостатня кількість генераторів – і просили забезпечити резервне живлення і для їхнього обладнання, розміщеного біля котелень. І місто з цим допоможе. Міський голова Руслан Марцінків запевнив, що і резерв пального для генераторів цілком можливо створити. А от питання придбання генераторів він попросив провайдерів вирішувати самим, адже свої послуги вони надають не безплатно.
Як і раніше, міська влада просить франківців у разі критичної ситуації виїжджати до сіл та селищ, де у разі повного відключення світла, газу та води буде легше пережити холодну зиму. Якщо хтось матиме змогу прийняти у свій дім тих, хто опиниться у холодній пастці, таким стане в пригоді чат-бот «Місто для життя». В ньому можна не лише шукати, а й пропонувати своє приватне житло іншим людям, щоби допомогти їм пережити без електрики у теплі. Легкий у застосуванні та зрозумілий будь-якій віковій категорії додаток спрощує пошук будинків для прихистку не лише в Івано-Франківській ТГ, а й у сусідніх громадах.
«Дуже важлива нині взаємопідтримка один одного. Ті люди, в яких буде більше світла чи тепла, повинні допомогти тим, в яких цього є менше. Я вірю, що завдяки спільній злагодженій роботі наших енергетиків, комунальників і розумінню жителів міської громади ми переживемо цю важку зиму», – каже міський голова Руслан Марцінків.