Надзвичайно актуальну тему «Прогнозування, попередження та ліквідація наслідків повеней і паводків у Карпатському регіоні» обговорили під час науково-практичного семінару, який відбувся на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) в онлайн-форматі.
Захід провели з ініціативи університету та за підтримки Івано-Франківської обласної держадміністрації. В ньому взяли участь провідні українські науковці та практики, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, обласних управлінь, представники міжнародних і громадських організацій...
За словами першої заступниці голови ОДА Марії Савки, Прикарпаття, на території якого формуються басейни річок Дністер і Прут, перебуває в зоні підвищеного ризику виникнення водних стихій та їхніх шкідливих проявів, які спричиняють різні за масштабами затоплення, підтоплення територій, ураження інженерних інфраструктур та комунікацій з руйнівними наслідками. Так, на території Івано-Франківської області протікає майже 8 300 річок загальною довжиною 15 700 км, 70 відсотків з них – у гірській частині області, де й формуються запаси поверхневих водних ресурсів. На прикарпатських річках побудовано більше 500 захисних гідротехнічних споруд: водозахисні дамби, берегоукріплюючі споруди тощо. Проте в останнє десятиріччя будівництву водозахисних споруд не приділялося достатньо уваги, на заплановані роботи у цьому ключі коштів не виділяли, наявні ж споруди зазнали руйнації внаслідок повеней попередніх років, і їх так і не було відновлено.
М. Савка підкреслила, що основними проблемами у цьому напрямі є відсутність фінансування для проведення експлуатаційно-ремонтних робіт на водогосподарських об’єктах, утворення в руслах річок островів і наносів, забудова в зонах можливого затоплення та заплавах річок, недостатні заходи з догляду за річками, їх водозабірною території, а також неефективне ведення лісового господарства.
Перша заступниця голови ОДА зазначила, що цьогорічна повінь, за попередніми підрахунками, завдала Івано-Франківщині соціально-економічних та екологічних збитків на понад два мільярди гривень. Зокрема, підтоплено території 263 населених пунктів та майже 8 000 сільськогосподарських угідь, пошкоджено більше 13 000 господарських об’єктів та майже тисячу кілометрів доріг та 300 мостів. Ці сухі цифри й факти свідчать про те, що тема прогнозування повеней, запобігання їм та ліквідації наслідків водних стихій є надзвичайно актуальною, особливо на Прикарпатті.
Перший проректор ІФНТУНГ, голова Басейнової Ради Дністра, модератор заходу Олег Мандрик підкреслив, що цей науково-практичний семінар не випадково відбувається на базі університету нафти і газу, адже заклад має вагомі напрацювання в цьому напрямі. «По-перше, 2012-го року ми виграли та реалізували обласний проєкт із розвитку місцевого самоврядування і створили на березі Дністра в селі Маріямполі Галицького району Дністровський протипаводковий полігон. І саме його хочемо сьогодні розвивати. Друга складова – це наукові розробки провідних учених нашого університету, які відомі не тільки в Україні, а й за її межами. Йдеться про створення екологічних паспортів для кожної місцевості, екологічного плану для Івано-Франківська, прогнозної карти затоплення Дністровського каньйону, яка була розроблена ще в 2012 році, і за якою, до слова, було прогнозовано, що саме в 2020 році буде наступна повінь», – підкреслив він.
Ректор ІФНТУНГ Євстахій Крижанівський наголосив, що основний принцип, який треба сповідувати у боротьбі з паводками та повенями, – це прогнозувати їх, щоб бути готовими достойно зустріти наступну повінь, і за можливості запобігати їм. Тому науково-практичний семінар «Прогнозування, попередження та ліквідація наслідків повеней і паводків у Карпатському регіоні» є важливими та вчасним. Тим паче, що конкретні пропозиції від практиків та вчених, які увійшли до ухвали семінару, включать у звернення до Кабміну, міністерств, відомств, управлінь, наукових установ щодо розробки державної цільової програми, збереження та відновлення гірських річок Карпатського регіону, створення автоматизованих систем оповіщення населення, необхідного фінансування, спрямованих на зменшення проявів шкідливої дії вод та мінімізацію завданих збитків.
У семінарі також взяли участь начальник управління ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький, доктор геолого-мінералогічних наук, професор кафедри екології ІФНТУНГ Олег Адаменко, начальник Дністровського басейнового управління водних ресурсів Роман Михайлюк, головний науковий співробітник Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору Євген Яковлєв, завідувач кафедри геотехногенної безпеки та геоінформатики ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, заступник директора Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України Віктор Долін, директор Українського науково-дослідного інституту гірського лісництва ім. П. Пастернака Олексій Голубчак та інші.