Петро Книшук: У селах Матеївецької ОТГ в умовах об’єднання вдалося зробити стільки, скільки не було зроблено за роки незалежності

В інтерв’ю для газети «Галичина» голова Матеївецької ОТГ Петро КНИШУК розповів про її здобутки, наголосив, що децентралізація – це одна з найуспішніших реформ у нашій країні, оскільки дала можливість змінити на краще життя сіл; звернув увагу, що Матеївецька ОТГ інвестує кошти у розвиток дітей, бо вони – наше майбутнє; підкреслив, що успіх громади залежить від вміння ефективно використовувати кожну гривню. Також П. Книшук запросив громади інших сіл приєднуватися до Матеївецької ОТГ, щоб разом працювати і розвиватися.

– Пане Петре, коли Ви стали головою Матеївецької ОТГ, то у розмові з журналістами акцентували, що децентралізація – це спосіб поліпшити життя у наших селах. З огляду на пройдений шлях в умовах об’єднання, на якому, крім успіхів, є також і виклики, як вважаєте, чи варто було йти у вир реформи?

– Уже четвертий рік ми працюємо в умовах об’єднання. Досі я фактично постійно працював у сільському господарстві. І коли розпочали впроваджувати реформу з децентралізації влади, я повірив у неї, оскільки усвідомлював, що саме децентралізація дасть можливість змінити на краще життя у наших селах.

Вважаю, що головним результатом моєї щоденної праці є залишити добрі її плоди, зокрема й щодо розвитку місцевого самоврядування на Прикарпатті. Після перших виборів у Матеївецькій ОТГ, які відбулися 18 грудня 2016 року, було обрано голову і наших 26 депутатів, для мене стало найважче підібрати людей, з якими можна було б разом працювати і досягати результатів. Адже це специфічна, не проста і відповідальна праця, оскільки передбачає подолання різних викликів. Але нам вдалося сформувати потужну команду. На сьогодні це 26 спеціалістів апарату сільської ради. Також вдалося залучити державного реєстратора, оскільки невдовзі у нас запрацює ЦНАП, який уже готовий до відкриття.

Я радий, що нам вдалося в умовах об’єднання змінити життя сіл ОТГ у всіх царинах. Ми зробили стільки, скільки не було зроблено за роки незалежності.

Пріоритетом нашої роботи від самого початку життя громади в нових умовах були запрутські села, як ми їх називаємо, оскільки так складалося упродовж років, що їх обділяли увагою, зокрема щодо фінансування. З огляду на це ми розпочали їх розвивати.

За три роки праці нашої громади у нових бюджетних умовах ми маємо чималі досягнення. Зокрема 2017 року ми реалізували 55 проєктів, 2018-го – 56, а 2019 р. – 57. Це різноманітні проєкти, зокрема капітальні ремонти освітніх, культурних, медичних закладів. Велику роботу зроблено щодо впорядкування території, зокрема за три роки ми капітально відремонтували понад 15 км доріг.

Велике майбутнє молодої громади. Петро Книшук вітає чемпіона світу з пауерліфтингу Віктора Голінея з перемогою. Передача ключів від новенького авто «Hyndai» лікарю загальної практики сімейної медицини ФАПу с. Замулинці Надії Герасим'як. Замулинецький лiцей. Стимул для майбутнiх вершин - планшет у подарунок. День Незалежностi України в Матеївецькiй ОТГ.

Нас дуже тішить те, що в Матеївецькій ОТГ щороку збільшується кількість дітей. Тільки за останній навчальний рік у нашій громаді стало на 33 учні більше, ніж торік. Це справді гарний показник. Найбільшим досягненням в освіті вважаю те, що у рамках реформи нам вдалося створити опорний освітній заклад – Замулинецький ліцей. Тут відремонтовано харчоблок, вбиральні, спортзал, проведено благоустрій території. Також завдяки тому, що це опорний заклад, вдалося спеціально обладнати 7 кабінетів, зокрема хімії, фізики, біології, створити лінгафонний кабінет та ін. А «Нова українська школа» теж відкриває можливості змінити життя освіти. Освіта – це пріоритет у нашій громаді. За три роки відремонтовано 5 закладів загальної середньої освіти, зокрема торік – дві школи. Крім Замулинецького ліцею, у нас капітально відремонтовано Матеївецьку гімназію. Тут ще 1967 року було зроблено опалення, а електричну проводку – ще 1962-го, приміщення було заражене грибком… Тому фактично за два місяці ми зробили капітальний ремонт. У це мало хто вірив. Усі стіни у приміщенні школи було збито до цегли, і після ремонту вона стала красивою будівлею, де все відповідає сучасним вимогам. Пріоритетом нашої роботи в освіті є осучаснення Дебеславцівської гімназії, оскільки тут щороку збільшується кількість дітей. Вони навчаються в непристосованих приміщеннях, тут є ще кілька класних кімнат, де на одного учня припадає 1,3-1,4 м. кв. Тому громада за останні роки методом народної будови звела двоповерхове приміщення за власні надходження ОТГ. Це стало можливим тільки в умовах об’єднання. Нам вдалося також капітально відремонтувати і розширити Залучанський навчально-виховний комплекс. Там є початкова школа, була одна група дитячого садка. Після капітального ремонту усього приміщення ми розширили дошкільний заклад – на 50 дітей.

Я не раз говорив, що в Матеївецькій громаді не закриватимуть школи і садки. Правда, будуть закривати тільки за однієї умови: коли там не буде дітей. На території громади працює дуже багато початкових шкіл, зокрема Тростянецька школа, де навчається 20 учнів, але ми її також капітально відремонтували та відновили харчування. Хочу звернути увагу, що в усіх закладах освіти громади харчування на високому рівні. Відремонтовано всі харчоблоки, скрізь тепло.

Нам вдалося також зробити ремонт, замінити систему опалення, встановити твердопаливні котли на дровах у Пилипівській гімназії.

Щодо освіти, то я також хотів би наголосити й на тому, що в нас створено Школу мистецтв, де працює 14 професіоналів своєї справи. Досі ж на території громади не було навіть музичної школи. У кожній школі працюють учителі Центру дозвілля, з якими учні мають можливість розвивати свої таланти.

Загалом з 10 культурних закладів ми зуміли уже 8 капітально відремонтувати. Також у нашій громаді відремонтовано всі фельдшерсько-акушерські пункти. Робота, яку ми провели в умовах об’єднання, змінила обличчя нашої громади. Матеївецькій ОТГ є чим гордитися!

У Замулинцях, Дебеславцях і Матеївцях створено хорові колективи, якими ми пишаємося. А справжнім досягненням у культурному житті громади є створення народного духового оркестру «Водограй», а також народного фольклорно-етнографічного колективу «Веселі молодиці» Переривського народного дому.

Торік ми святкували 415 років з дня першої писемної згадки про Замулинці, а також 180 років церкви в селі. З огляду на це тут було капітально відремонтовано дороги, ФАП, Будинок культури. 2019-й був роком Замулинців у нашій громаді.

Також ми приділяємо значну увагу впорядкуванню могил борцям за волю України, оскільки це наша національна пам’ять.

2020-го плануємо завершити будівництво церков у Матеївцях і Дебеславцях. Також цього року будемо святкувати 615 років Матеївців – нашого адміністративного центру. Тому буде проведено велику роботу щодо впорядкування села, каналізування, водовідведення тощо.

У громаді створено комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги», який працює з НСЗУ. Понад 85 відсотків жителів охоплено медичними деклараціями. У нас – 18 медичних працівників, зокрема 4 лікарі. Усі лікарі, як кажуть у народі, «на колесах». Словом, медицина в нас також на висоті.

– Матеївецька ОТГ продемонструвала активну співпрацю з малим і середнім бізнесом і відповідно є однією з найефективніших щодо наповнення бюджету. Як Вам вдалося досягнути такого результату?

– Громада буде успішною тільки тоді, коли на її території працюватимуть бюджетоутворюючі підприємства, які сплачують податки. На початку роботи Матеївецької ОТГ у нас було 107 підприємців, а на сьогодні їх 238. Я пишаюся нашими платниками податків, передовсім це – Коломийський держлісгосп, підприємство «Ліско», фермерське господарство «Прометей», ТЗОВ «Корнич», філія «Перспектив», фірма «Терракота», БК «Захід», підприємці, які займаються переробкою деревини, видобутком газу, торгівлею, виробництвом ковбасних виробів, випічкою хлібо-булочних продуктів та ін.

Першого року роботи ОТГ її власні надходження становили 3,5 млн. грн., а 2019-го – 12 млн. грн. Це фактично понад 30 відсотків нашого бюджету.

– Чи вдається Вам системно наближати послуги до людей в усіх 12 населених пунктах, які належать до ОТГ, чи все ж переваги за адміністративним центром?

– Ми надаємо адміністративні послуги рівномірно у всіх населених пунктах громади, оскільки люди можуть отримати їх не тільки в центральній садибі, а й у старостинських округах. Щоправда, людям доводиться приїжджати в адміністративний центр, коли одружуються, чи коли в них народжуються діти або хтось відійшов у вічність.

– Ваша громада має багато досягнень. Що вважаєте найбільшим її здобутком?

– Найбільшим здобутком вважаю те, що нам вдалося істотно покращити якість життя у кожному населеному пункті громади.

– А що є пріоритетом у Вашій роботі як керівника?

– Я все своє життя працював у сільському господарстві, але вирішив змінити життя у наших селах. Я живу громадою, спілкуванням з людьми. І хочу, щоб наші діти були найкращі. Для цього створено опорний освітній заклад. Заохочуємо дітей, які є переможцями районних, обласних і всеукраїнських олімпіад. У нас таких 18 учнів. Для них започаткували виплати персональної стипендії голови ОТГ, які вони отримують щомісяця впродовж року в розмірі від 250 до 800 грн. Ми вкладаємо гроші у розвиток дітей, оскільки вони – наше майбутнє. Але ми мотивуємо не тільки дітей, а й вчителів. Учасники конкурсу «Учитель року»-2020 отримали премії у розмірі 2 тис. грн. Учителі, які брали участь у минулих конкурсах, уже отримали для своїх класів плазмові телевізори, а учні-переможці – планшети. У Замулинецькому ліцеї працює школа фінансової грамотності.

Справжньою гордістю нашої громади є чемпіон світу з пауерліфтингу Віктор Голіней, який є уродженцем Залуччя.

– Проте перед Матеївецькою ОТГ, як і перед кожною громадою, постають і виклики. Що найбільше ускладнює роботу громади?

– Найбільше ускладнює те, що на сьогодні у нас ще недостатньо коштів, аби успішно відбудувати дороги, школи. Хоча Замулинецький ліцей включено до державної програми, тож цього року буде проведено роботи з утеплення та перекриття його приміщення. Також сподіваюся, що цього року нам вдасться добре попрацювати у Дебеславській гімназії. Наша громада умовно розділена на Запруття і Припруття, тому ми зробили проектно-кошторисну документацію на будівництво пішохідно-транспортного переходу через Прут у Замулинцях.

Щороку держава нам старається щось додати для виконання. Зокрема ми змушені вже цього місяця виділяти кошти ОТГ для придбання інсуліну для лікування жителів громади, оскільки це передбачено державною програмою. А це приблизно 300 тис. грн на рік. Багато перекладають на наші плечі й щодо соціального захисту селян…

– Якими є пріоритети розвитку територій Матеївецької ОТГ?

– На сьогодні це підвищення інвестиційної привабливості громади, розвиток підприємницької діяльності, підвищення використання альтернативних джерел енергії, покращення екології в громаді, підвищення якості послуг водовідведення і водопостачання; розвиток і модернізація місцевої транспортної інфраструктури, покращення якості медичних послуг тощо.

– З огляду на успішний розвиток Матеївецької ОТГ в нових фінансових умовах, чи є нині села, які виявляють бажання приєднатися до неї?

– До нас виявили бажання приєднатися Борщів, Хлібичин і Борщівська Турка Снятинського району. Було проведено опитування, згідно з яким 451 житель Борщівської сільської ради виявив бажання приєднатися до Матеївецької ОТГ, а 329 – до Заболотівської ОТГ. Але депутати сільради проголосували проти народу, і було прийнято рішення про приєднання громади Борщівської сільської ради до Заболотівської ОТГ.

Є ще села Корости, Цуцулин, Кривоброди, Гуцулівка і Трач Трацької сільської ради Косівського району, які також виявили бажання приєднатися до Матеївецької ОТГ. Адже історично вони колись належали до Коломийського району, мають автобусне сполучення з Матеївецькою ОТГ, до якої їм 18 км, тоді як до Косова звідти треба їхати 31 км бездоріжжям. Коли люди їдуть через наші села, то бачать, що вони освітлені, що тут капітально відремонтовано дороги, ФАПи, клуби, що фактично істотно змінилося в нас життя. Але, на жаль, тричі схід селян відбувся без голови сільської ради. Люди звертаються до ОДА, щоб таки домогтися приєднання до нашої громади. Міжрегіональна робоча група з питань формування перспективного плану прийняла рішення про приєднання Трацької сільської ради до Матеївецької ОТГ. Через тиждень на її засіданні було поставлено на голосування питання про приєднання Трацької сільської ради до Косівської ОТГ, якої ще немає, проте його не підтримали.

Я щиро запрошую до нашої громади не лише громади Борщівської і Трацької сільрад, а й інших сіл, які мають бажання працювати разом з нами і розвиватися.

– На думку експертів, Матеївецька ОТГ, яка є невеликою за своєю територією і кількістю населення, спромоглася закумулювати максимум наявних ресурсів задля розвитку територій та увійти в число лідерів прикарпатських ОТГ. Поділіться своїм рецептом ефективного управління громадою.

– Управління підприємством і ОТГ істотно відрізняється. У чому ж відмінність? Якщо на виробництві ти думаєш, як найбільше виробити продукції при найменших затратах, то в громаді міркуєш над тим, як найбільше зібрати коштів платників податків та раціонально їх використати. Тому успіх громади залежить саме від вміння ефективно використовувати кошти. Хочу наголосити, що децентралізація – це одна з найуспішніших реформ у нашій країні, оскільки, вкотре повторюю, дала можливість реально змінити на краще життя у наших селах. І ті керівники, які не стали на шлях реформи, зробили велику помилку. Тому ті громади, які стали на шлях об’єднання першими, нині належно розвиваються і є успішними. Ті ж, які почали жити в нових умовах через рік, два, три чи чотири роки, відповідно на стільки ж і відстали. А ті, що нічого не робили, – відстали назавжди.

Редактор відділу газети “Галичина”