Ліз Трасс офіційно стала новим прем’єр-міністром Великобританії. Що чекає Україну? Чи й надалі Велика Британія допомагатиме нам у війні з росією, чи й надалі Лондон, як і за Бориса Джонсона, залишиться натхненником проукраїнської політики Заходу? На ці запитання газети «Галичина» ексклюзивно відповів політичний аналітик, виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва Петро БУРКОВСЬКИЙ:
– У принципі двоє кандидатів на посаду прем’єр-міністра Великобританії – і Ліз Трасс, яка обійняла цю посаду, і її суперник Ріші Сунак під час внутрішньої виборчої кампанії в Консервативній партії заявляли про підтримку України. Але тут потрібно розуміти, що Ліз Трасс була ближчим соратником Бориса Джонсона. Вона його не зрадила, на відміну від Ріші Сунака, який явно хотів стати новим лідером.
Ліз Трасс була міністром закордонних справ і мала доступ до важливої та повної інформації щодо України. Вона перед війною відвідала москву. Бачила на власні очі і на власні вуха чула російську брехню, спроби росії принизити її особисто як представницю Великої Британії. Це накладає свій відбиток. Ліз Трасс продовжуватиме лінію свого попередника, і згортання допомоги Україні не буде. Думаю, буде збережено в уряді і ключових посадовців. Для нас важливо, що Бен Воллес залишиться міністром оборони. Саме він пролобіював рішення про збільшення часу тренувань українських військових з трьох тижнів до п’яти. Це важливо, оскільки посилюватиметься боєздатність нашої армії.
Також не забуваймо, що Велика Британія – член «Великої сімки», а це ключові держави, які надають нам фінансову підтримку і шукають консенсус з приводу застосування подальших санкцій щодо росії. Згадаймо, що віддавна Лондон був провідником ідеї про те, що потрібно відмовитися від купівлі російських нафти і газу, або, щонайменше, встановити обмеження на ціни. Це було зроблено. Тобто, підсумовуючи, скажу, що на подальші руйнівні дії росії буде належна реакція. Вона не забариться, наприклад, і на те, що побачила місія МАГАТЕ, тобто на порушення Росією правил ядерної безпеки. Лондон найближчим часом буде в числі тих, що просуватимуть накладення санкцій на російський «РОСАТ».
А військову допомогу Україні й надалі надаватимуть. Правда, не знаю, чи її збільшуватимуть, бо треба розуміти, що все-таки найбільші зброярські запаси – в США. Також потрібно розуміти, що Лондон не постачатиме нам, скажімо, ракети малого радіусу дії, якщо цього не зроблять Сполучені Штати. А якщо США дадуть нам ці ракети, то так зробить і Лондон. Велика Британія в цьому йтиме слідом за США, але десь і випереджатиме. А щодо санкцій і підготовки наших військовослужбовців, то, думаю, і в цьому Лондон залишатиметься одним із лідерів підтримки України.