«Перейти рубікон і не канути в Лету»

Письменниця, заслужений учитель України (викладає українську мову і літературу в Голинській ЗШ I-III ст. Калуського району), громадська активістка, депутат обласної ради – такими розмаїтими є грані особистості Оксани Тебешевської. У пізнанні цієї неординарної особистості, так би мовити, вагомим акцентом стала недавня творча зустріч пані Оксани з читачами, представниками громадськості, колегами-педагогами й літераторами в ОУНБ ім. І. Франка. Відкрила цю зустріч директор обласної книгозбірні Людмила Бабій і назвала О. Тебешевську великим другом бібліотек, зокрема і їхньої, якій вона нещодавно подарувала 20 примірників своїх видань. Це книга наукових розвідок, рецензій, есеїв, нарисів «На обріях Слова», що була визнана «Кращою книгою Прикарпаття» в номінації «Критика» за 2017 рік, та двотомне історико-літературно-краєзнавче дослідження «Піснею доля мережана».

https://www.galychyna.if.ua/wp-content/uploads/2018/10/tebesh02.jpg

Модератором заходу була дочка Оксани Степанівни – кандидат філологічних наук, докторант Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Тетяна Качак, яка окреслила основні віхи життєвого і творчого шляху письменниці й педагога. Певна річ, аудиторія з особливою увагою слухала поетичні та прозові твори, які читала сама авторка, «перемежовуючи» їх невимушеною розповіддю про те, як їй пишеться, як працюється в сільській школі, якими моральними настановами вона керується повсякчас.

Звучали й пісні на слова О. Тебешевської. Їх виконували тріо «Бойківчанка» Калуського будинку культури «Мінерал» та композитор, заслужений діяч естрадного мистецтва України Сергій Андрущак – до речі, разом з ним пані Оксана видала збірник пісень «Любові цілюще джерело».

Того дня привідкрилося багато чого раніше не знаного із внутрішнього світу письменниці навіть її друзям і близьким. Ідеться не тільки про пріоритети в літературній творчості, а й про світоглядні, ідеологічні орієнтири пані Оксани. «Я все своє свідоме життя мріяла помолитися на могилі Степана Бандери в Мюнхені. Бо то місце безмежної сили, що так потрібна нашому народові, – сказала О. Тебешевська. І на цьогорічний День незалежності України вона побувала в Німеччині та здійснила давню мрію. Вірить, що колись провідник українських націоналістів буде спочивати на рідній землі.

У нинішній час російської агресії проти України маршрути поїздок письменниці пролягають і на схід держави – пані Оксана наводить мости єднання з нашими єдинокровними братами і сестрами, спілкується з ними, виступає з поетичним і публіцистичним словом перед юними та дорослими слухачами, привозить і дарує тамтешнім бібліотекам україномовні книги – свої та інших авторів. З її ініціативи школярі, скажімо, з міста Костянтинівки Донецької області мали можливість провести різдвяні канікули на Прикарпатті.

«Тим самим ви допомагаєте галичанам долати стереотипи про українців-східняків, а їм – про нас», – сказав на творчій зустрічі в ОУНБ голова обласної ради Олександр Сич і подякував О. Тебешевській за депутатську активність. Її колеги-вчителі, професори ПНУ ім. В. Стефаника Степан Хороб, ІФНТУНГ – Олег Малярчук, голова обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Степан Волковецький поділилися думками про літературну творчість, наукову, краєзнавчу та громадську діяльність пані Оксани.

Перейти рубікон і не канути в Лету,

По собі залишити хоч крихту тепла

І сповити добром збайдужілу планету

В непорочнім зачатті нового зела.

Ці рядки із вірша Оксани Тебешевської «Заповітне» можна вважати її не просто письменницьким – загалом життєвим кредо, яке вона повсякденно підтверджує своєю одержимістю у праці і творчості, своїм діяльним патріотизмом.

Заслужений журналіст України, спецкореспондент газети "Галичина", заступник голови Івано-Франківської міської «Просвіти», член НСПУ і НСЖУ.