«Переступний день» Богдана Томенчука: кожен вірш є аквареллю конкретної миті

У прикарпатському видавництві «Дискурсус» вийшла друком свіжа поетична збірка поета та освітянина Богдана Томенчука «Переступний день». Автор наголошує, що у цій книжці «повість стиснута у вірш, а розлоге плесо видніє у краплині дощу»…

З 1993 по 2020 рік з під пера Богдана Томенчука вийшло десять збірок поезій: «На паперті душі», «Сповідайтесь, мої тривоги», «Німі громи», «Сезон ненаписаних віршів», «Місто героїв і понятих», «Силуети/Постаті», «Ранкове місто пізніх ліхтарів» «Жінка з одного вірша», «Дві джезви» і найсвіжіша - «Переступний день». Кожна книжка поета-математика наповнена несподіваними поетичними рядками-метафорами, пророчими символами, математичною точністю рим і рельєфністю образів.

– «Переступний день» – це концентрація всього, що є в житті, в людській душі якоїсь однієї миті чи протягом певного тривалого часу, – коментує Богдан Томенчук. – Ми живемо в такий час, коли важко відрізнити мить од віку і вік від миті. Всі знають, що існує повір’я про те, що переступний рік (більш відомий як «високосний» – Авт.) – це щось таке від чого чекають не завжди добрих речей і вістей. Безумовно – це повір’я і тільки. Очевидно, що у людей бувають дні, що видаються, наче переступні роки, і лише від людини залежить як той день триватиме і чим закінчиться. Тобто ми є тим, у що віримо, і наше щастя чи нещастя залежить від того, як ми сприймаємо світ…

Б. Томенчук наголошує, що у «Переступному дні» кожен вірш є аквареллю якоїсь конкретної миті. Крім того, у збірці немає прийнятого поділу на розділи, один вірш змінює наступний, незалежно від його теми, стилістики чи настрою. «Життя не дає нам можливості казати кожного дня чи кожної миті: «Отут я громадянин, а тут – сім’янин тощо». Все як у Господньому Всесвіті, де людина має бути господарем свого приватного хаосу».

Обкладинку «Переступного дня» доповнює натюрморт талановитої прикарпатської художниці Ірини Кравець. Це не перша творча співпраця митців. Мисткиня проілюструвала декілька попередніх поетичних збірок Богдана Томенчука. А літературною редакторкою книжки вже вкотре стала письменниця Ольга Деркачова.

Презентації поетичних збірок Богдана Томенчука завжди відбуваються з аншлагом, в тандемі з музикою. Це своєрідне свято поезії, на якому читачі знайомляться з новою збіркою, слухають вірші в авторському виконанні і просто насолоджуються мистецькою атмосферою. Автор підкреслює, що попри карантин, формат дійства залишиться незмінним, а от місце проведення таки зміниться. Можливо, презентація «Переступного дня» відбудеться просто неба.

«А все решта мусить бути присутнім, – констатує він. – Вважаю, що презентації мають бути у доброму розумінні святковими для мене як автора і для людей, котрі шанують те, що я роблю і пишу. Це не має бути якимось нудним читанням текстів з відповідями на чергові питання. Людина має починати знайомство з книжкою зі святкового знайомства з автором».

Б.Томенчук дякує за фінансову прихильність, завдяки якій «Переступний день» вийшов друком, родинному бюджетові, освітянській профспілці Івано-Франківської області (Мирослав Габорак) і своїй невістці Вікторії Томенчук з її «Bonaco_kids» (ресурс товарів для дітей – Ред.).

Редактор відділу газети “Галичина”